Kirjan loppu, hämärän peitossa :D

Voisiko joku selvittää mihin Frodo ja Bilbo lähtivät siinä kirjan lopussa? Jäi vähän epäselvälksi nääs.. Kuoliko ne vai menikö ne jonnekkin "paratiisiin" vai mitäh??
4450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ne meni Harmaisiin Satamiin ja purjehti sieltä
sitten haltioiden kanssa Länteen, Valanoriin
tai jonnekin.

Äänestä

He lähtivät haltioiden laivoilla kuolemattomille maille. Voishan sitä sanoo eräänlaiseksi "paratiisiksi":)

Äänestä
  • He lähtivät sinne kolmen haltiasormuksen haltijoiden kanssa; Gandalfin, Elrondin ja Galadrielin.

    Äänestä

Lue Silmarillion. Siinä kerrotaan juurta jaksain Valinorista, Valarista ym, joista et ymmärrä ilman hölkäsen pöläystä.
Samaten TSH:n liitteet kannattaa lukea tarkasti.

ja jos kiinnostusta riittää Keskeneräisten Tarujen Kirja on ihan ok.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Frodo :D kirjoitti:

Voisiko joku selvittää mihin Frodo ja Bilbo lähtivät siinä kirjan lopussa? Jäi vähän epäselvälksi nääs.. Kuoliko ne vai menikö ne jonnekkin "paratiisiin" vai mitäh??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu