Voiko joku antaa vinkin, mistä saisi ohjeen (kirjallisuutta, lehtiartikk. tms.), jonka perusteella voisi mitoittaa purjeveneen potkurin?
potkurin mitoitus
5
3025
Vastaukset
- Sir BB
Turussa, osta kääntyvälapainen ei taittuvalapaista.
Mepralla kätevä kääntyvalapainen ohelmassa, josta voi hetkessä muuttaa nousua.
J -Prop -kääntölapapotkurit
Italialainen J-Prop kääntölapapotkuri on erinomainen valinta suuriin purjeveneisiin ja moottoripursiin. Ajettaessa moottorilla potkurin lavat kääntyvät ennalta asetettuun nousuun molempiin suuntiin. Purjehdittaessa lavat kääntyvät virtauksen voimasta akselin suuntaisesti. Näin potkuri ei jarruta purjehdittaessa.
Lapojen nousukulmaa voidaan muuttaa helposti asennuksen jälkeen ilman että napaa tarvitsee purkaa. J-Prop potkurit on saatavana 2- ja 3 -lapaisina 13" halkaisijasta aina 38" halkaisijaan asti.
http://www.mepratuote.fi/potkurit.htmlHyvä Sir BB!
Kiitos viestistäsi. Odotan kuitenkin edelleen mitoitusohjeita. Jos sinulla on vihiä asiasta, olisin kiitollinen, jos lähettäisit vinkin.- Sir BB
Kaminukko kirjoitti:
Hyvä Sir BB!
Kiitos viestistäsi. Odotan kuitenkin edelleen mitoitusohjeita. Jos sinulla on vihiä asiasta, olisin kiitollinen, jos lähettäisit vinkin.Mepratuotteen kundeilla on ohjelmat tietokoneella, kysyvät painon, vesilinjan, hevosvoimat ja kierrokset.
Sano että tarvitsisit tällaiseen vehkeeseen rusetin, vastaus tulee heti.
Annetaan ammattilaisten hoitaa toi laskentapuoli!
- Joakim
Potkurin mitoitus uppoumarunkoiseen on PALJON vaikeampaa kuin muihin veneisiin. Mitoituksen voi tehdä monella tavalla (huippukierrokset, matkakierrokset jne.). Jotain perustietoa saat täältä:
http://www.boatfittings.com/docssv/motor/propeller/propallminfo.htm
Tässä on yksi laskuri, johon kuitenkin itse suhtaudun varauksellisesti:
http://www.electricboats.co.uk/surfprop/Propking.htm
Itse käyttäisin tätä, mutta sen käyttö vaatii perehtymistä asiaan melko syvällisesti:
http://www-personal.engin.umich.edu/~parsons/470web/Junli/Propellorweb.html
Tällainen kirja voisi auttaa:
David Gerr "Propeller Handbook: The Complete Reference for Choosing, Installing and Understanding Boat Propellers" - Wiki
Gorilta löytyy "propeller calculation". Antaa ainakin osviittaa, kaikki ropelimyyjät kyllä tekevät laskelman sinun tarpeisiisi, kun pyydät tarjousta potkurista.
http://www.gori-propeller.dk/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1123552Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141500Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141458Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2741292Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi181188Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71831Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113812Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti6726Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties56717