Moi. Mistä ihmeestä Helsingistä löytäis n. 60-litrasen reppu/rinkka/trolley-yhdistelmän. Siis suht ison repun missä pyörät alla. Tuolla maailman kentillä niitä näkyy rutkasti, vaan mistä semmosen löytäis Helsingistä? Stoccalta löyty vaan pieni...n.40 litranen ja valtava 90 litranen, mut tarvisin semmosen välimuodon, n. 60 litraa? Onko tietoa?
Mistä reppu-trolley n.60litraa?!?
5
2677
Vastaukset
- Tiitu
Menepä tsekkaamaan urheilukamaliikkeet: Stadium, Lassin Retkiaitta, muitakin taitaa olla.
- käynyt ja nähnyt, ei muista
Itäkeskuksessa on Nahkatavara-niminen liike, joka myy mm. käsialukuja ja matkalaukkuja. Siellä näytti nököttävän yksi pyörillä ja vetoaisalla varustettu rinkka. Nyt en muista merkkiä, mutta samaa merkkiä oli myös reppuja tms. Minulle ennestään täysin tuntematon brändi.
Liikkeen puh. (09)7279 5337, soita kysy.- Retki
Tänks. Ehkä zekkaan vielä sen Itiksen. Hesan keskustan KAIKKI puljut käyty läpi, myös ne urheiluliiikkeet. Löyty Robalta ainoastaan yks sopiva Victorinoxin, mut hinta oli melkein 400 egee...eli aivan liian kallis. Uskomattoman vaikeeta löytää -ehkä mä sit vaan lähen rinkan kanssa...?
- Jalmari
Retki kirjoitti:
Tänks. Ehkä zekkaan vielä sen Itiksen. Hesan keskustan KAIKKI puljut käyty läpi, myös ne urheiluliiikkeet. Löyty Robalta ainoastaan yks sopiva Victorinoxin, mut hinta oli melkein 400 egee...eli aivan liian kallis. Uskomattoman vaikeeta löytää -ehkä mä sit vaan lähen rinkan kanssa...?
Itse taidan käydä ostamassa tällaisen Partioaitasta:
http://www.partioaitta.fi/product_info.php?cPath=1_6_75&products_id=5310
Oli usean kokoisia, joissa nimenomaan rinkkaosuus on hoidettu tosi hyvin.
Vielä kun olisi vetokahva, voisi olla parempi vetää... Ehkä vielä katselen... - vaikea löytää Suomesta
Jalmari kirjoitti:
Itse taidan käydä ostamassa tällaisen Partioaitasta:
http://www.partioaitta.fi/product_info.php?cPath=1_6_75&products_id=5310
Oli usean kokoisia, joissa nimenomaan rinkkaosuus on hoidettu tosi hyvin.
Vielä kun olisi vetokahva, voisi olla parempi vetää... Ehkä vielä katselen...Olen hakenut ja kysellyt matkailurinkkaa. Stockmann oli ystävällinen ja lupasi tilata haluamani Belgiasta, 2-4 viikkoa. Niiltä löytyi yksi Esprit, vetoaisalla ja rattailla ja kannettava eikä hintakaan kuin vajaat 90 E - joulukuussa 20 % kanta-asiakasale. Ei hintava eikä järin laadukaskaan, mutta ajanee asiansa.
Partioaitassa on vain Berghaus, jossa ei ole vetokahvaa. Muilla ei ole, ainakaan juuri nyt.
Katsokaapa maailmalta Eagle Creekin mallistoa, upeita, mutta olisi kiva koettaa ennenkuin tilaa. Ovat kalliita. Niitä saa nopeastikin mm. unterwegs.de nettikaupasta Saksasta ja mietin asiaa....
Rinkkaihmiset moittivat, mutta vanhempana (ja aikanani rinkkaa kylliksi kantaneena) voisin jo kovinkin mielelläni vetääkin omaisuuttani aina kun se on mahdollista.
Niinhän maailman lentokentillä näkee toimittavan !
Mieleeni tulee lause, jonka luin jostain - jotenkin että rinkan ehdoton kantaminen on metsäsuomalaisen elämäntapaa, kannetaan keskellä kaupunkiakuin kuin erämaassa, perkele !
Nojaa, mutta vinkatkaa jos tiedätte jonkin hyvän merkin ja/tai paikan. Tarvitsen omani pian !!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741