Topias-nimestä

onkelmia

Pikku vilperimme on nyt kohta jo kaksi kuukautta vanha, ja ristiäiset pidetään lauantaina.

Olemme jo 90 % varmoja että poikaa kutsutaan Topiakseksi.Emme vain ole varmoja, laittaako se toiseksi vai kolmanneksi, vai ihan ekaksi nimeksi.

Meillä on monia suosikkikokonaisuuksia, otetaan esimerkkeinä

AAPO TOPIAS

NIILO TOPIAS

TOPIAS AAPO JUSTUS

TOPIAS NIKOLAI

NIKO JUSTUS TOPIAS

NIKO TOPIAS

LUKA TOPIAS

TOPIAS PIETARI

paljon muitakin kivoja on mielessä.

Mikä olisi fiksuinta, laitta 1. , 2. vai 3. nimeksi?

Jos joku sillä tiedolla jotain tekee, niin poika on neläs lapsi, ja isompien sisarusten etunimet alkaa T tai L kirjaimilla. Kaikilla kutsumani ei ole se ensimmäinen nimi.

8

3575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eisley

      Minusta yksinkertaisinta on laittaa kutsumanimi ensimmäiseksi. Jos se jostain syystä ei kuitenkaan onnistu,on ihan ookoo,jos kutsumanimi on toisena tai kolmantena.

      Jos kolme nimeä on harkinnassa,Topiaksen saa helposti ensimmäiseksi nimeksi,niin että nimi kuulostaa tasapainoiselta ja kauniilta. Esim.Topias Aapo Justus on ihan kiva,vaikkakin hieman häiritsee että sekä eka että kolmas nimi päättyvät S:ään..ja ehkä tuonne yhden R:nkin voisi väliin sujauttaa...Topias Aaro Julius? ;)

      Suosikkikokonaisuuksistanne pidän erityisesti näistä kahdesta:
      -Topias Pietari (Jotenkin niin hienon ja arvokkaan kuuloinen!)
      -Luka Topias (Eri tavalla komea...:))

      Topias on hyvä nimi,ja mielestäni on järkevää laittaa kutsumanimi ensimmäiseksi,ellei sille ole mitään estettä!

    • anna-lotta

      Topias on todella kiva nimi, onhan se omalla pojallanikin:) Laittakaa vain kutsumanimeksi! Topias Pietari on kiva, niin olisi myös Topias Aapo Justus, ehkä Justuksen vain muuttaisin joksikin muuksi...

    • ...

      Henkilökohtaisesti nimi tökkii siinä Topiaksen p-kirjaimessa. Mielestäni se alkuperäinen, tosin kansainvälinen muoto Tobias on parempi. Ainahan lasta voi silti kutsua Topiakseksi. Ehkä mielipiteeseeni vaikuttaa, että tuttavapiirissäni on kolme, tosin aikuista Tobiasta, joita kutsutaan muuten Toby:ksi (asun ulkomailla).
      Tobias Aapo Justus on suosikkini

      • satud

        Musta taas Tobias kuulostaa pikkaisen pöljältä, väkisin väännetyltä. Topias on hyvä ja helppo nimi suomalaiselle, ei minulle ainakaan tulisi mieleen kysellä että miten kirjoitetaan. Tobiasta saisi sitten aina olla selventämässä. Ja mitä järkeä laittaa kirjoitusasuksi Tobias, jos kuitenkin kutsutaan Topiakseksi?


      • ...
        satud kirjoitti:

        Musta taas Tobias kuulostaa pikkaisen pöljältä, väkisin väännetyltä. Topias on hyvä ja helppo nimi suomalaiselle, ei minulle ainakaan tulisi mieleen kysellä että miten kirjoitetaan. Tobiasta saisi sitten aina olla selventämässä. Ja mitä järkeä laittaa kirjoitusasuksi Tobias, jos kuitenkin kutsutaan Topiakseksi?

        ... menemään vaikkapa Suomen rajojen ulkopuolelle, niin Topias-nimeä ainakin sais tavata joka kerta. Musta siis Topias kuulostaa jotenkin väkisin suomennetulta.
        Tobiaksen kirja on muuten katolisten ja ortodoxien Raamatussa Nehemiaan ja Esterin kirjan välissä.


    • Täti

      Mainitsemaistasi nimikokonaisuuksista parhaat ovat
      Aapo Topias ja Niilo Topias.

      Topias Aapo Justuksessa häiritsee ekan ja kolmannen nimen päättyminen s-kirjaimeen.
      Esimerkiksi Topias Aapo Nikolai kuulostaa jo paljon
      paremmalta.

      Minä laittaisin kutsumanimen ekaksi, ja
      luultavasti vain kaksinimeä.

      Esimerkiksi:
      Topias (Aapo) Nikolai
      Topias (Niilo) Benjamin
      Topias (Aapo) Viljam(i)

    • Anonyymi

      munki nimi :)

    • Anonyymi

      Topi siitä kuitenkin tulee kaikkien puheessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      294
      11506
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7106
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5902
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5239
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4351
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4179
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3581
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3574
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      81
      3167
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3105
    Aihe