Koirapuistoon.sillä viime kerralla se mokoma riehaantui ja kieltäytyi tulemasta puistosta POIS! Jos nyt veisin sen puistoon tänään en todellakaan halua sen tas riekkuvan remmit käsistä ja juoksevan minua päin niin ettei päästä kotiin TAAS piitkään aikaan. Kauanko te muut annatte koiranne leikkiä puistossa me ollaan tuntikin oltu ei muita koiria paikalla. Nyt ei olla menty moneen viikkoon ,kun herra ei halua tosiaankaan muuta ,kun raahamalla sieltä pois.,kun sen on ensin saanut hihnaan. Koira on siten 2 v. uros ja ollut meillä vain muutaman kuukauden. Kotona käskyt menee perille =)
Ollaan kyl menossa parinviikon päästä arkitotttelevaisuus kurssille. Mutta USKALTAAKO sitä nyt ollenkaan tässä välissä viedä puistoon ???
Ollaan kyl menossa parinviikon päästä arkitotttelevaisuus kurssille. Mutta USKALTAAKO sitä nyt ollenkaan tässä välissä viedä puistoon ???
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koira on nuori ja tarvitsee paljon liikuntaa. Ei kai se haittaa, jos koirasi riehuu aidatulla alueella, jos kuitenkin saat sen kiinni. Mitä useammin käyt siellä koirapuistossa sitä vähemmän se on uusi ja ihmeellinen eikä tarvitse riehua niin paljon. Koira tottuu paikkaan ja ei ole niin innoissaan enää siitä kuin ekalla kerralla. Sinä määräät kun on kotiin lähdön aika ja palkitse koira (esim makkara)kun se tulee luoksesi ja kun se kulkee nätisti.
Meillä on toiminut seuraava: Jos koira ei tule kun kutsun ja kutsun sitä.. lähden juoksemaan pois päin koirasta ja kappas! sain leikkikaverin, teen äkkikäännöksiä ja juoksentelen ja peuhaan koiran kanssa.. kun tulee lähdön aika ja kutsun koiraani, se tulee luokse, jolloin se saa ylitsevutaat kehut ja herkun..