URUGUAY JA BOTNIA

Argentiinaan

Varmaan olisi pitänyt tuo sellutehdas suunnitella Argentiinan puolelle, niin ei olisi ollut juuri vastustajia. Onhan se niin ettei mikään tehdas täysin ilman päästöjä voi toimia, mutta järkevissä mitoissa olevat miedot päästöt luonto hoitaa ongelmattomiksi yllättävän hyvin. Kuten tässäkin tapauksessa tulee käymään. Noita ajattelemattomia liika tehokkaita aktivisteja lukuunottamatta. Ihmetyttää tuo Argentiinan presidentin kanta kieltäytyä yhteistyöstä. On niin outoa, että siitä voi löytyä vain poliittisia vaikuttimia. Seudun todellinen hyvinvointi ei ainakaan ole etusijalla.

4

2069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimita

      sama homma olisi ollut mutta vice verca jos tehdas olisi rakennettu argentiinan puolelle.

    • tehtaille

      Jos Botnian Uruguaun tehdas olisi rakennettu riittävän kauas rajajoesta, ei olisi tullut mitään ongelmia

      Rajajoella tulee aina se ongelma että joen toinen puoli saa tehtaasta kaiken hyödyn ja toinen puoli kaikki haitat

      • paikan päällä käynyt

        Asun suomessa 5 km lähimmästä sellutehtaasta, 55km seuraavasta, näiden välillä 5 paperitehdasta, mitkäköhän haitat tulevat näille asiantuntijoille mieleen? Ei täällä nyt mitään suurempia evakuointeja saasteiden takia ole minun tietääkseni tehty. Arg puolella virallinen totuus on, että KAIKKI KUOLEE 150 KM sätellä tehtaasta. Tervemenoa katsomaan kuinka urpoa väkeä Gualeguaychússa majailee. Viimeksi uhkasivat siepata Suomalaisia ja itsemurha pommittaa tehdasta. Normaali Argentino meininkiä.


      • tässä tapauksessa
        paikan päällä käynyt kirjoitti:

        Asun suomessa 5 km lähimmästä sellutehtaasta, 55km seuraavasta, näiden välillä 5 paperitehdasta, mitkäköhän haitat tulevat näille asiantuntijoille mieleen? Ei täällä nyt mitään suurempia evakuointeja saasteiden takia ole minun tietääkseni tehty. Arg puolella virallinen totuus on, että KAIKKI KUOLEE 150 KM sätellä tehtaasta. Tervemenoa katsomaan kuinka urpoa väkeä Gualeguaychússa majailee. Viimeksi uhkasivat siepata Suomalaisia ja itsemurha pommittaa tehdasta. Normaali Argentino meininkiä.

        ainakin! Olen muutaman jutun kirjoitellut näihin palstoihin aiheesta, ja etsiessäni kommentteja havaitsin sinunkin hyvän tiedon olevan ajanmukaisen. Se vaan on sillä tavalla, että Argentiinassa ei vaivauduta poliittisten tavoitteiden takia todellisten tietojen levittämiseen, vaan muutamien henkilöiden omia tarkoitusperiä palvelevien virheellisten (30-40 vuotta vanhojen) propagandististen käsitysten levittämiseen. Miksi heti tuon erään haastatellun Suomessa asuvan argentiinalaisen sanat ovat asiasta jotain tietävän tuntuisia? No paikanpäällä on nähnyt todellisuuden. Niin suuressa joessa kuin tuo rajajoki on, ei nykyisenmallinen tehdas tee mainittavaa haittaa. Kuten aiemmin kirjoitin tulisi Kirchenerin (mistä kotoisin?) ensin maksaa omiensa saastetehtaiden modernisointi ja havaita Botnian tehtaan hyvä vaikutus koko alueen hyvinvointiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      315
      2888
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1283
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe