olisi tarkoitus muuttaa avensis wagon diesel henkilöauto pakettiautoksi. onko kellään kokemusta?
pakettiautoksi
topi
6471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei minun tietääkseni ole edes sallittua nykyään enää. Ei ainakaan mitään hyötyä ole...
No tietenkin diisselivero! Sehän on aika suuri hyöty!
Mietteeni kuuluikin, että saako sitä diisseliveroa pois enää nykyään?
Nimittäin vuoden 2000 jälkeen ei ole ainakaan Porissa rekisteröity yhtään kovatakapenkkisiä dieselautoja paketti autoiksi. (Volvo,Renault,Toyota,MB)
Jos kukaan niin minä tietäisin jos olisi.
Joten lieneekö nykyään mahdollista. Kannattaa tarkastaa vielä jostain... Esim katsastus asemilta.
henkilöauton saa muutettua pakettiautoksi jos se on tyyppikatsastettu jossain eu maassa pakettiautoksi.
kovaa takapenkkiä ei ole saanut laittaa enää 6/99 jälkeen.rekisteröidään 1 1.
Viime syksynä, eli 2002 viimeisellä neljänneksellä oli myynnissä yksi avensis paku...näin ilmoituksen jossakin ilmaisjakelulehdessä joita on huoltsikoilla jaossa.Kyseisessä autossa ei kuvan mukaan ollut ylimääräisiä hipleitä esim. katolla rekiströinti oli 2 hengelle,joten luulisi onnistuvan.Ainakin joku on jo onnistunut.
Jep, kyllä Aven saa muutoskatastettua pakuksi, koska se on Suomessakin tyypitetty myös pakettiautona. Tavaratilaan ei saa penkkejä enää laittaa, niinkuin tuossa oli jo kirjoitettukin. Katsastusasemalta voi kysyä vinkkiä, ja muistaakseni Toyotalla on oma ohjeensa auton muuttamisesta, eli jotain takapenkkien kiinnikkeitä poistettava, matala väliseinä tms.