Roomaan jouluna???

Oltaisiin lähdössä Roomaan joulun jälkeen uudeksi vuodeksi. Onko kellään kokemuksia, että onko siellä mikään museo tai muut nähtävyydet auki, vai onko kaupunki aivan tyhjänä?
3794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse olen viettänyt kerran pidennetyn viikonlopun Roomassa joulun ja uudenvuoden välissä. Silloin oli oikein miellyttävää, kun väkeä ei ollut liikaa - mutta ei todellakaan ollut tyhjääkään!
Suurimpiin nähtävyyksiin (Colosseum ja Vatikaani) joutui silloinkin jonottamaan, mutta ei mitenkään tolkuttomasti (ryhmän mukana pääsi vähän ohittelemaan).
Sää oli enimmäkseen aurinkoinen ja lämpötila vähän toisella kymmenellä asteella, joten sekin oli mukava, kun ainakin me käveltiin paljon ja katseltiin kaupunkia sillä tavalla.
Minulle ainakin jäi sen verran hyvät muistot, että uudelleen pitää joskus sinne päästä... Suosittelen!

Äänestä

on suljettu uudenvuodenpäivänä.

"Musei Vaticani e Cappella Sistina
Viale Vaticano - 00165
00120 Città del Vaticano
Tel. 06.69884947 - Fax 06.69885061
Dal 1° aprile al 31 ottobre: 8.45-16.45
Dal 1° novembre al 31 marzo: 8.45-13.45
Chiusi tutte le domeniche eccetto l'ultima del mese, nella quale i Musei sono aperti con ingresso libero.
--------------------------------------------------------------------------------
From April 1 to October 31: 8.45-16.45
From November 1 to March 31: 8.45-13.45
Closed all Sundays and holidays, except for the last Sunday of the month when the Musei are open with free admission. "

Itse kirkko on auki mutta voi olla paljon porukkaa Pietarin kirkossa ja sen aukealla. Colosseum on myös suljettu uudenvuodenpäivänä.

Roomassa on noin 500 kirkkoa, toinen toistaan erilaisempia ja niihin pääsee ilamiseksi sisään. Kannatta muuten käydä ainakin kuuluisimmissa kirkoissa kuten Santa Maria Sopra Minerva, Santa Maria Maggiore, San Giovanni in Laterano, Pantheon.

http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/Europe/Italy/Lazio/Roma/Rome/churches/home.html

Katseles tästä aukioloaikoja:

http://www.rome.info/museums/cards/

Äänestä

... myös majapaikkojen tilanne. Hotellista ei nimittäin välttämättä pääsekään lähtemään 1.1., vaikka haluaisi. Se on joku outo sääntö, jonka ehkä matkatoimiston kautta varattuna voi päästä kiertämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rooma 83 kirjoitti:

Oltaisiin lähdössä Roomaan joulun jälkeen uudeksi vuodeksi. Onko kellään kokemuksia, että onko siellä mikään museo tai muut nähtävyydet auki, vai onko kaupunki aivan tyhjänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu