Talossa on yksi toope, mutta toinen on harkinnassa.
Kertokaas, mitä hyvää ja huonoa siinä on, että dobbereita on kaksi eikä yksi? Erityisesti huonot puolet kiinnostavat. Hyväähän on tietysti se, että toopeista on seuraa toisilleen.
Huonoja ainakin se, että kulut tuplaantuvat. Mutta entä muut asiat? Mitä huonoja puolia asiassa on teillä ilmennyt?
Kuinka paljon enemmän vaivaa on toisesta dobberista?
3
677
Vastaukset
No ainakin varmaan eräs on sellainen, että kun koira tulee pentuna taloon, niin se hyvin mielellään "kuuntelee" ja opettelee asioita siltä toiselta koiralta. Ei ole välttämättä niin herkkä kuuntelemaan ihmistään. Kouluttaminen ja opettaminen hankalampaa, jos toinen koira on lähistöllä: koira vie helpolla huomion. Siksi olisikin tärkeätä pitää uutta koiraa ajoittain myös yksin ihmisensä kanssa.
- yhteen
Samaa sukupuolta olevat saattavat ottaa yhteen. Urokset eivät välttämättä sovi keskenään saman katon alle.
- njanneli
kahdesta on aina tuplasti huolta,kahden pito vaatii enemmän tilaa,ruokakulut tuplaantuvat,koirien kuljettaminen vaatii jo kokoisensa auton,sekä eläinlääkärikulut ovat tuplana.Tottakai asiassa paljon myös positiivisiakin puolia!Olisi tietysti suotavaa,että nykyinen koirasi ei ole ihan pentu.Ja kahta urosta en todellakaan suosittele saman katon alle!!!kokemuksen perusteella.Mutta onnea uuden tulokkaan etsintään ja juttelet kasvattajan kanssa,niin hän neuvoo varmasti mielellään ja antaa vastauksia kysymyksiisi,jos uuden pennun hankintaan päädyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1552904Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2822581Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.581718Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371609Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141124Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3371018