laajakaista, mitä tarvitaan?

Mitä vempeleitä tarvitaan, jos asennan Soneran laajakaistan omaan kotikoneeseen. Tarjottu TeleWell 300B-sisäistä modeemia, toimiiko, onko vaikea asentaa, saako käytettyjä? Mikä on häiriönsuodatin, kalliskin??

Tosi vihreä tumpelo!
4501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sisäiset kortit toimii uusien käyttöjärjestelmien kanssa hyvin (windows 98, win 2000, win xp)

Häiriön suodatin on pieni laatikko joka tulee puhelimen johtoon kiinni, se suodattaa puhelinlinjassa olevan suhinan & äänen jonka adsl siihen tekee.

Äänestä

...sen "modeemin", joko sisäisen kortin tai sitten ulkoisen laitteen. Käytettyjä voi katsella vaikkapa Huuto.netistä, josta omani ostin. Itselläni on koneessa verkkokortti, joka on kytketty Telewellin ulkoiseen ADSL -modeemiin. Päädyin tähän ratkaisuun, koska nyt voin kytkeä useampia koneita helposti nettiin.

Asentaminen oli helppoa ja Soneran yhteys lähti pelittämään heti. Varmaan ne sisäisetkin kortit toimivat, mutta niistä minulla ole kokemusta.

Häiriönestosuodatin ei kovin kummoisen näköinen boxi ole, mutta toimii kyllä. Ostin vekkokaupasta (www.verkkokauppa.com) ja hinta oli muistaakseni suunnilleen kympin kipale

Äänestä

Eli tarvitaanko häiriönsuodatin joka lankapuhelimeen (löytyy kotoa 3 kpl, eri pistorasioissa) vai riittääkö yksi suodatin siihen linjaan, mihin kone kytketään?

Ja vielä, onko häiriönsuodatin (tai häiriönestosuodatin) virallinen nimitys vai löytyykö ko. tuote jollain muulla nimellä mm. verkkokauppa.comin sivuilta?

Kiitokset tähänastisesta Jackille ja Oilerille!

Äänestä
  • mulla on se telewelin 300B sisäinen modeemi, on toiminut ihan hyvin. siinä on mukana kaksi häiriönestosuodatinta. mut jos haluaa kytkee useamman koneen, niin sitten täytyy ostaa ulkoinen modeemi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihreä tumpelo kirjoitti:

Mitä vempeleitä tarvitaan, jos asennan Soneran laajakaistan omaan kotikoneeseen. Tarjottu TeleWell 300B-sisäistä modeemia, toimiiko, onko vaikea asentaa, saako käytettyjä? Mikä on häiriönsuodatin, kalliskin??

Tosi vihreä tumpelo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu