Minkä hintaisia häälahjoja olette saaneet/antaneet?
Häälahjalistaamme emännöivä kaaso kertoi, että vieraamme varaavat lahjoja jopa noin sadalla eurolla/henkilö! Kuulostaa paljolta, olisin odottanut noin 20 - 50€/henkilö.
Häälahjojen hinnoista
12
2794
Vastaukset
- eräs vaan
Itse olin viime kesänä kaksissa häissä. Molemmat olivat ystävien häitä (ei siis lähisukulaisia). Molempiin ostimme mies ystävän kanssa n. 40€ lahjat (siis n.20€/vieras). Talvella on tulossa serkun häät, joiden lahjaan aion panostaa hiukan enemmän (ehkä. 25€/vieras).
Minusta 100€/vieras on kohtuullinen ainostaan hääparin vanhemmilta silloin, kun he eivät osallistu muuten häiden kustannuksiin. Mutta kukin saa sijoitaa niin paljon kuin haluaa.- Syksyn morsian
Vaikka raha ei tiukkaa tekisikään, niin silti olisi kyllä max 50 euroa/henkilö mielestäni riittänyt, ei-sukulaisilta varsinkin. Nyt häälahjalistakin on huvennut olemattomiin nopeammassa tahdissa kuin oli tarkoitus.
Toisaalta tiedän, että muutamalle niukkavaraiselle sukulaiselle jo pelkkä saapuminen häihin on kova taloudellinen ponnistus. Toivottavasti ainakin he ymmärtävät että lahjaksi käy vaikka pelkkä onnittelukorttikin.
- paljon...
Omia häitä tuskin koskaan järjestän, mutta häälahjoja olen kyllä antanut. Lahjoitussumma on ollut 15-40€/hlö/lahja.
100 euroa on mielestäni paljon, onhan se melkein 600 markkaa! Sopii paremminkin vanhempien lähisukulaisten (tädit, sedät ja esim. kummit) antaman lahjan arvoksi. Toki asia riippuu paljonkin suvusta ja tavoista, mutta kovalta kuullostaa tavallista häälahjaa ajatellen.
Onnistuneissa häissä on mielestäni pääasiassa rakkaus ja läheisten kanssa juhliminen, ei lahjat eikä väkimäärä. Tuntuu vaan, että kovin moni kutsuu "täyteihmisiä" lahjojen ja isojen kemujen takia. Silloin juhlista tuntuu puuttuvan kaikkein tärkein... - häälahja
minkä kaverini sai juuri äskettäin oli 800 e rahaa yhdeltä sukulaiselta saatuna. Itse sijoitin mieheni kanssa parhaan ystäväni lahjaan 70 e. Kyllä sellainen 50 e on jo summa, millä varmasti saa hyvän lahjan.
- Minni-Matleena
monenhintaisia asioita, ettei joku jätä tulematta häihin siksi, kun ei ole varaa listalla olevaan lahjaan. Tiedän sellaistakin tapahtuneen. Minusta ainakin yhdeltä vieraalta riittää aivan hyvin 20-50 euron lahja vieraan varoista riippuen. Läheisten "pitää" ostaa kalliimmat lahjat.
- Syksyn morsian (nyt rouva)
Listalla oli kyllä esim. lautasia ja laseja, joita olisi voinut ostaa vain yhden tai kaksi.
Enkä sanoisi, että lähisukulaisten "pitää" ostaa kallista. Äitini taisi antaa koko kekkereiden rahallisesti vaatimattomimman lahjan (kansaneläke kun ei riitä kovin pitkälle), mutta olen äärettömän tyytyväinen siihen, että hän oli paikalla. - Minni-Matleena
Syksyn morsian (nyt rouva) kirjoitti:
Listalla oli kyllä esim. lautasia ja laseja, joita olisi voinut ostaa vain yhden tai kaksi.
Enkä sanoisi, että lähisukulaisten "pitää" ostaa kallista. Äitini taisi antaa koko kekkereiden rahallisesti vaatimattomimman lahjan (kansaneläke kun ei riitä kovin pitkälle), mutta olen äärettömän tyytyväinen siihen, että hän oli paikalla.keskeisintä lahjojen saaminen. Tottakai läheisetkin ostavat varojensa mukaan.
- taas kirjoitetaan
Häälahjalistaa ei ole pakko noudattaa,koska vieraanne ihan varmasti itse osaavat ajatella mitä lahjaksi antavat ja läheisten ei "pidä" ostaa kalliimpaa lahjaa,mikäli eivät halua tai se ei ole muuten mahdollista.
- Syksyn morsian
taas kirjoitetaan kirjoitti:
Häälahjalistaa ei ole pakko noudattaa,koska vieraanne ihan varmasti itse osaavat ajatella mitä lahjaksi antavat ja läheisten ei "pidä" ostaa kalliimpaa lahjaa,mikäli eivät halua tai se ei ole muuten mahdollista.
Meillä taisi olla niin, että yksi kolmannes valitsi lahjan lahjalistalta, toinen kolmannes antoi rahalahjan ja kolmas kolmannes jotain muuta.
Ihan hauskoja juttuja tuli myös listan ulkopuolelta.
Minustakin lahjalistan olemassaolo ei mitenkään kiellä antamasta jotain muuta. Se on vain apuna heille, jotka eivät tiedä mitä keksisivät.
- lupelainen
vaikka lahja ei satasta maksaisi niin sillä on silti arvoa.
- akka
Varsinkaan eläkeläisillä tai nuorisolla ei ole varaa kalliisiin lahjoihin. Tuo sinun arviosi on aivan hyvä. Laittaessani lahjakorttia syntymäpäiville tuumasin: Kymppi on jo (markoissa 60) mutta sitä ei kehtaa laittaa joten laitoin 20. Markkojen aikana olisi 50mk riittänyt. Siispä jos saat 50€se on jo paljon. Me saatiin yli 40v sitten: Täkit,aterimia,astioita,kattiloita ja jopa ruukkukkukkia jne. Jos haluat voi laittaa kutsuun toivomuksen lahjakortista. Se on nykyisin yleistä
mutta sitten ei ole niitä muistoja lahjan antajasta.- muistoista
- eroon se paattyy kuitenkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1294650Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293387- 213380
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493150Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512985Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92229
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135