Etsiminen eli haku

Pitäisi löytää /etc hakemistosta kaikki tiedostot, jotka sisältävät koneen vanhan domainin. Miten tämä onnistuu?

Eli etsitään kaikki tiedostot, jotka sisältävät merkkijonon: "domain.com"
4250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

man find


Find -name /etc/*
esim. vai miten toi menis. Kokeile.

Äänestä

ls ja grep komennon putkitusta...
Ja tarkempaa niiden käyttöön auttaa man-komennon käyttäminen.

Äänestä

$ man grep
$ grep -ilR "'domain\.com" *

Äänestä

find /etc -type f -print0 |xargs -0 grep -l haettava_merkkijono

Roottina. Muuten puuttuu lukuoikeuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tai jotain sinnepäin kirjoitti:

Pitäisi löytää /etc hakemistosta kaikki tiedostot, jotka sisältävät koneen vanhan domainin. Miten tämä onnistuu?

Eli etsitään kaikki tiedostot, jotka sisältävät merkkijonon: "domain.com"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu