miten saisi yhdenkään teeren?
voisko joku neuvoa
8
1672
Vastaukset
- metsähanhi
Eli missä asut ja onko metsästysalueellasi teeriä. Jos asut alueella jossa on teeriä, niin voit saada sen monella tapaa. Metsästyskirjallisuudessa on paljon oppaita miten eri pyyntimenetelmät toimivat.
Meillä riittää, että kävelee metsässä ja teeriä lähtee aina silloin tällöin lentoon. Haulikolla siitä vain pudotetaan. Kuvastus on yksi vaihtoehto ja hyvällä paikalla aika varma konsti. Koiralla pyytäminen yms.
Jos teeriä on niin kyllä niitä saa saaliiksi. Jos niitä vain ei ole niin sitten ei voi kuin olla ilman. Meillä niitä riittää vaikka kuinka paljon, mutta yleensä näitä huippuvuosia seuraa täydellinen kato. Näin kävi noin 15 vuotta sitten, ja tänä vuonna on suurimmat teeriparvet jo 200 yksilön luokkaa joten huonolta näyttää tulevaisuus. - Sonnimies
tehtäiskö sopu ja höylättäsi toisia peppuun?
- jouko
e .
- jouko
jouko kirjoitti:
e .
että sain korpimeton. harrasta sinä vain ruskeaa reikää.
- selvä.
No niin, nyt sitten tiedetään mitä varten olet sonnimies. Kuten aikaisemmin arvelinkin, niin saatat olla ehkä hanurimies ja niinhän se onkin.
- mehtämiäs
No minä olen yleensä menny jonnekki aukulle jossa on sopivasti istunpuita sitten vaan alat aamuhämärässä matkimaan teeriä niin johan alkaa tulla.
- toverimies
Oletko mennyt ihan anus aukulle?
- toverimies
toverimies kirjoitti:
Oletko mennyt ihan anus aukulle?
jouko tarjoaa "anus aukkoa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812315- 1831934
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701765Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1141603Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise301538- 1131335
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1701147Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771083Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1591065Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591035