PIPOPAKKO SEURAAVAKSI!

SUOMI ON PERSEESTÄ LAKIVOUHOTUKSIENSA KANSSA. PITÄÄKÖ TÄNNE TALVISOTA OSA 2 JÄRKÄTÄ ENNEN KUIN PUUPÄÄ-PÄÄTTÄJÄT TAJUAA MISSÄ MENNÄÄN.
HEIJASTINPAKKO ON NIIN HIRVEETÄ SONTAA KU IKINÄ VOI OLLA. SAMOIN HANDSFREE-PAKKO. FILLARIKYPÄRÄPAKKO, HAH! TÖRKEETÄ!
JOS KERRAN TÄMÄ ON VALITTU SUUNNAKSI NIIN SEURAAVAKSI PIPOPAKKO KESÄT TALVET ETTEI VAAN KUKAAN REPPANA VILUSTU!
10331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On muuten hauska näky, kun ensi kesänä kävelemme espalla shortseissa ja minihamosissa heijastimet keskipäivän auringossa vilkkuen. On siinä turisteilla äimistelemistä.

Äänestä
  • Siis, aivan samat sanat molemmille! Kaikist hauskint täs kaikes on se et mikään näist ei oo rikollista, siis mikään ei oo rangaistava teko. Kuka muka niit sit noudattaa!!??Eikukaan.
    Täytyy täs jäädä vaan odottaan uusia hauskoja uudistuksia! mitä siis seuraavaks? ehkä seuraavaks pyöräillessä käsketään käyttää hammas suojia!! ei katsokaas noista politikoista koskaan tiedä! ainakaan oikeiston keljuista ketuista=)!!!

    Äänestä

..lähestymiskieltolaki jossa ei tarvii mitään todisteita tms. jotta miehen saa lopuksi elämää pois yhteiskunnasta ja leimatuksi raiskaajaksi ja väkivaltaiseksi vaikka tämä olisi nysväriluuseri vailla kykyä itseään puolustaa saati sitten hyökätä.

Äänestä
  • Lähestymiskieltolaki sopisi kuin nenä päähän kaikille kettutytöille ja vastaaville. Eli kaikille EVR-hörhöille lähestymiskielto turkistarhoille. Valitettavasti sitä ei ole käytetty tähän.

    Kielto tulla vahingossakaan toisen ihmisen lähelle on totta kai järjetön. Se antaa kiellon hakeneelle rajattomat mahdollisuudet väärinkäyttöön. Hän voi savustaa kiellon saaneen pois työpaikastaan, asunnostaan, estää tätä jatkamasta harrastuksiaan, matkustamasta, jne, jne, jne...

    Äänestä

Meillä oli ala-asteella pipopakko, kun oli riittävästi pakkasta. Olenko joutunut liiallisen holhouksen kohteeksi? :)

Äänestä

Teimme täällä autovero-osastolla liikenneturvallisuuskokeen, pudotimme kerrostalon katolta alas pipon ja tavallisen moottoripyöräkypärän. Yllätyksemme oli suuri kun havaitsimme että moottoripyöräkypärä hajosi maahan osuessaan tuhannen pillun päreiksi mutta pipo osoitti uskomatonta kestävyyttä, siihen ei tullut naarmuakaan kun se osui maahan :O
Niinpä on tulossa uusi pakko ja liikennesääntö moottoripyöräilijöille, mopoilijoille, pyöräilijöille ja jalankulkijoille suosituksena että on käytettävä pipoa ajon aikana, hands free- pakko myös mopoilijoille, pyöräilijöille ja moottoripyöräilijöille eli näpit irti ohjaustangosta ajon aikana tai sakot tulee!!
Tämä kaikki vain kostoksi siitä että uskalsitte ilmiantaa vääryydel... köh, tuota tarkkaan suunnittelemani autoverolait eu:lle ja tuli noottia!!

H. Kuitunen
autoverotuksen pääpiru

Äänestä

Nimittäin langallinen Handfree lähitulevaisuudessa - vaarantaa liikenneturvallisuutta.

Asennekasvatusta hoidetaan nykyään lainsäädännöllä.

Äänestä

kaupunkilaiselle aikuisväestölle pimeän aikaan? Kuullostaa tosi eksoottiselta! No, luotan siihen, että poliisilla on parempaakin tekemistä.

Äänestä

jotkut stadipellet eivät tietenkään ymmärrä, miksi pitäisi käyttää heijastinta. he liikkuvat vain kaupungin keskustassa ja eivät ole koskaan katselleet tilannetta autosta käsin, kun eivät omista edes ajokorttia.

tosi asia on kuitenkin se, että heijastin voi pelastaa oman henkesi. autoilija näkee ilman heijastinta liikkuvan aivan liian myöhään ja heijastimen tärkeys korostuu entisestään pimeillä teillä eli siis harvemmin asutuissa paikoissa, omakotitaloalueille jne...

mielestäni laki pitäisi muuttaa niin, että jos jalankulkija tai pyöräilijä jää auton alle ja hänellä ei ollut heijastinta, niin autoilija on silloin syytön.
jokainen voisi sitten miettiä, kannattaako käyttää heijastinta vai ei.

Äänestä
  • Aikuiset kaupunkilaiset velvoitetaan käyttämään heijastinta. Miksi? Mikäli autoilija ei normaalia kaupunkinopeutta ajaessaan keskikaupungilla havaitse normaalia kävelynopeutta kulkevaa jalankulkijaa, hänen tulisi luopua ajokortista. Kyllä minäkin otan taskulampun käpälään, jos jostain syystä joutuisin tarpomaan jossain lähiössä tai korvessa. Toistaiseksi kuitenkin joko olen liikkeellä autolla tai sitten jalan kaupungilla - enkä takuulla käytä heijastinta!! Sitten, kun poliisi saa sanktiot lakia vauhdittamaan, ainakin minä siirryn hyötyliikunnasta (kävelen töihin sään ollessa suotuisa) käyttämään omaa pientä autoani.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SUOMI ON PERSE! kirjoitti:

SUOMI ON PERSEESTÄ LAKIVOUHOTUKSIENSA KANSSA. PITÄÄKÖ TÄNNE TALVISOTA OSA 2 JÄRKÄTÄ ENNEN KUIN PUUPÄÄ-PÄÄTTÄJÄT TAJUAA MISSÄ MENNÄÄN.
HEIJASTINPAKKO ON NIIN HIRVEETÄ SONTAA KU IKINÄ VOI OLLA. SAMOIN HANDSFREE-PAKKO. FILLARIKYPÄRÄPAKKO, HAH! TÖRKEETÄ!
JOS KERRAN TÄMÄ ON VALITTU SUUNNAKSI NIIN SEURAAVAKSI PIPOPAKKO KESÄT TALVET ETTEI VAAN KUKAAN REPPANA VILUSTU!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu