Itselle viljaa

Menee vähän samaan sarjaan kuin tuo äskeinen peruna-kysymys, mutta viljan osalta. Kuinka paljon tarvitaan peltoa, että saa n. 4-henkisen perheen (tai yhden ihmisen) vuoden vehnät/rukiit kasvatettua? Jos itse tehtäisiin lähes kaikki viljasta valmistettavat tuotteet..
142032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

riittänee.

Äänestä

ei ainakaan mitään rahallista hyötyä

Äänestä

mutta kasvattaminen ei.
Yhden ihmisen vuoden leipäviljat maksaa esim. 200 kg x 12 sent.> 24e.
Jo pelkästään pienvehnämylly ottaa jauhamisesta enemmäm kuin kaupasta saa valmista jauhoa.

Mutta ainahan voi harrastaa!

Äänestä
  • Kiitos vastauksista. Ei ole kysymys rahallisesta hyödystä. Ostaisin tosin jokatapauksessa luomujauhoja, joten hinta hieman kasvaisi. Mutta siis olisi mukavaa kasvattaa vilja omassa pellossa, kun sitä ja vehkeitä kerran löytyy. Ja kun suunnitelmissa on pientä pitopalvelua/leivosten myyntiä, niin ehkä se jossain vaiheessa kannattaa. Myös pieniä määriä voisi myydä tutuille luomujauhoja..

    Äänestä

  • amppa123 kirjoitti:

    Kiitos vastauksista. Ei ole kysymys rahallisesta hyödystä. Ostaisin tosin jokatapauksessa luomujauhoja, joten hinta hieman kasvaisi. Mutta siis olisi mukavaa kasvattaa vilja omassa pellossa, kun sitä ja vehkeitä kerran löytyy. Ja kun suunnitelmissa on pientä pitopalvelua/leivosten myyntiä, niin ehkä se jossain vaiheessa kannattaa. Myös pieniä määriä voisi myydä tutuille luomujauhoja..

    Jos kaiken ajattelisi rahassa, niin paljon hyvää jäisi kokematta.
    Jos asia kiinnostaa, niin on se sitten vaivan arvoistakin.
    Itselle voi myös ostaa pienen myllyn,sellaisen yleiskoneen kokoisen, jolla saa kokoviljajauhoja.
    On sitten aina tuoreita jauhoja.

    Äänestä

  • kannattaa. kirjoitti:

    Jos kaiken ajattelisi rahassa, niin paljon hyvää jäisi kokematta.
    Jos asia kiinnostaa, niin on se sitten vaivan arvoistakin.
    Itselle voi myös ostaa pienen myllyn,sellaisen yleiskoneen kokoisen, jolla saa kokoviljajauhoja.
    On sitten aina tuoreita jauhoja.

    Sellaiseen olen juuri ajatellutkin investoida :) Yksi ongelma on tosin, että puimuria ei meillä ole. Kuinkahan paljon naapuri kehtaisi ottaa vuokraa alle hehtaarin puimisesta..

    Äänestä

  • amppa123 kirjoitti:

    Sellaiseen olen juuri ajatellutkin investoida :) Yksi ongelma on tosin, että puimuria ei meillä ole. Kuinkahan paljon naapuri kehtaisi ottaa vuokraa alle hehtaarin puimisesta..

    suoraan. Entäs kuivatus, sekin kannattaa kysyä etukäteen, missä on mahdollista ja mitä maksaa?? Onkos sulla sitte muut koneet kuten traktori ja peräkärryt, kyntöaurat, äes, kylvinkone yms tilpehöörit sitä maatasi varten??

    Äänestä

  • naapurilta kirjoitti:

    suoraan. Entäs kuivatus, sekin kannattaa kysyä etukäteen, missä on mahdollista ja mitä maksaa?? Onkos sulla sitte muut koneet kuten traktori ja peräkärryt, kyntöaurat, äes, kylvinkone yms tilpehöörit sitä maatasi varten??

    miettiä etukäteen valmiiksi.
    Parin kolmen motin kuivaaminen voi olla tosi vaikeaa. Niin pientä määrää ei pysty moni uudempi kuivuri kuivaamaan.

    Äänestä

  • naapurilta kirjoitti:

    suoraan. Entäs kuivatus, sekin kannattaa kysyä etukäteen, missä on mahdollista ja mitä maksaa?? Onkos sulla sitte muut koneet kuten traktori ja peräkärryt, kyntöaurat, äes, kylvinkone yms tilpehöörit sitä maatasi varten??

    No en ole tätä kyllä kieltämättä ihan loppuun asti vielä suunnitellut. Kuivatus on siis yksi ongelma. Traktori, peräkärryt, aura, äes ja kylvinkone löytyy.. ovat tosin vanhoja, mutta toimivat joten mitäpä sillä väliä.

    Äänestä

  • naapurilta kirjoitti:

    suoraan. Entäs kuivatus, sekin kannattaa kysyä etukäteen, missä on mahdollista ja mitä maksaa?? Onkos sulla sitte muut koneet kuten traktori ja peräkärryt, kyntöaurat, äes, kylvinkone yms tilpehöörit sitä maatasi varten??

    Minulla oli ruista kasvussa, lähelle hehtaari. Sain kuivattuja jyviä 1280 kiloa mikä on kehno tulos noin yleisesti ruiskasvustosta.Kuivaus maksoi 80 euroa plus alv, eli satanenhan siihen meni.Sattui kylällä olemaan pieni lavakuivuri jossa kuivaus onnistui. Siilokuivureissa se minimilastin koko on monasti niin iso ettei pikkueriä pysty kuivaamaan.

    Ruista menee jauhoina mitattuna noin 120 kiloa vuodessa joten sen viljelyn kannattavuus ei ole mitenkään perusteltavissa. Joo,mutta taas kylvin ruista kasvamaan. Pitäähän joku harrastus olla.

    Äänestä

  • Juurikorvo on jo yli nelikymppinen. Alkaa olla loppu.

    Äänestä

  • amppa123 kirjoitti:

    No en ole tätä kyllä kieltämättä ihan loppuun asti vielä suunnitellut. Kuivatus on siis yksi ongelma. Traktori, peräkärryt, aura, äes ja kylvinkone löytyy.. ovat tosin vanhoja, mutta toimivat joten mitäpä sillä väliä.

    välttämättä edes tarvi kylvökonetta. Sen heittelee käsinkin. Kylvökoneen säätäminen ja traktorin perään laittaminen vie kauemman aikaa kuin käsin kylvö.

    Mutta tuore jauho on kyllä tosi hyvää. Ei nuo kaupunkilaiset tiedä, mitä herkkuja me maalla saadaan.

    Äänestä

  • amppa123 kirjoitti:

    No en ole tätä kyllä kieltämättä ihan loppuun asti vielä suunnitellut. Kuivatus on siis yksi ongelma. Traktori, peräkärryt, aura, äes ja kylvinkone löytyy.. ovat tosin vanhoja, mutta toimivat joten mitäpä sillä väliä.

    Jos intoa ja taitoa löytyy koneiden rassaamiseen, kannattaa ajatella pienen vanhan puimurin hankintaa. Hinnat pyörii 900-2000 €:n paikeilla. Kuivurin voi rakennella vaikka peräkärryyn noin pienelle määrälle.

    Äänestä

Kaksi aaria riittää takuu varmasti, sen voi niittää vaikka viikatteella.
Sekä jauhaa käsin, siinähän se vapaa-aika kuluu ...

Tosin jauhot on aika halpoja, eli ei siitä suuria säästöjä synny ...

Mutta jos kasvatat vielä perunat, vihannekset ja marjatkin itse ...
Niin silloin säästät ruokalaskustakin merkittävän osan ...

Käyt vielä ahkerasti kalassa, pidät possua ja vaikka paria kanaa ...
Niin ei puutu kuin lehmä.
Niin olet omavarainen melkein ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amppa123 kirjoitti:

Menee vähän samaan sarjaan kuin tuo äskeinen peruna-kysymys, mutta viljan osalta. Kuinka paljon tarvitaan peltoa, että saa n. 4-henkisen perheen (tai yhden ihmisen) vuoden vehnät/rukiit kasvatettua? Jos itse tehtäisiin lähes kaikki viljasta valmistettavat tuotteet..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu