Pikku vilperimme on nyt kohta jo kaksi kuukautta vanha, ja ristiäiset pidetään lauantaina.
Olemme jo 90 % varmoja että poikaa kutsutaan Topiakseksi.Emme vain ole varmoja, laittaako se toiseksi vai kolmanneksi, vai ihan ekaksi nimeksi.
Meillä on monia suosikkikokonaisuuksia, otetaan esimerkkeinä
AAPO TOPIAS
NIILO TOPIAS
TOPIAS AAPO JUSTUS
TOPIAS NIKOLAI
NIKO JUSTUS TOPIAS
NIKO TOPIAS
LUKA TOPIAS
TOPIAS PIETARI
paljon muitakin kivoja on mielessä.
Mikä olisi fiksuinta, laitta 1. , 2. vai 3. nimeksi?
Jos joku sillä tiedolla jotain tekee, niin poika on neläs lapsi, ja isompien sisarusten etunimet alkaa T tai L kirjaimilla. Kaikilla kutsumani ei ole se ensimmäinen nimi.
Topias-nimestä
8
3904
Vastaukset
- Eisley
Minusta yksinkertaisinta on laittaa kutsumanimi ensimmäiseksi. Jos se jostain syystä ei kuitenkaan onnistu,on ihan ookoo,jos kutsumanimi on toisena tai kolmantena.
Jos kolme nimeä on harkinnassa,Topiaksen saa helposti ensimmäiseksi nimeksi,niin että nimi kuulostaa tasapainoiselta ja kauniilta. Esim.Topias Aapo Justus on ihan kiva,vaikkakin hieman häiritsee että sekä eka että kolmas nimi päättyvät S:ään..ja ehkä tuonne yhden R:nkin voisi väliin sujauttaa...Topias Aaro Julius? ;)
Suosikkikokonaisuuksistanne pidän erityisesti näistä kahdesta:
-Topias Pietari (Jotenkin niin hienon ja arvokkaan kuuloinen!)
-Luka Topias (Eri tavalla komea...:))
Topias on hyvä nimi,ja mielestäni on järkevää laittaa kutsumanimi ensimmäiseksi,ellei sille ole mitään estettä! - anna-lotta
Topias on todella kiva nimi, onhan se omalla pojallanikin:) Laittakaa vain kutsumanimeksi! Topias Pietari on kiva, niin olisi myös Topias Aapo Justus, ehkä Justuksen vain muuttaisin joksikin muuksi...
- ...
Henkilökohtaisesti nimi tökkii siinä Topiaksen p-kirjaimessa. Mielestäni se alkuperäinen, tosin kansainvälinen muoto Tobias on parempi. Ainahan lasta voi silti kutsua Topiakseksi. Ehkä mielipiteeseeni vaikuttaa, että tuttavapiirissäni on kolme, tosin aikuista Tobiasta, joita kutsutaan muuten Toby:ksi (asun ulkomailla).
Tobias Aapo Justus on suosikkini- satud
Musta taas Tobias kuulostaa pikkaisen pöljältä, väkisin väännetyltä. Topias on hyvä ja helppo nimi suomalaiselle, ei minulle ainakaan tulisi mieleen kysellä että miten kirjoitetaan. Tobiasta saisi sitten aina olla selventämässä. Ja mitä järkeä laittaa kirjoitusasuksi Tobias, jos kuitenkin kutsutaan Topiakseksi?
- ...
satud kirjoitti:
Musta taas Tobias kuulostaa pikkaisen pöljältä, väkisin väännetyltä. Topias on hyvä ja helppo nimi suomalaiselle, ei minulle ainakaan tulisi mieleen kysellä että miten kirjoitetaan. Tobiasta saisi sitten aina olla selventämässä. Ja mitä järkeä laittaa kirjoitusasuksi Tobias, jos kuitenkin kutsutaan Topiakseksi?
... menemään vaikkapa Suomen rajojen ulkopuolelle, niin Topias-nimeä ainakin sais tavata joka kerta. Musta siis Topias kuulostaa jotenkin väkisin suomennetulta.
Tobiaksen kirja on muuten katolisten ja ortodoxien Raamatussa Nehemiaan ja Esterin kirjan välissä.
- Täti
Mainitsemaistasi nimikokonaisuuksista parhaat ovat
Aapo Topias ja Niilo Topias.
Topias Aapo Justuksessa häiritsee ekan ja kolmannen nimen päättyminen s-kirjaimeen.
Esimerkiksi Topias Aapo Nikolai kuulostaa jo paljon
paremmalta.
Minä laittaisin kutsumanimen ekaksi, ja
luultavasti vain kaksinimeä.
Esimerkiksi:
Topias (Aapo) Nikolai
Topias (Niilo) Benjamin
Topias (Aapo) Viljam(i) - Anonyymi
munki nimi :)
- Anonyymi
Topi siitä kuitenkin tulee kaikkien puheessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1118043Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287209SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1975476Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1364410Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en794348Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal984277Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103992Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03680Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132540Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema182146