olin eilen viipurissa käymässä. venäjän tullissa eilen kysyttiin 103 ruplan maksu. onneksi kävin maksamassa heti passin leimauksen jälkeen, pankissa oli paljon jonoa ja hidas palvelu.
kysyin korolenko-laivasta yösijaa ke-to yöksi. asia järjestyi vaikka respan emäntä laivassa ei suomea osannutkaan.
kysyin korolenko-laivasta yösijaa ke-to yöksi. asia järjestyi vaikka respan emäntä laivassa ei suomea osannutkaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
.. maksaa 103 ruupelin maksua kun se on todettu laittomaksi maksuksi , jopa ministereiden keskusteluissa tämä asia on tullut ilmi niin että se on laiton maksu!!
Mutta suomi poika kait tyytyy melkeipä kaikkeen mitä venäjän tullissa vaaditaan!
Mielenkiintoista ois tietää kenelle menee tämä 103 ruupelin maksu ,,,???
Sepä on vaan sellainen juttu, että jos aikoo päästä autollansa rajan yli on se maksu maksettava. Ministerit puhukoot mitä haluavat, mutta eivät ole rytmittämässä rajan ylitystä. Minusta se on kuitenkin pienimpiä riesoja Venäjälle menijälle. Osta kerralla riittävästi näitä ylityslupia, niin eipä siitä kovasti haittaa ole.
Ai niin, mutta Värtsilässä ei kelpaa Viipurin pankkiin maksettu sitoumusmaksu, mutta siellä on sentään pankki yleensä auki.
..se 103 ruupelin maksu liittyy rytmittämiseen rajan ylityksessä ??
Siis jos maksu olisi 103 evroa niin maksaisitteko senkin että pääsisitte rajan yli autolla!.. kummasti vaan 103 evron maksu rytmittäisi rajan ylitystä!
Menisit joskus ihan asialla rajan yli autolla. Kun oot Torfan kopeilla, niin maksat ihan mitä käsketään. Jos maksu on 103 euroa, yli menevät vain ne joilla on ihan tähellistä asiaa, elikkä me vakiomenijät. Niin hulluja me ollaaan.
Pankkiin maksettu maksu kelpaa kaikilla venäjän rajoilla niin suomen kuin eestin rajoilla ainakin. ottavat kopion siitä paperista itselleen. olen kulkenut koko kesän n. 10 eri rajan kautta ja aina on kelvannut.
Keneleppä se ei raha kelpaisi , vaikka vääryydellä hankittu jos ei kiinni jää ??
Niin että suomipoika on kuin partiopoika valmiina maksamaan venäjän tullissa ihan mitä siellä sanovat.
Jospa seuraavan kerran käskevätkin juoksemaan 103 krt tullikopin ympäri jos pankki sattuu kiinni olemaan! Eikä siinä auta jo ennakkoon maksetut lipetit..
Just noin kun menettelette että on jo valmiiksi maksettuja lappusia niin kohta on joku toinen maksu edessä kun saavat höynäytettyä helpolla hulluja suomalaisia !!
Höynäyttää mitä höynäyttää. Sepä vaan on tosiaan niin, että sieltähän voi vaikka palata kotimaahan sitten jos ei meno onnistu. Valintajuttu, riippuu siitä onko pakko päästä rajan yli. Aika monella kuiteskin sellainen tarkoitrus on jos kerran Venäjän tullikopille saakka on mennyt.
PS Tästä kannattaa tosiaankin ottaa oikein kovat pultit, että pasalusta vaan.
Ootte maksellu 103 ruubelin laitonta maksua tulli virkailijoille.. minnehän nekin ruubelit menee ????
Hittojako sitä kyselet. Mitäs väliä sillä on mihin ne rahat menee. Tiijätkös muuten mihin kaikki rahasi menevät ?