Perintöverotus poistumassa Ruotsissa

Kts. Kauppalehti 7.1.2003. Ruotsi pohtii perintö- ja lahjaveron poistamista lähiomaisilta. Hyvä Ruotsi!

Suomessa vielä mielivaltainen systeemi jatkuu...
2128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

On Suomessakin jo vuosia ollut esillä perintöverosta luopuminen, mutta kun siitä sentää kertyy valtiolle tuloja eikä valtio ole halunnut luopua ko. tuloista.
Ja muualla maailmalla on monia maita, jossa ei moista veroa ole ollut pitkään aikaan. Eli ei se Ruotsi asiaa ihan itse ole keksinyt.

Äänestä
  • Tuloja saattaa jonkin kaavan mukaan olla. Onkohan tuloihin laskettu mukaan kaikki se välillinen meno, joka liittyy ko. verotukseen. Kuinka paljon veroviranomaiset ja verovelvolliset yms. tekevät työtä pelkästään sen eteen jotta tyypillinen 1000 euron vero saadaan kerätyksi. Kuinka monta sataa verovirkailijaa on tätä lakia varten olemassa. Mikä on se työmäärä, joka tehdään jotta tälläiselta verotukselta koetetaan etukäteen suojautua jne jne.

    Kuinka oikeudenmukaiselta tuntuu tilanteet, joissa perintövero tulee maksettavaksi. Ainakin itse tunnen monta tosi epäoikeudenmukaista tilannetta, joissa vero tulee mutta mitään perittyä omaisuutta ei kuitenkaa ole realisoitavissa.

    Yleensä kaikista varakkaimat osaavat etukäteen suojautua parhaiten perintöverolta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KO kirjoitti:

Kts. Kauppalehti 7.1.2003. Ruotsi pohtii perintö- ja lahjaveron poistamista lähiomaisilta. Hyvä Ruotsi!

Suomessa vielä mielivaltainen systeemi jatkuu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu