~Tarina~osa8

~Padma~

Tää tarina jatkuu nyt ainakin niin kauan kun keksin jatkoa.. Tarinoita tulee tästä lähtien varmaan useimmiten maanantaisin ja/tai tiistaisin
Onko teistä muuten parempi, että tarinan pätkät on pitkiä ja niitä tulee vähän harvemmin vai et ne on lyhyitä ja niitä tulee usein???
Tää on nyt ainakin PITKÄ.
Kirjottakaa edelleen palautetta ja mielipiteitä, niitä on aina niin kiva lukea!!!
Mulle voi mailata osotteeseen [email protected]

***

Heidän saapuessaan suureen saliin Harry näki ensimmäiseksi Draco Malfoyn, joka seisoskeli salin reunalla seurassaan säteilevä Pansy Parkinson. Tytön vaaleat hiukset näyttivät väkisin kiharretuilta ja hän hymyili ja sirkutti Dracolle verenpunaisilla huulillaan. Draco huomasi Harryn ja Ginnyn ja Harry kuuli hänen sanovan "Vai liikkuu Potter nykyään tuon Weasleyn tytön kanssa. Täytyypä pitää mielessä." Pansyn hymy hyytyi ja hän loi Dracoon ilmeettömän katseen. Harrykaan ei pitänyt laskelmoivasta ilmeesta Malfoyn kasvoilla ja hän johdatti Ginnyn nopeasti toiselle puolelle salia.

Herkullisen aterian jälkeen, jonka Harry ja Ginny söivät yhdessä Ronin ja Hermionen kanssa, rehtori Dumbledore heilautti taikasauvaansa ja kaikki salin pienet pyöreät pöydät lennähtivät huoneen reunoille, jättäen keskelle salia suuren tyhjän tilan. "Ja nyt-" Dumbledore sanoi "Juhlat alkakoon!" Hänen napsauttaessaan sormiaan valot himmenivät ja parvi eläviä lepakoita lehahti sisään. Musiikki alkoi ensin hiljaisena, mutta koko ajan voimistuen. Yhtään soittajaa ei näkynyt missään. Tuntui kuin musiikki olisi tihkunut seinistä. Harry tunsi Ginnyn tarttuvan hänen käteensä ja he kävelivät yhdessä tanssilattialle, jossa monet parit jo tanssivat musiikin tahdissa.

Aluksi he vain tanssivat eivätkä puhuneet mitään. Harry katseli vaivihkaa Ginnyn ohi väkijoukkoon, jos hän vaikka sattuisi näkemään Chon.
Mutta tyttöä ei näkynyt.
Ehkä hän on lähtenyt johonkin syrjäisempään paikkaan kuhertelemaan parinsa kanssa, Harry ajatteli synkkänä ja tunsi inhottavan möykyn vatsassaan. Ei, hän ei ssanut ajatella nyt Chota. Harry pakotti itsensä katselemaan Nevilleä ja puuskupuhin Susan Bonesia, jotka tanssivat vähän matkan päässä heistä. Neville oli ilmeisesti käynyt tanssitunneilla, ehkä hirmuisen mumminsa pakottamana, sillä hän ei enää ollenkaan tallonut parinsa jalkoja, niin kuin hän oli viime jouluna tallonut Ginnyn jalkoja.
"He ovat kaunis pari, eivätkö olekin?" Ginny sanoi yhtäkkiä. "Mitä? Ketkä?" Harry kysyi "Neville ja Susan?" "No, ehkä hekin." Ginny sanoi irvistäen vaivautuneesti, ehkä hänkin muisti litistyneet varpaat. "Mutta katso nyt Ronia ja Hermionea!"
Ron ja Hermione tanssivat hitaasti salin laidalla toisiinsa nojaten. Heidän erisävyiset siniset kaapunsa sointuivat todella hyvin toisiinsa.
"Outoa että he näyttävät niin hermostuneilta" Ginny sanoi katsellessaan Ronin jännittynyttä ilmettä ja Hermionen hämmentynyttä hymyä. "Hehän ovat olleet ystäviä iät ja ajat."
Juuri silloin joku törmäsi Ginnyn selkään niin että Harrylla oli täysi työ pitää tyttö pystyssä. Draco Malfoy kääntyi ja loi kylmän katseen suoraan Ginnyyn. "Katsoisit eteesi!" hän sähähti.
"Itse sinä häneen törmäsit!" Harry vastasi vihaisesti. Malfoy käänsi katseensa Harryyn.
"Mitä sinun piti maksaa että sait tuon näköisen tytön pariksesi, Potter?" hän sanoi ivallisella äänellä. "Eihän kukaan tanssi vapaaehtoisesti tuollaisen arpinaaman kanssa!"
Siitä olisi kehittynyt hirveä tappelu, ellei Pansy olisi tuhahtanut loukkaantuneena ja kiskonut Dracoa pois heidän luotaan. Pansy ei kestänyt sitä, että Draco kiinnitti huomiota muihinkin kuin häneen.
Loppuilta sujui ilman uusia välikohtauksia, kiitos Pansyn, joka piti huolen että hän ja Draco tanssivat aina hyvän välimatkan päässä Harrysta ja Ginnysta.

Keskiyön tienoilla, kun juhlat alkoivat päättyä, Harry ja Ginny lähtivät takaisin Rohkelikkotorniin, Ronin ja Hermionen jäädessä vielä tanssimaan suureen saliin.
Harry oli jo menossa kohti makuusaleja, kun Ginny pysäytti hänet. "Halusin vain vielä kiittää ihanasta illasta" tyttö sanoi ja hymyili kainosti. Hän katseli Harrya ja näytti odottavan jotakin. Ahaa, aivan..hyvänyönsuukko, Harry tajusi hätkähtäen.
Hän painoi huulensa nopeasti Ginnyn otsalle, toivotti hyvää yötä ja lähti kiipeämään kierreportaita ylös. Ginny seisoi yhä portaiden juurella. Hän näytti lievästi pettyneeltä, mutta toivotti kuitenkin hyvää yötä ja lähti sitten omaan makuusaliinsa.

Harry ei olisi saanut unta, vaikka hän ei olisikaan juuri suudellut parhaan ystävänsä pikkusiskoa. Cho oli nimittäin palannut hänen mieleensä. Harry olisi antanut mitä tahansa jos olisi vain saanut tietää, kenen kanssa tyttö oli tanssiasissa ollut.
Kyllästyttyään kääntämään kylkeä yrittäen nukahtaa, Harry päätti lähteä katsomaan oliko Ron jo kohta tulossa. Hän puki aamutakin pyjamansa päälle ja lähti äänettömästi makuusalista, varoen herättämästä Nevilleä, Seamusia ja Deania.
Kierreportaiden puolivälissä Harry pysähtyi kuin seinään. Hän näki Ronin ja Hermionen tyhjässä oleskeluhuoneessa kesken vähän perusteellisemman hyvänyönsuudelman. Vähin äänin Harry kipusi takaisin makuusaliin ja omaan sänkyynsä.
Hän valvoi ja odotti, mutta Ron ei tullut nukkumaan.

6

1121

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angel_fire

      mä laitan sulle vastauksen tänne...

      mun mielestä sun tarinat on hyviä
      ja toivon, että niitä tulee jatkossakin...
      pitkänä ja harvassa tahi lyhyenä ja usein,
      ihan sama... laita miten itse parhaax
      näet...

      :b

      - angel_fire

    • Nea

      Noi sun tarinat on tosi hyviä!!! Kiitos niistä!!!

      • harry--potter--fani

        jatka äkkii tai tuun varmaan hulluks kohta!


    • Sanni898

      Nää sun selitykset on parhaita:-)jatka kirjoittamista tuohon malliin ;-)

    • Sanni989

      mahtava ficci lisää tämmöstä teksti oli sujuvaa virheitä en löytäny täydellistä ;D

    • Harripotta

      Tämä tarina minua mahtoi miellyttää :)...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      1010
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      956
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      939
    4. 53
      882
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      802
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      701
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      151
      692
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      635
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      576
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    14. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      36
      489
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      487
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      476
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    18. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      433
    19. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      430
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe