Ostimme kesällä -97 valmistuneen puurunkoisen talon. Aiemmin olemme asuneet aina vanhoissa (yli 50-vuotiassa taloissa), joten vertailukohtia on itsellä heikosti.
Tuntuu, että asuinhuoneiden välinen ääneneristys on varsin heikko. Makuuhuoneesta toiseen kuuluu normaali puhe niin, että osasta sanojakin saa selvää. Viime yönä heräilin toistuvasti, kun lapsi yski viereisessä huoneessa.
Onko tämä ihan tavallista nykytaloissa? Jos ei, mitä kautta lähtisin selvittämään asiaa? (Mittaukset, korjausehdotukset jne.)
Uudehkon talon ääneneristys?
11
2506
Vastaukset
- syy voisi olla:
-Väliseinissä ei ole villaa tms.
-Yleensä välipohjan/yläpohjan koolaus vedetään rakennuksen päästä toiseen ja sen jälkeen rakennetaan väliseinät. Tällöin seinän yläjuoksun päälle jää n. 5 cm:n rako, jota ei tavallisesti tilkitä mitenkään.
Puurunkoisessa talossa ääni kulkee aina helpommin rakenteiden läpi kuin kivirakenteisessa talossa, koska suuritiheyksinen aine eristää ääntä paremmin.
Korjaaminen on melkoisen työlästä (seinä auki ja villaa sisään tai lisäeristys ulkopuolelle = vie huonetilaa on rumannäköinen). Ehkä yksinkertaisin tapa on hankkia korvatulpat, niin ainakin saa nukuttua yöt. - alta auki toiseen huoneeseen.
tilkitse se, niin äänitaso laskee huomattavasti.
- hankalaa
Talostasi on todennäköisesti jätetty pois villat väliseinistä ja sainän yläpuolen rako tilkitsemättä. Seinät pitäisi siis avata toiselta puolelta ja katto vielä avata toiselta puolelta jotta virheet saa korjattua. Tosin nämä eivät välttämättä ole virheitä vaan tarkoituksellisesti tehtyjä säästöjä. Panee vaan miettimään että mistä muusta on säästetty!
- maksettavaa?
Niin, nämä vaihtoehdot tulivat heti itsellekin mieleen. Unien kannalta on jo korvatulpat käytössä ja kyseisen seinän toiselle puolelle ehdimme jo itse lisätä yhden levykerroksen ennen tapetointia (ynnä tiivistää akryylimassalla).
Homma on sikäli inha, että tarkoituksena on asua tässä talossa vielä pitkään. Jos jo ekan parin kuukauden jälkeen ärsyttää äänien kuuluminen, niin ei hyvältä näytä. Onko arvioita siitä, voiko tällaista pitää rakennusvirheenä tai myyjän ilmoitusvelvollisuuden laiminlyöntinä (jos esim. ne villat sieltä puuttuvat; taidan tänään porata koereiän)? - ostaneen uuden asukin
maksettavaa? kirjoitti:
Niin, nämä vaihtoehdot tulivat heti itsellekin mieleen. Unien kannalta on jo korvatulpat käytössä ja kyseisen seinän toiselle puolelle ehdimme jo itse lisätä yhden levykerroksen ennen tapetointia (ynnä tiivistää akryylimassalla).
Homma on sikäli inha, että tarkoituksena on asua tässä talossa vielä pitkään. Jos jo ekan parin kuukauden jälkeen ärsyttää äänien kuuluminen, niin ei hyvältä näytä. Onko arvioita siitä, voiko tällaista pitää rakennusvirheenä tai myyjän ilmoitusvelvollisuuden laiminlyöntinä (jos esim. ne villat sieltä puuttuvat; taidan tänään porata koereiän)?heikkohermoisuus oman perheen äänien suhteen. Rakennusvirheeksi tuskin saat mitään väliseinien villoituksen puutetta väännettyä.
- sinullekin
ostaneen uuden asukin kirjoitti:
heikkohermoisuus oman perheen äänien suhteen. Rakennusvirheeksi tuskin saat mitään väliseinien villoituksen puutetta väännettyä.
Ai että jos on sanottu (ja kirjallisesti esitetty), että väliseinät on villoitettu, ja jos villaa ei löydykään, niin kyse on heikkohermoisuudesta? Kiitos asiallisesta osallistumisesta.
- mitään mainintaa, oliko
sinullekin kirjoitti:
Ai että jos on sanottu (ja kirjallisesti esitetty), että väliseinät on villoitettu, ja jos villaa ei löydykään, niin kyse on heikkohermoisuudesta? Kiitos asiallisesta osallistumisesta.
myyntitilanteessa/dokumenteissa mainintaa noista villoista .... asiallista tosiaan.
- viestissäni
mitään mainintaa, oliko kirjoitti:
myyntitilanteessa/dokumenteissa mainintaa noista villoista .... asiallista tosiaan.
mitään villoista, mutta siksipä ei kannattaisi alkaa vaan huudella heikkohermoisuudesta. Saimme kyllä kirjallisesti kasan papereita, jotka vielä luimmekin ennen kaupantekoa. Ja kyllä, osaan lukea rakennepiirustuksia.
- virhe.
viestissäni kirjoitti:
mitään villoista, mutta siksipä ei kannattaisi alkaa vaan huudella heikkohermoisuudesta. Saimme kyllä kirjallisesti kasan papereita, jotka vielä luimmekin ennen kaupantekoa. Ja kyllä, osaan lukea rakennepiirustuksia.
Jos villat puuttuvat vaikka ostajalle on annettu tieto että ne siellä ovat. Muutenhan ne eivät ole pakolliset ja ainakin takavuosina oli yleisempää rakentaa seinät ilman villoja. Yläraon tukkiminen on aina rakentajasta kiinni. Minä tilkitsin omassani ne hyvin tarkasti vaikka se onkin veemäistä hommaa.
- sisäisien seinien
viestissäni kirjoitti:
mitään villoista, mutta siksipä ei kannattaisi alkaa vaan huudella heikkohermoisuudesta. Saimme kyllä kirjallisesti kasan papereita, jotka vielä luimmekin ennen kaupantekoa. Ja kyllä, osaan lukea rakennepiirustuksia.
äänieristyksestä ei määräyksissä juuri ole vaatimuksia joten sieltä ei tule tukea rakennusvirhekysymykseen. Eri asia on sitten jos on rakennettu sopimuksen (piirustusten) vastaisesti ja jätetty niissä kenties olleet villat pois.
- peukku68
eiköhän vika ole siinä, että useimmiten villa aei laiteta enää väliseiniin vaan siinä on ranka ja kipsit molemmin puolin. Eipä se kipri juuri ääntä eristä..
Ovien alta kuuluu lisäksi kiertäen ääni myös aika loistavasti..
Vanhoissa taloissahan väliseinissäkin on useimmiten puru tai jos on vähän uudempi lastulevyseinä niin villaakin monissa ja lastulevykin eristää paremin äänen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3163735Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322058- 1001703
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451674Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1081407- 1451215
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041146- 821123
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja103959Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.70860