ostettiin juuri rivitalo uusi mikä valmistuu 3 viikon päästä, kauppakirjassa lukee että aidattupiha alue on sunnon oma eikä talo yhtiön aluetta. Niinpä kysyn mitä pystyn siihen tekemään voinko laatottaa, muurata grillin, laajentaa terassia. Mitä muuta
mitä pystyy rakentamaan
janne81?
6920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta tarkista, että se on tosiaan oma! Usein puhutaan omasta, mutta muutettuasi saatkin huomata, ettei näin olekaan. Tarkista asia mahdollisimman monelta taholta!
hoitaa, ehtiö ei leikkaa nurmea eikä hoida mitenkään sitä. Naapurit vahtii ettet rakenna sinne mitään luvatonta.
Jos yhtiöjärjestykseen on kirjattu että aidattu pihaalue on asukkaan omistuksessa, niin silloin saat tehdä sille alueelle mitä itse lystäät.
Meillä on sovittu että aidatulle omalle pihalle voi tehdä aivan vapaasti omia rakennelmia, kuhan niistä ei ole naapureille näköhaittaa.
Itselläkin on pihassa suihkulähde, terassi, varastokoppi, portti ja orapihlajaidan vieressä koiraaita.
Mitenkähän asunto omistaa maata? Eipä mitenkään. Pihan omistaa taloyhtiö, ellei ole rakennettu vuokratontille, jolloin tontti on taloyhtiön hallinnassa. Eli niin asuntosi kuin pihasikin ovat taloyhtiön omaisuutta. Sinä omistat asunnon (ja pihan) hallintaan oikeuttavat osakkeet.
Laatoittaa voit ilman muuta, samoin tehdä istutuksia ym. Kenneliä en kuitenkaan kehoita perustamaan enkä savustamoa, ne kun voivat olla naapurille haitaksi.
Selkiyttäkää uudessa yhtiössä asiaa laatimalla jonkinlaiset "järjestyssäännöt", missä mm näistä asioista on yksityiskohtaisemmin sovittu. Yhtiökokouksen hyväksymänä ovat melko vahva paperi, vaikkei se yhtiöjärjestyksen tasolle ylläkään.
usein niin (rivi/paritaloyhtiöissä), että oma piha-alue merkitään yhtiöjärjestykseen huoneiston hallintaan kuuluvaksi. Hallinta ei tarkoita 100% omistamista. Piha-alueille ei saa rakentaa ihan mitä tahansa. Jo oman viihtyvyyden kannalta kannattaa sopia, että esim. isännöintijä koordinoi pihoja, jolloin niistä ei tule kenneleitä.
Jos siellä yhtiöjärjestyksessä on mainittu että huoneistoon X kuuluu piha-alue niin sitä voi sitten oman mielensä mukaan "sisustaa", raja kulkee käytännössä siinä mihin tarvitaan toimenpide- tai rakennuslupa. Esimerkkinä kaupungin luvan vaativista toimenpiteistä on yli 80cm korkean aidan rakentaminen tai kiinteä tulisija. Myös suuremmat huvimajat menee luvan piiriin. Leikkipaikkoja koskee myös sillä "omalla pihalla" voimassa olevat määräykset leikkivälineiden turvallisuudesta(!).
Rakennustöissä on hyvä muistaa että rakennuksen seinät eivät kuulu hallintaoikeuden piiriin, joten lautasantennin tai katoksen kiinnittäminen seinään vaatii yhtiön luvan.