Eka hääpäivä

Ei juhlimisen arvoista?

Miten on, juhlivatko kaikki hääpäiviään jollain tapaa? Meillä hääpäivä tuli ja meni, ensimmäinen sellainen, eikä mies muistanut mitenkään. Täytin taannoin pyöreitä vuosia, hän ei saanut aikaiseksi muistaa millään tavalla, äitienpäiväkin meni samaa rataa, vaikka nämä meillä uusia juhlia.

Mies tietää, että pahoitan mieleni. Silti ei saa järkättyä mitään. Kyse ei ole siitä, että kaipaisin jotain kallista materiaa. Haluaisin, että hän ymmärtää, että minulle muistaminen on tärkeätä. Että olisi suunnitellut jotain etukäteen ja tehnyt edes jotain asian hyväksi. Hän ei ole luonteeltaan mikään mulkero ja varmaan välittää oikeasti, en tiedä mikä mättää. Ja juuri nyt olen vähän liian vihainen antaakseni TAAS anteeksi =(

Typerää ja naismaista odottaa, että mies muistaisi, tiedän =(

7

1528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lahjatar

      Muistitko sinä häntä hääpäivänänne? Miksi se on miehen tehtävä järjestää ohjelmaa teidän yhteisenä päivänä?

      • vielä...

        Minä olen meillä se, joka aina muistaa. En jätä koskaan kenenkään päiviä tahallaan huomioimatta, joskus on toki unohtunut, se lienee normaalia ja anteeksi annettavaa. Mutta kuten sanoin, tämä on meillä näköjään järjestelmällistä.

        Olisin ostanut lahjan, mutta on nolo juttu antaa yhteisenä päivänä jotain, jos toisella ei ole mitään vähäistäkään suunnitelmaa muistaa millään tavalla. Olisin ehdottanut ulkona syömistä tms, mutta olen kyllästynyt siihen, että saan itse aina olla vetäjänä tuollaisissa.

        Miksi ihmeessä tämä kirvoittaa hänen puolustamistaan, kun hän on pahoittanut minun mieleni ja tietää jo etukäteen tekevänsä sen, muttei muista siltikään.

        Edelleen lisään, että mies ei ole muuten mikään tunteeton. Aikaansaamaton ja välinpitämätön välillä kyllä.


      • lahjatar
        vielä... kirjoitti:

        Minä olen meillä se, joka aina muistaa. En jätä koskaan kenenkään päiviä tahallaan huomioimatta, joskus on toki unohtunut, se lienee normaalia ja anteeksi annettavaa. Mutta kuten sanoin, tämä on meillä näköjään järjestelmällistä.

        Olisin ostanut lahjan, mutta on nolo juttu antaa yhteisenä päivänä jotain, jos toisella ei ole mitään vähäistäkään suunnitelmaa muistaa millään tavalla. Olisin ehdottanut ulkona syömistä tms, mutta olen kyllästynyt siihen, että saan itse aina olla vetäjänä tuollaisissa.

        Miksi ihmeessä tämä kirvoittaa hänen puolustamistaan, kun hän on pahoittanut minun mieleni ja tietää jo etukäteen tekevänsä sen, muttei muista siltikään.

        Edelleen lisään, että mies ei ole muuten mikään tunteeton. Aikaansaamaton ja välinpitämätön välillä kyllä.

        No jos sinä olet hyvä muistamaan merkkipäiviä ja hän ei ole, niin eikö ole loogista, että sinä järjestät teille hääpäiväohjelmaa. Ehkäpä hän on sitten jossain toisessa asiassa hyvä, jossa sinä taas et ole niinkään. Minä nimittäin olen meillä se joka muistaa ja järjestää. Kyllä on kivempi mennä ravintolaan syömään ja kylpylään yhdessä rentoutumaan hääpäivänä, (vaikka olisinkin itse sen järjestänyt,) kuin murjottaa kotona, kun kumpikaan ei ole järjestänyt mitään.


    • merkkkipäivä

      hääpäivä on yhteinen juhlapäivä,en ainakaan minä ole koskaan odottanut mieheltäni henkilökohtaista muistamista(vaikka joka vuosi ruusuja saankin).Meillä mennään syömään yhdessä tai ostetaan jokin yhteinen juttu vaikka kotiin yms.Ja hyvin toimii,jo yli 15 vuoden ajan.Synttärit on sitten asia erikseen.

    • mies muisti

      Emme ole vielä naimisissa. Mutta tuleva mieheni muisti kihlauksen puolivuotispäivänkin! .. Minä en olisi tullut edes ajatelleeksi. Vastedes koitan muistaa sekä kihlauksen päivän että hääpäivän. Oli kiva lukea neuvo, että silloin juhlistetaan yhdessä kivalla tekemisellä, niin ei tarvitse hermoilla lahjaostosten kanssa!

    • lupelainen

      jos mies ei itse muistuta, laita kalenteriin isolla merkintä hääpäivästänne. kalenteri on seinällä ja jos mies ei sitä näe niin on sokea.

      no, itse en ole vielä naimisissa, mutta tahdon itse edes lähteä illaksi jonnekin, syömään, pitämään hauskaa, ihan kahdenkesken sitten miehen kanssa.

    • Julia

      Hei!
      Vaikka olet saanutkin mielestäni tympeää palautetta, niin minä kuitenkin haluan rohkaista sinua; Se, miten ajattelet, ei ole ollenkaan väärin. Minun mielestäni sinulla saa olla tietyt odotukset, sinä saat ilmaista ne miehellesi. Onhan puolisollasikin tiettyjä odotuksia sinuun (esim. mahdollisesti kodinhoitoon tai muuhun liittyviä odotuksia).

      Mielestäni hääpäivä tai pyöreät vuodet olisi hyvä ihan OPETELLA huomiomaan. Mielestäni tätä ei voi selitellä siten, ettei ole aikaa tai rahaa. Ihanko oikeasti ei ole aikaa ja/tai rahaa. Tai entä sitten, voihan hääpäivän muodostaa myös ilmaisista tai vähemmän kalliista materiaalista? Puolisoa voi huomioida VARAAMALLA sitä superharvinaista aikaa(vuorokaudessa on 24tuntia) ja säästämällä siitä hyvinvointivaltion palkkapussista vaikka 10-20euroa siihen, että saisi sillä jotain ERITYISTÄ omalle puolisolleen, tässä tapauksessa sinulle:) Tai jos juuri kyseisenä hääpäivänä eivät aika ja raha ovat yksinkertaisesti mahdoton yhtälö, niin kukapa kieltää nauttimasta hääpäivästä vaikkapa parin päivän tai viikon päästä?:)

      Mielestäni puolison olisi hyvä reagoida pyyntöösi huomioda sinut, ihan sen takia, että SINULLE TULISI HYVÄ MIELI siitä, että olet huomioitu. Se on tunne-elämän fiksuutta ja se voi lujittaa teidän keskinäistä sitoutumustanne ja kunnioitustanne toisianne kohtaan. Koettu on. Omalle miehelleni on vaikeaa ostaa lahjoja, mutta kyllä hän yllättyy iloisesti, jos ja kun vien hänelle yllärinä esimerkiksi 3,5 euroa maksavan ässäarvan. Kaikkea pientä ja miksei suurempaakin voi keksiä ja aloittaa pienistä jutuista huomioida toista.(lukisipa miehesi tämän osion kommentista:)


      Tämä on minun mielipiteeni ja tänään on itseasiassa 3vuotishääpäivämme. Päätimme olla joustavia hääpäivän suhteen. Vietämme sen vasta parin päivän päästä, sen takia että opiskelijoina tili on tällä hetkellä vähäinen, että sunnuntaina on koko päivä aikaa.

      Mutta pitemmittä puheitta, toivon sinulle ja parisuhteellesi kaikkea hyvää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe