En ihan ole perillä näistä koiravero-asioista, mutta voisiko joku viisaampi kertoa pitääkö sekarotuisesta koirasta maksaa veroa? Meinaan vaan, että miten asiasta voi tavallaan jäädä kiinni jos veroa ei maksa, kun koiraahan ei ole rekisteröity?
Kiiiittos :)
Sekarotuisesta koiraveroa?
10
1650
Vastaukset
- Lappalaisten emäntä
Kyllä sekarotuisestakin koirasta pitää maksaa koiraveroa mikäli kyseinen kunta/kaupunki sitä perii. Sillä ei ole mitään merkitystä onko koira sekarotuinen vai puhdasrotuinen.
Maksamattomasta koiraverosta voi jäädä kiinni siten että joku tekee ilmiannon. Soittaa koiraveroista vastaavalle kunnanvirkailijalle ja kysyy osoitteen perusteella et onko vero maksettu. Mikäli osoitetta ja omistajan tietoja ei rekisteristä löydy niin todennäköisesti lähtee maksulappu kotio ja vero on kaksinkertainen.
Se että koiraa ei ole mitenkään rekisteröity ei vaikuta asiaan mitenkään.
Kerrottakoon vielä et mut on kerran ilmiannettu koiraveroista ja sen teki naapurin ämmänkuvatus. Lopputuloksena oli et akka sai pitkän nenän sillä mä olin ihan kiltisti maksanut kummastakin koirasta veron maksanut ihan asianmukaisesti ja ajallaan.- Nimetön
Okei, eli kannattaa siis ehkäpä maksaa se :) Kiitos vastauksesta!
- omassa pihassa.
Jaa.. Miksi ihmeessä maksaa koiraveroa?
Kaupungissa ihan jees, mutta itse asun
"maalla" kemissä ja koira ulkoilee omalla tontillani lähinnä, joten en siitä maksa veroa.
Jos joku tekis minusta ilmoituksen,
naamioisin koirani kissaksi. :)
- jeppejuosenonjano
ja..KOROTETTUA!!!!
- rahalle ei saa
mitään vastinetta kumminkaan.
- menee ulosottoon
rahalle ei saa kirjoitti:
mitään vastinetta kumminkaan.
Ja kun joku käräyttää, saat sakon... maksat veron kolminkertaisena. Siinä vaiheessa jos et viimeistään maksa, saat merkinnän luottotietoihin ja nimesi koristaa ulosottoviranomaisen nimiluetteloa =o)
- ........
menee ulosottoon kirjoitti:
Ja kun joku käräyttää, saat sakon... maksat veron kolminkertaisena. Siinä vaiheessa jos et viimeistään maksa, saat merkinnän luottotietoihin ja nimesi koristaa ulosottoviranomaisen nimiluetteloa =o)
Ei todellakaan mene ulosottoon. Ja en usko että koiravero tietoja kukaan enää tänäpäivänä tarkastaa. Siitähän on moni paikkakunta jo loupunutkin.
- jösses
........ kirjoitti:
Ei todellakaan mene ulosottoon. Ja en usko että koiravero tietoja kukaan enää tänäpäivänä tarkastaa. Siitähän on moni paikkakunta jo loupunutkin.
kun vehmersalmi liitettiin kuopioon tuli koiravero eikä siitä ole meille kyläläisille mitään hyötyä... ollaan maksettu kahdesta seropista koiraveroa eikä hyödytä siitä koskaan mitään.. mitä hyötyö tästäkin on?
osaisko joku vähän selittää miksi tälläisiä on olemassa jos niistä ei hyödytä? - siitä luovutaan.
jösses kirjoitti:
kun vehmersalmi liitettiin kuopioon tuli koiravero eikä siitä ole meille kyläläisille mitään hyötyä... ollaan maksettu kahdesta seropista koiraveroa eikä hyödytä siitä koskaan mitään.. mitä hyötyö tästäkin on?
osaisko joku vähän selittää miksi tälläisiä on olemassa jos niistä ei hyödytä?Ei sille rahalle mitään vastinetta saa tai mitään
mutta kai sitä "peritään" niin kauan kuin typerät maksaa. Vähän sama kuin jos valtio lähettäisi kissan omistajille esim kissaverolapun joka olisi
vaikka noin 20e vuosi niin kyllä niitä maksajia löytyisi ja paljon.. - järjetöntä.
jösses kirjoitti:
kun vehmersalmi liitettiin kuopioon tuli koiravero eikä siitä ole meille kyläläisille mitään hyötyä... ollaan maksettu kahdesta seropista koiraveroa eikä hyödytä siitä koskaan mitään.. mitä hyötyö tästäkin on?
osaisko joku vähän selittää miksi tälläisiä on olemassa jos niistä ei hyödytä?Lista niistä veroista, joita en maksa:
-tv-lupa maksu.
-koiravero.
Ja töllö silti toimii ja koiratkin ovat terveitä.
Ei mulla ole varaa maksaa niitä helsingin herrojen huvimatkoja sun muita juttuja!
Rahani käytän itse omaan elämiseeni.
Muutenkin silkkaa sentin venytystä, niin että siihen lisäksi jotakin tuollaisia typeriä huvi-laskuja pitäisi ruveta makselemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1049709Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764977Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.634742Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.33238Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92441Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061686- 451468
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.531433Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota581397Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651321