saako työnantaja tarkastaa tulevan työntekijän luottotiedot? entä saako se olla palkkaamatta jos luottohäiriö merkintä löytyy??
luottohäiriö
herkas
82060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Riippuu toimenkuvasta. Periaatteessa ei saa tarkastaa, mutta voi joissain tapauksissa vaatia työnhakijalta luottotietoselvitystä. Tähän on oltava siis perusteet (rahan käsittely tms.).
Työnantaja voi vaatia "nuhteettomuutta" ja sinällään luottotietomerkintä voi olla este. Varsinaisesti on vaikea todistaa, että juuri se olisi sen palkkauksen estänyt.
olisin siis saanut kyseisen myyjän työn mutta kaatui sitten siihen että minulla häiriömerkintä on..
Siis meinaan peruste luottotietojen vaatimiseen.
Ei kyllä myyjän hommaan työntekijää haettaessa ole mitään perusteita vaatia luottotietoja.
Katso mitä kerroin Wurthista. Toivottavasti ei näin enää nykyään ole, hulluuttahan se yritykseltä olisi kun kertaalleen rahavaikeuksiin joutunuthan voi olla yritykselle se kaikista motivoitunein työntekijä, varsinkin provisiomyyjänä..!
Pitää paikkansa, itselleni on tärkeää myyjää rekrytoidessa se, ettei elämän ensimmäinen vastoinkäyminen isin ja äidin siloittamalla tiellä tule asiakkaalla. Silloin tulee äkkiä itku ja kiire purkamaan pahaa mieltä keskustelupalstalle.
Monta motivoitunutta myyjää on löytynyt luottotietonsa menettäneiden joukosta. He osaavat arvostaa eri lailla vakituista palkkaa ja luotettavaa työnantajaa.
Tarkasti ottaen kuluttujasuojalaki KIELTÄÄ luottotietotarkistukset ellei ole osto/hankintaauhdetta jo tapahtunut. Siis edes aikomus ostaa ei riitä tietojen tarkistamiseen.
Sama,melko tiukka laki määrittelee yrityksen työntekijän tietojen tarkistamisesta. Pitää olla aika hyvä perusteet jotta niitä voidaan tarkistaa
jos ei halua virastoa niskaansa
Ei ne yleensä luottotietoja kysele. Tosin joillakin aloilla esim. pankki- tai myynti- jne. hommissa ei kannata hirveästi mainostaa. Jos tulee ilmi, voi sanoa vaikka että oli takaajana ja ei mahtanut mitään.
kerrotaan, että yrityksessä toimitaan näin. Eli ilman lupaa luottotietoja ei saa tarkistaa. Työnhakijalle pitää myös kertoa tarkistuksen tuloksesta hänen halutessaan.
Tarkistaminen liittyy yleensä siihen, että työskennellään yksin ja ollaan siten vastuussa työnantajayrityksen rahoista ja omaisuudesta.
Faktaa on, että luottotiedot saa tarkistaa. (kohtaa lakikirjassa en nyt valitettvasti muista, mutta lakimieheltä tarkistettua tietoa).
Luottomerkintä ei saa kuitenkaan olla ainoa syy palkkaamatta jättämiselle.