medion boxi kertoo että "kiintolevy ei kytketty tai muu ongelma" mitä voi tehdä.. tietysti ostaa uuden boxin mutta voiko ongelman korjata jollain tavalla? takuu ei ole enää voimassa.. onko kuopion alueella joku digiboxeja korjaava liike? vai pitääkö ostaa uusi kiintolevy.. uutta boxia en aio ostaa.. Kiitos asiallista vastauksista!
mitä
tehdä
5382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko tuo vanha 4200 malli, meinaan maahantuoja antaa noille 2 vuotta takuuta, vaikka myyjäliike antaisikin vain yhden vuoden.
Kyllä tuo vika tuntuu siltä, että kovalevy on rikki ja jos tuo tosiaan on yli 2 vuotta vanha, niin voihan siihen itse laittaa uuden kovalevyn.
Myyjän ja maahantuojan vastuu virheistä ei lakkaa takuun loppumiseen. Eli kannattaa ottaa yhteyttä maahantojaan.
Tosiaankin, myyjä ei vapaudu vastuustaan ilmoittamalla "takuuajan" päättyneen.
Myyjä asioikoon sitten maahantuojan tai korjaajan kanssa, antakoon uuden laitteen, tai rahat takaisin.
Jos myyjä heittäytyy tietämättömäksi, kuluttajaviranomaisilta saat apua.
Soitin Schneiderin huoltoon... antoivat osoitteen minne lähettää ja maksavat postikulut sinne ja takaisin.. ok palvelua.aikaa vievää ja hieman hankalaa, mutta silti asia selvisi loppujen lopulta helposti.
Itseasiassa olen huomannut että ei edes kannata yrittää hoitaa vastaavia tilanteita liikkeen kautta.. esim.. viikolla hajosi haltin repusta semmonen muovikiinnike.. kysyin liikkestä josta ostin.. vastaus kuului "ei me sille mitään voida tehdä" soitin sitten suoraan haltin takuuasiota käsittelevälle henkilölle.. seuraavana päivänä postiluukusta tuli ehjät osat, ei siis pelkästää sen rikkinäisen tilalle, vaan kaikkiin muoviosiin, , että voin vaihtaa kaikki samannäköisiksi. ja kaiken lisäksi ilmaiseksi..
ELi kauppiaita ei kiinnosta pätkääkään sen jälkeen kun ovat tuotteen saaneet myytyä!
Vastuu on kuitenkin myyjällä, eli jos menee napit vastakkain, myyjä lähtee vastapuoleksesi rosikseen, ei maahantuoja eikä valmistaja.