Silmälasit Budapestistä

Olen menossa Budapestiin. Saisiko Budapestistä kaukolasit suurinpiirtein millä hinnalla ja mistä?
41209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaa ostaa jo ennen lähtöä kotomaasta, niin nauttii sitten lomasta enemmän, kun näkee mukavasti. Ei Budapest ole mikään entisajan Tallinna, mössöruoka, olut ja sen semmonen on halvempaa mutta ei laatutavara.

Äänestä

Lasit saa varastovoimakkuuksilla jopa parissa tunnissa, pinnoitetut tms linssit parissa päivässä ja hinnat ovat melko edulliset (tai siis melko laillakin halvemmat kuin Suomessa). Tosin kehysvalikoima on kovin... Itä-Eurooppalainen. TV-ruutukehykset ovat edelleen suuressa huudossa Budapestin optikkoliikkeissä ja metallikehyksissäkin tuppaa olemaan isot linssit ja todella konservatiivinen valikoima. Kohtuullinen kehysvalikoima ja jonkin verran kielitaitoinen henkilökunta on Vision Express-liikkeissä, näitä on mm. Astorialla hotellin vieressä (Muzeum Körutin varrella) ja West End-keskuksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silmälasit kirjoitti:

Olen menossa Budapestiin. Saisiko Budapestistä kaukolasit suurinpiirtein millä hinnalla ja mistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu