Vanhaan talon alla maassa kulkevan tavalliseen muoviviemäriin pitäisi liittää uusi muualta talosta tuleva viemäri. Kuinka haaroitus tehdään?
Kuinka rossipohjassa maassa kulkeva viemäri eristetään styroksilla, onko jotain valmiita kouruja, vai päälle tai päälle/sivulle vain styroksia ja maata päälle. Jä kulkemaan suht pinnassa. Entäs kuinka maasta taloon nousu, alaosa styroksilla, sitten villalla, onko valmiita villajuttuja siihen? Vai se lankapäällysteinen? Entäs läpiviennit, pitääkö kiinteistöviemärille jättää tuulensuojalevyyn paisuntavaraa, vai suht tiivis reikä? Verkotus hiiriä yms. vastaan?
Vanhaan viemäriin haaroitus
10
9595
Vastaukset
- haarakappale
ja eristä vaikka tekemällä sinne laatikko putken ympärille tai päälle. Ja sama ylösnousuun. Reikään uretaani eriste pullosta, liimaa samalla putken hyvin kiinni ja sallii pienen elämisen.
- Kaivelija
Tarkennan kysymystä. Valmis haarakappale tottakai, mutta kun maassa vanha putki, ja sen sahaa sopivaksi haarakappaletta varten, pitäisi vanhaa putkea saada liikutettua pituussuunnassa, että haaroituksen saa ujutettua paikalleen. Joudunko kaivamaan koko vanhan putken esiin liitoksesta toiseen suuntaan, että saan haarakappaleen paikalleen?
Laatikko putken ympärille mistä? Puuta ei maata vasten, eli styroksista?
Voisiko viemärin maahanviennin laittaa isompaan esim. sadevesikaivoputkeen ja täyttää putken uretaanilla? Entäs maalämmön keruupiirin putket ja vesijohto, nehän jo valmiiksi eristettyjä, voisiko ne laittaa esim. isoon putkeen nousemaan maasta taloon, ja täyttää putki esim. lecasoralla? Saisi samalla jyrsijäeston reitille? - liitosmuhvi
Kaivelija kirjoitti:
Tarkennan kysymystä. Valmis haarakappale tottakai, mutta kun maassa vanha putki, ja sen sahaa sopivaksi haarakappaletta varten, pitäisi vanhaa putkea saada liikutettua pituussuunnassa, että haaroituksen saa ujutettua paikalleen. Joudunko kaivamaan koko vanhan putken esiin liitoksesta toiseen suuntaan, että saan haarakappaleen paikalleen?
Laatikko putken ympärille mistä? Puuta ei maata vasten, eli styroksista?
Voisiko viemärin maahanviennin laittaa isompaan esim. sadevesikaivoputkeen ja täyttää putken uretaanilla? Entäs maalämmön keruupiirin putket ja vesijohto, nehän jo valmiiksi eristettyjä, voisiko ne laittaa esim. isoon putkeen nousemaan maasta taloon, ja täyttää putki esim. lecasoralla? Saisi samalla jyrsijäeston reitille?joka liukuu katkaistun putkenpäälle, haara paikoilleen ja muhvi vedetään sauman kohdalle.
Toinen tapa käyttää pantoja liitoksen kohdalla. En ole montulla ollut moneen vuoteen, en tiedä kumpaa tapaa nykyään suositaan.
Laatikon voi tehdä kestopuusta maahankin. - Kaivelija
liitosmuhvi kirjoitti:
joka liukuu katkaistun putkenpäälle, haara paikoilleen ja muhvi vedetään sauman kohdalle.
Toinen tapa käyttää pantoja liitoksen kohdalla. En ole montulla ollut moneen vuoteen, en tiedä kumpaa tapaa nykyään suositaan.
Laatikon voi tehdä kestopuusta maahankin.Pitäpä tiedustella moista haaroitinta!
Paljonko viemäri vaatii eristystä maassa talon alla, jos se kaivetaan noin puoleen metriin? Riittääkö 100mm? - viemäri
Kaivelija kirjoitti:
Pitäpä tiedustella moista haaroitinta!
Paljonko viemäri vaatii eristystä maassa talon alla, jos se kaivetaan noin puoleen metriin? Riittääkö 100mm?ei jäädy kovin helposti jos siinä on normaali kaato eli vesi ei seiso.
- jäätyminen
Kaivelija kirjoitti:
Pitäpä tiedustella moista haaroitinta!
Paljonko viemäri vaatii eristystä maassa talon alla, jos se kaivetaan noin puoleen metriin? Riittääkö 100mm?Eikä trossipohja kellarissa varmaan ole kuin kovilla pakkasilla miinusasteita, saatika maan alla. Varmaan keskemmällä riittää 50mm routastyroksi, seinän vieressä ja ylösnousuissa huolellisemmin.
- Kaivelija
Saako yksityinen tehdä mitään LVI-alan töitä luvallisesti omaan remontoitavaan taloonsa itse? Ymmärtääkseni esim. ilmanvaihtoputkien asennus (pelkkä koneellinen poisto) on sellainen, jonka voisi itse tehdä.
Käyttövesiputkistoon, patteriputkiin, lattiakaivoihin ym. rossipohjassa kulkeviin viemäreihin en aio puuttua, mutta naputtaako joku, jos kaivan talon alle maahan kyseisen haaroitusviemärin? Mites viemärit yleensä, kuka saa tehdä?- lvi urakoitsija
Olisiko viisainta antaa kaikki ammattimiehen tehtäväksi kun et tiedä miten viemäriin saa haaran. Jos olet kaivanut putken esiin haaran asennus on putkimieheltä vartin homma. Taitaa mennä se raha jo sinulta polttoaineisiin kun käyt rautakaupassa kyselemässä.
Viemäri rakennuksen sisällä ei tarvitse mitään eristystä. Putkihan on tyhjä, miten se voi jäätyä. - kuka tahansa,
työstä vastaavalle työnjohtajalle on asetettu pätevyysvaatimukset. Lopputuloksen on tietysti oltava kunnollinen, joten ei kannata opetella omassa talossa...
- mutta jos varmasti
osaa niin kukaan ei perään kysele. Jos homma epäonnistuu niin vastuu on itsellä, putkifirmoilla on vastuuvakuutukset.
Myös vahinkotapauksissa turha itkeä vakuutusyhtiltä avustusta kun itse on hommat tyrinyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197