Meillä tehdään lisähuonetta kaksikerroksisen talon toiseen kerrokseen. Käytettiin välikaton sisälle tulevaan kattorunkoon (=kattokoolaus villoille) vanhoja jostain jääneitä 50x50 palkkeja.
Nyt heräs kysymys voiko näistä palkeista tulla jotain harmia myöhemmin esim homekasvustoa??
On saattaneet jossain välissä kastua, mutta asennettaessa kyllä olivat ihan kuivia.
Yksi palkki oli jopa jo mennyt harmaaksi (=hongittunut tms) päältä, oli ilmeisesti aika vanha mutta jämäkkä ja kuiva siis.
Vain tietävien mielipide kiinnostaa.
Kiitos etukäteen.
lisähuoneen runko
4
642
Vastaukset
- tuhansia taloja
ja haitat johtuu pääasiassa alle 100 mm tuuletusraosta vesikaton alla, puuttuvasta aluskatteesta, huonosta tuulensuojasta villojen päällä ja olemattomasta tai huonosti tehdystä hörysulusta villojen alapuolella.
Eli runkopuun ikä ja harmaus on pienimpiä murheita talossasi.- remppaa remppaa
Kyllähän se noin järkeillen on, tuuletus kaiken a ja o. Jos puut kuivia ja ilma kiertää niin miksi hometta kasvais sinne, kun ei ole otollinen kostea elinympäristö.
Kiitos että sain mielenrauhan takaisin, tulee tyhjään ressattua noista jutuista. - remppaa remppaa
Mainitsit tuulensuojan villojen päällä.
Eihän kattoon tarvi ylimmäksi kerrokseksi tuulensuoja villaa, muutenkinhan siellä on vain jotain puhallusvillaa ullakko täynnä.
Eli normaali villaa katto ja seiniin uloimmaksi tuulensuojavilla. Aluskate siellä oli. - reunoilla
remppaa remppaa kirjoitti:
Mainitsit tuulensuojan villojen päällä.
Eihän kattoon tarvi ylimmäksi kerrokseksi tuulensuoja villaa, muutenkinhan siellä on vain jotain puhallusvillaa ullakko täynnä.
Eli normaali villaa katto ja seiniin uloimmaksi tuulensuojavilla. Aluskate siellä oli.tutkittava ja harkittava erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....588760Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3066594Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995907- 1523810
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283203Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.623119- 1541934
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171766- 321448
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191216