voisko joku neuvoa

jouko

miten saisi yhdenkään teeren?

8

1672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsähanhi

      Eli missä asut ja onko metsästysalueellasi teeriä. Jos asut alueella jossa on teeriä, niin voit saada sen monella tapaa. Metsästyskirjallisuudessa on paljon oppaita miten eri pyyntimenetelmät toimivat.
      Meillä riittää, että kävelee metsässä ja teeriä lähtee aina silloin tällöin lentoon. Haulikolla siitä vain pudotetaan. Kuvastus on yksi vaihtoehto ja hyvällä paikalla aika varma konsti. Koiralla pyytäminen yms.
      Jos teeriä on niin kyllä niitä saa saaliiksi. Jos niitä vain ei ole niin sitten ei voi kuin olla ilman. Meillä niitä riittää vaikka kuinka paljon, mutta yleensä näitä huippuvuosia seuraa täydellinen kato. Näin kävi noin 15 vuotta sitten, ja tänä vuonna on suurimmat teeriparvet jo 200 yksilön luokkaa joten huonolta näyttää tulevaisuus.

    • Sonnimies

      tehtäiskö sopu ja höylättäsi toisia peppuun?

      • jouko

        e .


      • jouko
        jouko kirjoitti:

        e .

        että sain korpimeton. harrasta sinä vain ruskeaa reikää.


      • selvä.

        No niin, nyt sitten tiedetään mitä varten olet sonnimies. Kuten aikaisemmin arvelinkin, niin saatat olla ehkä hanurimies ja niinhän se onkin.


    • mehtämiäs

      No minä olen yleensä menny jonnekki aukulle jossa on sopivasti istunpuita sitten vaan alat aamuhämärässä matkimaan teeriä niin johan alkaa tulla.

      • toverimies

        Oletko mennyt ihan anus aukulle?


      • toverimies
        toverimies kirjoitti:

        Oletko mennyt ihan anus aukulle?

        jouko tarjoaa "anus aukkoa".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2315
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1934
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      170
      1765
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      114
      1603
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      30
      1538
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      113
      1335
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      170
      1147
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1083
    9. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      159
      1065
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1035
    Aihe