JA TOINENKIN KYSYMYS PERÄÄN

TYHMELIINI.

ETTÄ TARVIIKO HAMSUT KAVERIA?

3

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamstereita on lemmikkinä viittä erilaista lajia. Ne ovat syyrialainen hamsteri, kiinankääpiöhamsteri ja venäjänkääpiöhamsterit talvikko, campbelli ja roborovski. Näistä lajeista ehdottomia erakoita ovat syyrialainen ja kiinankääpiö. Vkh talvikko saattaa tulla toimeen lajitoverin kanssa, mutta tavallisesti nekin alkavat aikuisina tappelemaan. Campbellit ja roborovskit ovat taas laumaeläimiä ja niitä tulisikin ottaa aina vähintään pareittain, mielellään enemmänkin. Etenkin campbelleja kannattaa ottaa useampi, koska silloin niiden reviirinpuolustaminen on mahdollisimman vähäistä.

      • .....

        Syyrialainen hamsteri on erakko, ei kaveria. Tappelee. Mene kirjastoon ja lainaa hamstereista kertovia kirjoja niin saat jotain tietoa.


      • Mä vaan.
        ..... kirjoitti:

        Syyrialainen hamsteri on erakko, ei kaveria. Tappelee. Mene kirjastoon ja lainaa hamstereista kertovia kirjoja niin saat jotain tietoa.

        Juu, syyrialainen eli kultahamsteri on täysi erakko - ei kaveria. Kiinankääpiöllä sama juttu. Talvikollakin vähän sama, mutta nuorina saattavat tulla toimeen toisen talvikon kanssa. Muistathan että eri lajisia kääpiöhamstereita ei saa pitää yhdessä keskenään.
        Ja vielä, ei kannata uskoa niitä mitä hamsterikirjoissa lukee, antavat 98% täysin väärää tietoa. Mutta esim "Hamsterini ja minä" on hyvä kirja ja antaa ihan hyvää tietoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4924
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2632
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1685
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1083
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      995
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe