Olisi tarkoitus mennä joku sunnuntai tukholmaan
ja olemme 34 vuotiaita
Mitä kivaa tekemistä keksisimme tukholmassa päivä aikaa( mitkään taidemuseot ja muut kulturellit eivät kiinnosta) , eikä liiemmin kaupunkilla kävely. eivätkä tietenkään kaupat ole auki
p.s. harrastamme mm uintia
ja olemme 34 vuotiaita
Mitä kivaa tekemistä keksisimme tukholmassa päivä aikaa( mitkään taidemuseot ja muut kulturellit eivät kiinnosta) , eikä liiemmin kaupunkilla kävely. eivätkä tietenkään kaupat ole auki
p.s. harrastamme mm uintia
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Kyllä kuules useimmat kaupat ovat auki niinkuin baarit ja ravintolat mut ei se varmastikaan halvaksi tule.
Halvemmaksi tulisi kävely kaupungilla ja oma "taskumatti" mut jos ei jaksa niin ei.
Alla fall välkommen till Stockholm.
Hei! Joo tosiaan siis kaupat ovat paljon paremmin auki Ruitsissa (varsinkin Tukholmassa) kuin Suomessa.. Että Olensille vaan.. Vanhassa kaupungissa kannattaa ehdottomasti käydä.. Sinne ei ole des kovin paha matka.. Ja jos ei muuten niin taksilla (edullisempi kuin Suomessa). Matkan varrella näette paljon viihtyisiä kahviloita sekä iloisia ja ystävällisiä ruotsalaisia.. Glad resa till er!
Ihmettelen kovasti suomalaisten tapaa ajella taksilla heti kun hiemankin uudenpaan paikkaan joutuvat. Onkohan suomalaisilla huonot jalat vaiko laiskuus ettei viitsi edses ulkohuusin mennä muuta kuin autolla.
Vanha kaupunki on niin lähellä, se on keskustassa joten jos ei jaksa astua laivasta ulos niin prasta on sitten jäädä laivaan.
käyntiä Centralbadet'issa. Loistava hieno kylpylä keskellä kaupunkia. Auki sunnuntaisinkin kello 8.00 ja suljetaan kello 17.00 joten ehditte polskutella ja nauttia upeasta kylpylästä oikein kunnolla.
Hintaan sisältyy monenlaisa erilaisia altaita ja sen lisäksi sauna tietysti.Siellä on kolme erilaista saunaa, ruotsalainen, turkkilaienn ja suomalainen/roomalainen.
Siellä on myös viihtyisä ravintola jossa tarjotaan aamiaista sunnuntaisin kello 8.00-11.00.
Kylvyn päätteeski voitte syödä lounaan tai vaikka illallisenkin jos jääätte vaikka yöksi Tukholmaan.
Kylpylän puolella on luonnollisestikkin relaxbaari, jossa voi kylpytakissa vaikka nauttia lasin virvokkeita.
http://www.centralbadet.se/roach/page.do?pageId=1
Osoite: Drottningatan 88.
Unohtumaton Tukholman matka !