hei
onko kukaan asunut Budapestissa hotelli Kings. Olen menossa sinne helmikuussa ja haluasin vähän etukäteen tietoa hotellista.
Hotelli Kings
3
539
Vastaukset
- sijainti
Kingsin osoite on Nagydiófa utca, joka on osa vanhaa juutalaiskorttelia. Rauhallista, viehättävää seutua. Osa rakennuksista on vähän rähjäisiä, mutta se on osa viehätystä (itse hotelli kylläkin remontoitu). Hyvä sijainti, keskustan nähtävyyksiin ja Tonavalle kävelymatka, ja hyvät liikenneyhteydet.
- testattu on
Palasimme viime yönä muutaman päivän reissulta Budapestista. Asuimme hotelli Kingsissä, joka oli kyllä siisti mutta äärimmäisen askeettinen. Henkilökunta ja iso osa asukkaista juutalaisia, mutta ei meitä "toisuskoisia" katsottu mitenkään vinoon. Aamiainen oli myös aika simppeli, joka päivä samaa valkoista leipää jne. Hotellin lähikadut ovat todella rähjäisiä, mutta sijainti muuten hyvä; monet nähtävyydet kävelyetäisyydellä (käykää jonakin iltana VI kaupunginosan "teatterialueella"), ja kauemmas pääsee metrolla tai ratikalla Blaha Lujza Tériltä parin korttelin päästä.
Budapestiin tekee mieli palata, mutta ihan suoraan sanoen ensi kerralla satsaamme hiukan enemmän ja valitsemme paremman hotellin.
Hotellin kotisivut:
http://www.kosherhotel.hu/
Sivujen tiedoista poiketen hotellissa ei ole muuta ruokatarjoilua kuin aamiainen (tai ainakaan me emme sellaista havainneet). Pieni drinkkibaari löytyy, mutta siinä ei näkynyt kertaakaan asiakkaita...- ensimmäinen kerta
kiitos tiedoistasi. Kun vielä on aikaa matkan alkuun, vaihdoin hotellin. Ihan varmuuden vuoksi kun nuo rähjäiset kadut eivät oikein innosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674557
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373228Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262648- 472563
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1981931
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3961554Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91428