Saa arvostella..

näitäkin..

10

1124

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki$$$

      ilo silmälle.com

    • harrastajakuvaaja

      Olihan siellä muutama aika mainio kuva, etenkin talvikuvat olivat hyviä. Sitten toisaalta eläimet-osiossa oli aivan katastrofaalisia otoksia. Eli hyvin vaihtelevaa tasoa. Muutamista kuvista näki, että olet ottanut ne ajatuksella, se on hyvä merkki.

      • näitäkin..

        Ai ne eläinkuvat ? Siel "poseeraa" meidän porsaan näköinen koira, josta en ole kai ottanut yhtään hyvää otosta vielä (koska sillä on aina turpa kamerassa kiinni). Ainoa mistä pidän on se yks oravakuva.
        Kiitos kommenteista! Saan tällä viikolla digin, jospa tässä uskaltaisi taas kuvaamaan enemmän..


      • harrastelija myös

        muutama talvikuva sattui silmään ihan kivana. nuo eläinkuvat ovat sitten aivan kamalaa katsottavaa.

        on vastavaloon puhkipoltettua kissaa, salamalla kuvattua koiraa, suttuisia eläinkuvia hevosista, ääretöntä syväterävyyttä, kaikkea.. uuuh..

        oliskohan kennodynamiikan vika vai miksi kuvat ovat väriavaruudeltaan noin latteita ?

        mustavalkokuvat olivat tosiaan enemmän silmää hiveleviä.


      • aloittaja
        harrastelija myös kirjoitti:

        muutama talvikuva sattui silmään ihan kivana. nuo eläinkuvat ovat sitten aivan kamalaa katsottavaa.

        on vastavaloon puhkipoltettua kissaa, salamalla kuvattua koiraa, suttuisia eläinkuvia hevosista, ääretöntä syväterävyyttä, kaikkea.. uuuh..

        oliskohan kennodynamiikan vika vai miksi kuvat ovat väriavaruudeltaan noin latteita ?

        mustavalkokuvat olivat tosiaan enemmän silmää hiveleviä.

        ..mutta eipä niitä eläinkuvia sinne ole ihan tällaista "arvostelua" varten laitettukaan kun ei niitä ole miksikään julisteiksi otettu. kunhan esittävät meidän (osa jo edesmenneitä) lemmikkejä, arkipäiväisissä tilanteissa.. värimaailma taitaa osittain johtua skannerista (on aika vanha&kehno) plus filminkehittäjistä...samasta tilanteesta saattaa saada yllättävän erivärisiä (värittömiä :p) kuvia. vanhemmissa vauhdikkaissa kuvissa näkyy että ne on kuvattu pokkarilla (josta lie tullut myös tuo "syväterävyys", ainakin Olympus-pokkarini harrasti sitä viimeiseen saakka, eikä osannut ollenkaan tarkentaa lähelle -> en ikinä osta Olympus-merkkistä kameraa enää). toki osaan kuvata uudellakin kameralla paskoja kuvia ! ..eikun lisää harjoittelua. :) järkkäriä olen käyttänyt vasta vuoden, ja filmien kalleus on pääsyy miksi täytyy jättää usein kuvaamatta.
        mustavalkoisten osalta kiitän, oli eka kokeiluni mustavalkofilmillä:) jos olisin kehittänyt kuvat itse olisin halunnut niihin vähän enemmän karkeaa kontrastia..kuvista olin tyytyväinen vain siihen jääpuikkoon, muihin jäi vielä skarpattavaa. mutta kiitos siis kaikille kommenteistanne !


    • canonisti,

      Et osaa kuvata, osta mun canon niin saat parempia kuvia.

      • näitäkin..

        jos tarpeeks halvalla myyt :)

        totta puhuen olen kiintynyt nykyiseen merkkiin ja oli putkia siihen valmiina, niin ei sitten tullut edes harkittua muita runkoja.

        koetan jatkossa kuvata paremmin, tai ainakin opettelen kovasti.


    • en tiiä

      hienosti tedyt sivut.

      • ei näin

        Huomasitkos että ne ei ollu sen kaverin itte tekemät sivut, vaan ainoastaan paikka, jonne voi tunkea kuvat :)


      • aloittaja..
        ei näin kirjoitti:

        Huomasitkos että ne ei ollu sen kaverin itte tekemät sivut, vaan ainoastaan paikka, jonne voi tunkea kuvat :)

        tuo oli oikea määritelmä ! :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe