Ostoksilla Budapestissa

Sariina

Olisi tarkoitus myös shoppailla Budapestissa eli mitä ostoskeskuksia tai liikkeitä suorittelette, jos haluaa katsoa vaikkapa jotain vaatetta, ei nuorisomuotia. Ja josta löytyisi jotain muutakin kuin ne samat merkit, joita on kaikkialla. Ei juhlavaatetta eikä mitään hirveän hintavaa.

Myös persoonalliset sisustustavarat kiinnostavat, samoin pukukorut ja muut asusteet, julisteet tms eli ylipäänsä semmoinen jota voisi käyttää matkan jälkeen.

Onhan noita: West End, Arkad, Mammuth, mitä niistä suosittelette? Entä muuta ja mitä ostoskatuja? Jätän suosilla väliin Vaci Utcan yms ylihinnoitellut alueet.

3

1112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostoskeskuksista

      Arkad oli hyvä ja normaali hintainen ostoskeskus Keleti-rautatieaseman takana (n. 6 metropysäkkiä eteenpäin). Putiikkeja on satoja. Tätä ostoskeskusta suosittelisin. Vietimme siellä todella helteisen kesäpäivän hyvin ilmastoidussa tilassa shoppaillen. Söimme myös hyvän lounaan siellä.

      West End on myös hyvä ostoskeskus, mutta itse pidin Arkadista enemmän. West End sijaitsee heti Budapestin läntisen juna-aseman takana. Keskustasta on n. vartin kävelymatka ja metrolla pääsee kätevästi.

    • lauantaisin

      Kauppahalli on ehdottomasti kokemisen arvoinen. Siellä on myytävänä alakerrassa syötävää ja juotavaa. Yläkerrassa taasen kaiken maailman Unkariin liittyvää sälää. Kuten shakkilautoja, pitsiliinoja, paprikaa, paprikaa, paprikaa, maatuskoja, matkamuistoja. Hinnat ovat halvempia kuin pääkadulla Vaci Uctalla. Kauppahallille pääset kulkemalla Vaci Uctaa kaupungista poispäin. Löytyy tien päästä, et voi eksyä. Heinäkuussa oli ainakin auki vain lauantaina.

    • olinsiellä.

      kannattaa myös ehdottomasti käydä valtavissa ostoskeskuksissa. niissä riittää nähtävää koko päiväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2568
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      22
      1972
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1632
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      84
      1185
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1076
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1063
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe