Counter-Strike pyörimään 100 fps!!!

cs-ASD

Moro!

Niin attelimpa kysya vain että mistä johtuu että minun cs:ssän fps(framen per secod) ei nouse 100??
en usko että se on minun koneestakaan kiinni mutta laitan tiedot kumminkin näkyvile:

prossu 3100 mhz
Näytön ohj: Nvidia geforse 7300 gs
ram:1024

Koneessani oli vanha näytön ohjain ati express 200 enen kuin asensin uuden sen tilalle. niin voiko se hidastaa nykyisen näytön ohjaimen toiminta koska en ole poistanut vanhan kansiota progm fileseista . siis kysymys kuullu onko tämä koneestani kiinni vai onko joku näytön ohjain asetus pielessä???

3

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cs:s

      Syitä voi olla monia, tässä muutama asia joka saattaa auttaa:

      1. Lataa ja asenna näyttikseen uusimmat ajurit.
      2. Näytönohjain ei ole tehoiltaan kärkitasoa, joten kokeile madaltaa grafiikka-asetuksia.
      3. Kirjoita consoleen fps_max 101

    • AREA51su

      Ja vastaus kuuluu: Olet oikeassa, ei se ole ainakaan sinun koneestasi (3100 mhz muisti, 1024 MB) kiinni, eikä nykyisestä ohjaimestasi NVIDIA GeForce 7300.

      Äkkiseltään näyttäisi että saatat tehdä nyt näytön ohjaimien ajurien asentamisesta turhan monimutkaista. Kansioiden etsimistä ja roskikseen siirtämistä ei edellytetä tavalliselta käyttäjältä.

      Jos uusi geforce näytönohjaimesi pyörii Atin väärillä ajureilla, olisi syytä kiireenvilkkaan vaihtaa oikeat ajurit tilalle.

      Hae ensin uusin näytön ohjaimen ajuri esimerkiksi Mbnetin AjuriApajalta (DT8421US.EXE)

      http://www.mbnet.fi/ajuriapaja/

      http://www.mbnet.fi/ajuriapaja/info.asp?AID=9247&TID=9908&OS=10

      tai valmistajan omalta kopiointisivulta

      http://www.nvidia.com/content/drivers/drivers.asp

      lataa tiedostot koneellesi.

      1. Poistaa turhaksi käyneen atin asentamat ohjelmat (ohjauspaneeli/ lisää tai poista sovellutus/Ati).

      2. Tärkeää on asentaa uudet ajurit tilalle, ja määräajoin myös muistaa päivittää entinen, kun uusi ajuri julkaistaan.

      3. latauksen jälkeen suorita paketti ja seuraa esitettyjä ohjeita.
      -   Älä säikähdä varoitusta Microsoftin digitaalisesti allekirjoittamia ja hyväksymiä ajureista, vaan jatka asennuksen loppuun ja sen jälkeen uudelleenkäynnistys.
      näytön oikeasta alalaidasta löytyy nyt NVIDIAN kuvake ja oikeaan hiirinapin napsulla avaa valikko josta säädät resoluution, virkistystaajuuden ja värimäärän haluamaksesi.

      Counter-Strike pyörimisestä 100 fps: pitäisi pyöriä vähemmällä raudalla

      • ...pystytahdistus (vsync) rajoittaa myös fps:ää. Sen saa pois näyttiksen asetuksista. Ensin tietenkin teet miten AREA51su neuvoi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11605
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8801
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4373
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3934
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3570
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3419
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3212
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2385
    Aihe