meille on tulossa sijaislapsi hesasta ja nyt haluaisin tietää mitä helsinki on maksanut sijaisperheelle. meiltä helsinkiin on matkaa n.200km pitäisikö osata vaatia kuljetuskorvauksia ? entä maksaako hesa lapsilisät , lääkekulut, "starttirahan" ?
sijaislapsi helsingistä
sijaisäiti
162570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
turha täällä kysellä, muuttuu vaan ties mikskä keskustelu.
Meille kerrottiin kaikki jo ekalla yhteydenottokerralla ja lisäksi kotiin tuli ensitietolomakkeiden mukana tietopaketti, kuinka sijaishuolto Helsingissä toimii. Ihmettelen, että jos teille jo sijoitetaan, niin miksi ei sellaisia asioita ole kerrottu.
tuli ennen kuin edes "hakemuslomaketta" on täytetty.
Heti ekan puhelun aikana kerrottiin kaikki tuo ja ennen sijoitusta vielä moneen kertaan uudestaan eli kun lapsi tulossa niin kaikki jo tiedossa.
olemme ollut yhteydessä nyt 3 kertaa... ensin lähetettiin paperit joka jälkeen käytiin siellä juttelemassa ja sen jälkeen ollaan juteltu kahdesti puhelimessa. ollaan kyllä asioitu kahden eri henkilön kanssa... ehkä se vaikuttaa asiaan..?
Olettekohan tekemisissä Koillisen alueen sossujen kanssa. Itä-Hesakin on tietty mahdollinen tai muutama Keski-Hesan sossu. Tiettyjen alueiden sossuilla on aivan liikaa asiakkaita ja työtehtäviä. Niissä paikoissa myös työntekijät vaihtuvat tiheään tahtiin.
lottovoitto,menkää heti katsomaan isompaa omakotitaloa uima-altaalla,ja viinikellarilla.
isotalo on jo ja viellä järven rannalla :)
Ehkä meidänkin pitää laittaa pois nämä entiset sijaislapset ja ottaa uusia sijaislapsia Helsingistä, jos kerran Helsinki maksaa hyvin. Mitä minä turhaan hoidan lapsia 300 euron hoitopalkkiolla ja kulukorvauksella jos mahdollista saada paljon enemmän. Luultavasti välimatka ei haittaa, onhan lentokoneet keksitty joilla tapaamismatkat onnistuvat helposti.
Toivottavasti täältä maalta löytyy tarpeeksi iso omakotitalo, uima-allasta ei varmaan löydy mutta ehkä sen voi rakentaa myöhemmin jos tarpeeksi iso talo löytyy.
Olette olleet yhteydessä 3 kertaa ja jo nyt sijoitetaan? OHHOH!
Mutta vastauksia itse kysymykseen.
Kuljetuskorvaukset maksetaan tietenkin. Kaikki 20c/km. KELA maksaa lapsilisät. Lääkekulut joita KELA ei korvaa niin maksavat mikäli isoja summia. Mitään panadolia ei makseta. Starttiraha millä ostat kaiken tarpeellisen maksetaan, MUTTA se maksetaan kuitteja vastaan. Eli ostetaan sängyt, vaatteet, vaunut jne mitä nyt tarvii.
vai rakkaus lapsiin?
Tottakai tehdystä työstä pitää saada korvaus, naurettavia nämä kettuilut täällä! Enkä ole itse sijaisvanhempi, minulla on terve itsesuojeluvaisto :-). Mutta "työntekijöiden" pitäisi myös olla koulutettuja/perehdytettyjä. Enemmän hirvittää tuo, että kolmen yhteydenottokerran jälkeen vaan sijoitetaan, eikös pitänyt olla PRIDE-koulutuksia ja kotiolojen selvityksiä jne. Huhhuh! Yrittäkää nyt itse edes toimia vastuullisesti, vaikka ne sossut on noin ammattitaidottomia onkin. VAATIKAA perusteelliset tiedot KAIKESTA mahdollisesta. Myös siitä, että miten sitten toimitaan, jos/KUN tulee ongelmia sen lapsen kanssa. En minä ainakaan työsopimusta allekirjoittaisi noin heppoisin eväin, otatko sinä kaltoinkohdellun lapsen vastuullesi noin heppoisin eväin?
raha juoksee. Eipä ole sukulaiset joka ilta ovella ruikuttamassa - ja siitä mie tykkään.
kun talomme maine ei ole vielä kiirinyt sinne saakka. Täältä "kotiseudulta" meille ei enää anneta lapsia, kun niille on käynyt välillä vähän pahasti. Pieniä paleltumia ja muuta...
armaaseen Keski-Suomeen, Jyväskylän kupeeseen? Sinne kelpaa mikä vaan, mistä saa rahaa ja mielellään ylipaikoille. Ja kaikilla mahdollisilla sopimuksilla ja sinappia päälle. Ollaan muka laitosta, mutta kuulutaan kotirauhan piiriin kuuluvaan yksityisalueeseen. Hah, hah, haaaa.
Jytväskylä taas rulettaaa, ja sijaisrouva herkuttelee....ja ketsuppia jees!
Savossa toimii sijari jolta jo 4 lasta eri perheistä on otettu pois,ja nyt meidänkin lapsi siirrettiin toiseen kotiin,siitä huolimatta vaikka hänet epäpäteväksi todettiin.Jokaisen lapsen perheeseen tapaamiset evättiin kun eukko kertoi pelkäävänsä jokaista äitiä.Tapaamisen ja kodin välimatka edestakas oli 700 km.mitä järkeä siinä on.Merville terveiset kuis hurisee.