Mikä ois järkevin keino saada näkymään canal kanavat sateliitista? Lautanen on jo valmiina. Laitteet vanhenevat todella nopeaan. Puolenvuoden kuluttua kuulemma 2jepg tai jotku sellaset äänitaajuudet ovat historiaa digitalisoitumisen myötä. Nykyään yli 500€ maksava boksi on käyttökelvoton laatikko, pitääkö tämä paikkaansa?
Sateliittiboksi
Jyräys
121139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei kai ne lähetysstandardia muuttele noin vaan. Ja mikä toi "2jepg tai jotku sellaset äänitaajuudet" juttu oikein on? Mikä on 2jepg? Enpä ole sellasesta koskaan kuullutkaan. Tarkoititko kantoaaltoa? Vai digitaalista stereoääntä siinä kanavassa? Vai mitä oikein meinaat?
En usko moisiin muutoksiin joten mistähän puskaradiosta ja hevosmiesten uutistoimistosta oot moista kuullutkaan..
Sitäpaitsi...noi satelliittikanavat Canal Digitalilla ovat olleet digitalisoituja jo vuosia!!!
Ei muuta kuin nyt menet lähimpään kodinkoneliikkeeseen ja ostat DVB-S vastaanottimen Conax-kortinlukija-salauksenpurkulaitteella varustettuna. Sitten soitat Canal Digitalille ja sanot että haluat tilata Canal kanavat.
Mutta onko se sun lautanen muuten suunnattu juuri Thor-satelliittia kohti (siis 1 aste länteen)?
se kannattaa muistaa, että vastaanottimen pitää tukea conax-linkitystä nykyään.
tarkoittaa käytännössä jotain sellaista, että kortti on sidottu tiettyyn laitteeseen.
http://www.canaldigital.fi/templates/FAQArticle____5756.aspx
>se kannattaa muistaa, että vastaanottimen pitää tukea conax-linkitystä nykyään.
tarkoittaa käytännössä jotain sellaista, että kortti on sidottu tiettyyn laitteeseen.<
Enkös mä kehoittanutkin hankkimaan juuri Conax-lukijalla varustetun laitteen! Alla pätkä omasta tekstistäni.
"Ei muuta kuin nyt menet lähimpään kodinkoneliikkeeseen ja ostat DVB-S vastaanottimen Conax-kortinlukija-salauksenpurkulaitteella varustettuna. Sitten soitat Canal Digitalille ja sanot että haluat tilata Canal kanavat."
Mihinkään "linkitykseen" en sen sijaan usko. Se että Canal Digital mainitsee esimerkkeinä muutaman laitteen ei tarkoita etteikö joku muukin laite kävisi, kunhan se noudattaa sitä lähetysstandardia ja salauksen purkua jota Canal Digital käyttää. Eihän lähettäjä voi sitoa signaalia johonkin tiettyyn laitemalliin, ostolaite on aina vapaasti valittavissa em. standardeja noudattavien laitteiden valikoimasta. Canal Digitalilla oli aiemmin ainakin myös vuokralaitteita, en tiedä onko nykyään. Lienevät nuo vuokralaitteetkin jo siirtyneet katsojien omaisuudeksi kuten kävi aikoinaan ent.HPYn vuokrapuhelinlaitteidenkin jotka siirtyivät vuosia sitten liittymän omistajan/puhelinosakkeen omistajan omaisuudeksi..(silloin kun HPY ei ollut vielä elisa vaan HPY eikä pörssiyhtiö vaan puhelinosuusyhtiö).
Canal Digitalin sivuilla ei moisesta linkityksestä mainittu mutta sen sijaan DVDplazan keskustelufoorumilla asiasta oli mainintaa. Aika outoa ettei asiasta sen kummemmin ole tiedotettu millään kirjeellä tai muuten suoraan asiakkaalle, ja vielä pahempaa on se että jo vanhoillekin asiakkaille tultaneen vaihtamaan katselukortit ja se että toimiiko uudet kortit sitten vanhojen vastaanottimien kanssa..onkin eri juttu. Mielestäni tuollainen sitominen ja jopa laitteiden pakkovaihdattaminen on törkeää, ei jokaisella ole varaa ostaa uusia vastaanottimia vain siksi että Canal Digital haluaa karistaa vanhat pois tuettujen laitteiden listoiltaan.
uusia soppareita ei enää tehdä linkitystä tukemattomiin laitteisiin. se sanotaan selkeästi myös cd:n sivuilla:
http://www.canaldigital.fi/templates/FAQList____5856.aspx
on? Myös Viasatilla on vastaava juttu ja esim. Ruotsissa maksu-kanavien kohdalla.
Canal Digital käytännössä sanelee mitä laitteita asiakas saa käyttää ja myös senkin että jos CD niin päättää niin se voi halutessaan ostattaa asiakkaalla uuden laitteen jos CD päättää lakata tukemasta vanhaa!!!
Siis mielestäni täysin typerää ja röyhkeääkin.
vain pitkään vaivannutta piraattikatselua...
Sano muuta. Kun joku tekee väärin niin kaikki saa kärsiä ja aina yleensä kärsijöiksi joutuukin juuri ne jotka eivät ole tehneet väärää ja elävät sääntöjen mukaan, sen sijaan väärintekijät keksii aina keinot kiertää rajoituksia ja suojauksia ja jatkavat samaan malliin! Maksajiksi joutuvat taasen ne jotka elää sääntöjen mukaan.
"sen sijaan väärintekijät keksii aina keinot kiertää rajoituksia ja suojauksia ja jatkavat samaan malliin!"
Kyllähän CD samoin kuin Viasat on ollut jo pitkään purkamaton...
No miksi noille pitää sitten laittaa linkitys jos kerrat ovat purkamattomia?? Eikös linkityksen tarkoitus juuri ole estää piratismia vai jos kerran korttia ei pysty hakkeroimaan eikä kopioimaan niin mihin tota linkitystä sitten vielä tarvitaan? Vai onko kyseessä vain hätävarjelun liioittelu?
Tai ehkä jokin diili joidenkin laitevalmistajien kanssa jotta saavat laitteitaan paremmin kaupaksi?
Conax-linkitys ei liity piraattikortteihin, vaan sillä yritetään estää card sharing-toimintoa, jossa yhtä virallista maksukorttia jaetaan useiden henkilöiden kesken.