Niin, onko kukaan laittanut?
Ruohonleikkurissa kaiketi on ja pienkonepalstalla kehuttu.
Kyllästyttää ratin pyöritys, kun asian voisi hoitaa kevyesti sormenpäillä. Vielä jos rattiohjaus säilyisi rinnalla maantieajoa varten.
Olisiko kellään mietittyä ratkaisua?
Ruohonleikkurissa kaiketi on ja pienkonepalstalla kehuttu.
Kyllästyttää ratin pyöritys, kun asian voisi hoitaa kevyesti sormenpäillä. Vielä jos rattiohjaus säilyisi rinnalla maantieajoa varten.
Olisiko kellään mietittyä ratkaisua?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mersulla on ollut joytikku ohjaus valmiina kuormaautoihin jo pitkään. Messuilla ollut paljon esillä.
Edut "ammattikäytössä"
-kevyt käyttää. (ratti on ajalta ennen ohjaustehostimia jne) Ensimmäiset autot oli vipuohjauksella!
Työntämällä sauvaa eteen kulkee eteenpäin, vetämällä jarruttaa jne. Vasemmalla-kääntyy vasemmalla. Päästämällä irti laite pysähtyy parametri tietojen perusteella (sopiva hidastuvuus, ottaa huomioon alkunopeuden kitkan(edeltävävät luistot), sammuttaa laitteita, sytyttää vaikka hätävalot. GPS kertoo autolle ollaanko motarilla vai laanilla, toimenpiteet sen mukaan.
Ovat jossakin simulaattorissa testanneet, kuljettaja ei väsynyt-vähemmän virheitä.
Autoteollisuus vaan aika hidas tuollaisissa isoissa muutoksissa, joten traktori voi olla hyvinkin ensimmäisiä laitteita joihin tuollainen kaupallisesti tulee. Jos joku epäilee asiaa, HELPPO TESTATA.
Laita tietsikkaan autopeli. Aja ratilla, näppiksellä, tikulla. Homma onnistuu kaiklla, jos pitäisi "ajaa" 4h putkeen, niin tikku mukavin.
Maansiirtokoneissa yleinen esim. pyöräkuormaimet, traktorikaivurit tai vaikka metsäkoneet.
Onhan se mukavempi kun ei tarvi kurkotella ja veivata.
Olen kans joskus ajatellu, olis tosi kätevä systeemi. Epäilen, että tieliikenteessä ei olis ihan luvallista joystikilla ohjailla. Mut pelto- ym käytössä...
Joissakin New-holland traktoreissa on ollu ehkä pari vuotta tarjolla lisävarusteena pikaohjaus. Kun käännetään rattia esim 15 ? astetta ja painetaan sisempää apukehää, renkaat kääntyy linkkuun asti veivaamatta.
traktorissa. Isompi orbitrol, pienempi sylinteri. Kierroksia laidasta laitaan ratilla 2,5.
Helpottaa kummasti kylvöpäivän illalla, kun on päässyt paljon pienemmällä ratin veivaamisella.
Mutta puimuriin tarvittaisiin nyt teknisiä neuvoja.