toimivaa wlan korttia pci paikkaan?...xp:hen asennus kestää max 5minuuttia, ubuntuun en ole saannut edes kahdessa viikossa asennettua toimivaa wlan korttia, eli saako jostain toimivan systeemin?
eikö tosiaan
löydy ubuntuun
171205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ratkaisu on NDISWRAPPER, sillä saa ladattua linuxiin windowsin ajurit.
"toimivaa wlan korttia pci paikkaan?"
Kädettömyytesi ylittyy vain kyvyttömyydelläsi etsiä tietoa.
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessCardsSupported#head-751ff8f98030df97347576e45ed468055b1e3fe3
ainakin kolme korttia jotka eivät toimi, joten turha aukoa päätä, kerro kortti JOKA TOIMII äläkä jäkätä kiitos.
"ainakin kolme korttia jotka eivät toimi,"
Korttien valmistajat vaihtavat piirisarjojaan kuin paitaa. Välillä jopa saman laitteen mallimerkinnällä voi olla eri piirisarja.
Tästä syystä voi jotkin sivulla mainittujen korttien tiedot olla vanhentuneita (tai toimivat siis yhä tietyillä piirisarjoilla).
Ja sen vuoksi sisällytin mainitsemieni korttien yhteydessä maininnan "mikäli piirisarjaa ei ole vaihdettu.." tms. mitä nyt kirjoitin. Mutta pistinpä pari mallia nimellä että on jotakin josta alkaa tutkimaan vaikkei nuo mallit lopullista varmuutta annakaan. Tarvis varmaan ottaa ubuntu-live-cd kauppaan mukaan ja iskäe wlan-kortti johonkin koneen raatoon ja katsoa livellä että mitä piirisarjaa se tyrkyttää, muuten on vaikea selvittää ellei ole leimaa kyljessä.
Toi on muuten todella rasittavaa. Monesti kaupassa ei pysty mistään päättelemään, että hei tossa kortissa onkin eri piirit kun vanhemmissa versioissa. Valmistaja vaan vaihtaa piiriä ja pitää kortin mallinumeron ennallaan. Pahimmillaan edes pakkauksessa ei ole mitään mainintaa käytetystä piirisarjasta. Itsellenikin käynyt joskus niin, että ostanut kortin muka semmosen kortin mikä on tuettuna ja sitten kotona huomannu, että siinä onkin vaihtunu piirit. Onneksi kortin voi tommosessa tapauksesa viedä takas liikkeeseen ja vaihtaa tai pyytää rahat takas.
..mikäli valmistaja ei ole keksinyt vaihtaa piirisarjaa mikä mun korteissa on rt2500 eli
Belkin F5D7000 (Xubuntussa)
Tekcomm 54M Wireless LAN PCI Adapter (9321g/3a) (Ubuntussa)
Toimivat ihan heittämällä kunhan muistat AKTIVOIDA oikean kortin. Jos piirisarjaa on muutettu en mahda asialle mitään, korttini ovat noin vuoden vanhoja.
Yritetäänpä tätä
valmis konffaamaan ja säätämään miljoona tuntia niin saat ehkä Linuxin toimimaan.. jos omistat elämän niin tajuat ettei moiseen oikeasti ole aikaa.
..Vistaa odotellessa :D
kuten sinulle.
"valmis konffaamaan ja säätämään miljoona tuntia"
Windows taas on idiooteille joten se sopii sinulle selvästi paremmin
eikun oikeasti.. talous on pyöritettävänä ja emäntä on ja töissäkin pitäisi käydä. Ei mulla ole oikeasti aikaa säätää tota saatanan kirppukasaa tuntikausia päivittäin. Fakta on kuitenkin se ettei Linux asennu itsekseen vaan vaatii suuren luokan laittamista ja viikkokausien säätöä. Kokemusta on. Eikä tässä ole aivottomuudella mitään tekemistä. Itseasiassa kuluttajana äänestän lompakolla/jaloillani/toiminnallani ja käytän tuotteita jotka toimivat, Linux ei kuulu tähän edelliseen ilman pitkällistä asetusten konffausta.
Vistaa odottelen edelleen :D.
"
..Vistaa odotellessa :D"
jos vaikka hankkisit vaihteeksi elämän?
tietää mitä tuo tarkoittamasi konfigurointi oikein on? jos nyt puhut vaikka wlan kortista niin ajurit löytyy yleensä kyllä suoraan ihan ytimestä. toisin kun sun wisvasta. netissä myös yleensä aika selkeät ja helpot ohjeet aloittelijoillekin joilla saa käyttiksen konffattua kuntoon hyvinkin nopeasti.
ja winkkarikos se on kätsy? eka asennetaan käyttis (n. 30min) sitten heti ekaks virstentorjunta (reboot) palomuuri (reboot) spywarentorjuntaohjelma1 (reboot) spywarentorjuntaohjelma2 (reboot) spywarentorjuntaohjelma3 (reboot) sitten päivitykset pitäs hakea (kestää n. tunti hakea eka satsi) reboottia (taas) ja odotellaan 15min ekaa koneen käynnistymistä pävitysten jälkeen. Sitten haetaan vielä päivitysten päivitykset ja sen jälkeen vielä päivtysten päivitysten päivitykset.
Linuxissa: asennus (15 min) n. 15min konffausta. (jos osaa konffata, tämä vaatii hieman harjoittelua tosin, mutta sen oppii nopeasti) haetaan päivitykset yhdellä komentojonolla. thats it!
Minun mielestäni linux:in tapa on kyllä tässä(kin) tapauksessa nopeampi ja kätevämpi. Odottele sinä visvasyylän tuloa. Varo vaan ettet pety siihen ;)
Noita ankaria pettymisiä on nimittäin tapahtunut jokaisen winkkarin julkaisun yhteydessä. Tuskin tekee visvasyylä poikkeusta tuossakaan asiassa.
">Linuxissa: asennus (15 min) n. 15min konffausta. (jos osaa konffata, tämä vaatii hieman harjoittelua tosin, mutta sen oppii nopeasti) haetaan päivitykset yhdellä komentojonolla. thats it! "
Katsopas, kun me tavalliset kotikäyttäjät (eli ne jotka käyttävät konetta joskus, eivät osaa koodata, eivätkä säädä muutenkaan, tarvitsevat tietokonekaupoissa opastusta jnejne.) emme osaa tuota konffausta. Joillekin komentorivi on jo liikaa.. sudo su apt- get.. piru.. ihan hepreaa monelle. Linux on oikeasti pirun hankala jos ei ole ollut koneiden kanssa paljon tekemisissä, tunnen oikeasti ihmisiä jotka eivät ole edes hiirtä montaa minuuttia kädessään pitäneet elämänsä aikana.. yritä nyt väittää sellaiselle että Linux on helppoa asentaa. Valehtelet jos väität tällaisessa tapauksessa toista. En minäkään osaa - kyllä, tunnustan etten osaa - vaikka koneita olenkin joskus purkanut ja kasannut.
Windows on vain helpompi tuunata pystyyn ja sen osaa asentaa/käyttää myös henkilö joka ei ole tietotekniikan kanssa tekemisissä yleensä. Tässä Linuxilla on vielä kuromista.
Xp:n asentaminen on helppoa, joutuu tekemään uudestaan ehkä kerran vuodessa.
Olen nyt yrittänyt saada ubuntun toimimaan, vaan ei onnistu, live levyltä toimii, kun asentaa levylle toimii kerran, jopa wlan toimii, mutta kun sammutan koneen jumittaa "yhteys" jotain voi ohittaa ctrl c :llä antaa kirjautua ja kas saan asentaa ubuntun uudestaan eli ubuntu pitää asentaa joka kerta uudestaa ja toimii tosi hyvin.
ps.ehkä vähän helpompi asentaa xp kerran vuodessa
..uudestaan enään sen jälkeen kun sen on kerran asentanut. Ubuntulle on olemassa hyvä yhteisö osoitteessa: http://www.ubuntu-fi.org/ josta voit kysyä apua ongelmaasi. Myös toinen tehokas työkalu on: http://www.google.fi/
Jos joudut XP:n asentamaan kerran vuodessa niin voinpa sanoa että Ubuntuapa ei tarvitse enää uudelleen asentaa sen jälkeen kun sen on kerran asentanut.
Ongelmasi kuitenkin taitaa olla se että wlan korttisi laitevalmistaja ei ole tarjonnut tukea linux:ille. Ongelma on helposti kierrettävissä ostamalla vain ja ainoastaan Linux yhteensopivia tuotteita. Esim. Intelin kortit yleensä ovat aika Linux ystävällisiä. Tuolta löytyy lisää infoa: http://linux.fi/index.php/Langattomat_verkkolaitteet
Mutta yhteenvetona: Linuxista tai Ubuntusta ei ole välttämättä pakko tykätä. Mutta älkää syyttäkö sitä sellaisista "ongelmista" jotka eivät johdu itse käyttöjärjestelmästä. Toki Ubuntustakin bugeja ja ongelmakohtia löytyy mutta tässä ketjussa mainitut eivät niitä ole.
Konsolia ei myöskään ole pakko käyttää. apt-get:ille löytyy graafinen käyttöliittymä nimeltä Synaptic. Ja sudo:lle gksu.
Että linus listoilta löytyy lista wlan korteista joiden PITÄISI toimia, vaan vasta neljäs kortti toimi eli nyt on ubuntu pystyssä ja toimii.
Xp:ssä on yhteensopivuus paljon parempi ja asentaminen onnistuu huomattavasti helpommin, linusta on turha mainostaa helpoksi asentaa yms. koska se ei sitä ole.
ps.minua kiinnostaa linus ihan oikeasti, en tosiaan muuten tappelisi päivä tolkulla sen kanssa.