Hyvää syksyistä viikkoa kaikille keskustelijoille. Lähden tänään matkalle ystävättäreni 50 vuotis päiviä juhlistamaan. Lähdemme risteilylle välimerelle ja hänen synttäreillään olemme Roomassa. Jänittää vähän, mutta samalla kyllä kutkuttaa. Tuntuu, että tulee varmaa ns. akut taas ladattua pitkää pimeää talvea varten. Moi :-)
Matkalle
vailet
3274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On varmaankin tulossa mahtava reissu, vähän käy kateeksi :)
Samanlaisesta olen tässä haaveillut toteutettavaksi joskus myöhemmin...
Ja Rooma... ihana kaupunki, siellä käyneenä sinne vielä palaan joskus uudestaan :)
ja paljon aurinkovoimaa akkuihisi :), sekä Välimeren sinivälkettä silmiisi...
ps. olen vähän kade täällä... *huihai..han pikkusen vain* :)
ystäväsi 50-vuotispäivän juhlistamiseen?
Kerron omista ideoistani, joista voit halutessasi poimia teille sopivat tai keksi ihan omat. Tai ehkä olet minua kokeneempi matkustaja, etkä todellakaan tarvitse ohjeita. ;))
Usein otan tuikkukynttilöitä mukaan matkoille, niitä on kiva poltella vaikka illalla parvekkeella tai hotellihuoneessa, jos siellä tulee istuttua seurustelemassa. Kerran otin niitä kukkien ja pienen kuohuviinipullon kanssa mukaan ystävättäreni hotellihuoneeseen Lapissa synttäriaamuna, kun päätimme syödä aamiaista kahdestaan hänen huoneessaan.
Viimeksi yhden ystäväni synttärimatkalle lähtiessämme varasin jo Suomesta mukaan muutamia tarvikkeita, jotta voisin ilahduttaa ja yllättää synttärisankarin. Matkalaukkuun pakkasin lahjan lisäksi mm. kakkukynttilän ja vuosikymmeniä vastaavan määrän tähtisadetikkuja (joita sattumoisin löytyi kaapista) sekä muutaman kauniin lautasliinan. Kukat ostin tapani mukaan jo ensimmäisenä päivänä silmäniloksi.
Kauniisti, sävy-sävyyn katetussa aamiaispöydässä oli sitten kukkien lisäksi myös erityisherkkuja ja leivos hoitelemassa kakun virkaa. Samaan aikaan kun pyysin ystäväni aamiaispöytään sytytin ylimääräisellä tähtisadetikulla muut. Yllätykseni onnistui ja yllätyin itsekin, kun ystäväni sai ilonkyyneleet silmiinsä ja ehti muuten saada otetuksi valokuvankin aamiaispöydästä.;)) (Pakatessani en vielä ollut varma, käyttäisinkö vähän lapselliselta tuntuvia tähtisadetikkuja.)
Ellette asu huoneistossa em. järjestelyt eivät onnistu, mutta hotellin henkilökuntakin auttaa mielellään erilaisissa yllätysjärjestelyissä. Voisit esim. toimittaa etukäteen ravintolaan kukkaset ja ehkä pienen kuohuviinipullon tms. Joskus riittää se, että kertoo syntymäpäiväjuhlista henkilökunnalle. Siihen ei kuitenkaan kannata luottaa.
Jos juhlitte synttäri-iltaa ravintolassa, voisi olla hyvä idea käydä katsomassa siellä jo etukäteen ja varata mieleinen pöytä. Jos kerrot etukäteen juhlista, ravintolakin voi ehkä tarjota jonkin pienen huomaavaisuuden sankarille, mutta sitä ei enää nykyisin kannata pitää varmana. Parasta on hoitaa itse järjestelyt valmiiksi.
Hyvää matkaa ja iloisia juhlia. Toivotaan, että sääkin suosii teitä.
PS: Kerrothan meillekin kuulumisia matkan jälkeen. ;))