Mikä on yksityisoikeudellinen vaatimus? Termiä ei edes löydy googlella. Entä mikä on yksilöity vaatimus?
yksityisoikeudellinen vaatimus
?
91888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vastaamista olisi helpoittanut kovasti jos olisit yksilöinyt hieman tarkemmin missä termiin törmäsit, kyseisen käsitteen alle kun mahtuvat negaatiomaisesti melkein kaikki ei julkisen vallan suorittamat vaateet. Yleensä yksityisoikeudellisella vaatimuksella tarkoitetaan velkojan vaatimusta velalliselle maksaa velka tai esim. rikosprosessissa asianomistajan vaatimusta vahingon korvaamisesta.
Yksilöity vaatimus taasen on juuri sitä miksi se pitäisi normaalikielen mukaan ymmärtää. Kun X pyydetään esittämään yksilöity vaatimus häntä pyydetään esittämään mistä vaatimus johtuu (ja mihin se perustuu) sekä ennen kaikkea minkä määräinen tai laatuinen vaatimus on. "A aiheutti minulle toiminnallaan aristavan mustelman, joka on vahingonkorvauslain XX § mukaan kipuna ja särkynä korvattava. Korvausta vaadin 50 €."
tuollaiseen termiin törmää kuin käräjäoikeudesta tulleessa vaatimuksen toimittamispyynnössä (koskien rikosoikeudellista asiaa). Tarvitaanko siihen oikeusapua? Mistä sellaista saa kun oikeusaputoimistot ovat varattuja pitkälle helmikuuhun? Miten tuollainen vaatimus tehdään ja haittaako jos sen jättää tekemättä? Voiko rikosilmoituksen jotenkin peruuttaa, kun ei millään keksi vahingonkorvaukselle hyvää perustelua ja kaikenlaisesta byrokraattisesta oikeuspaskasta tulevat kustannukset ovat liian korkeita?
Esimerkiksi oikiksen tenttikirjoissa törmäät takuuvarmasti ks. termiin... kuten myös oikeuden istunnossa.
En pysty lukemaan ajatuksia, joten en tiedä mihin tarvitsisit oikeusapua? Sinulle aiheutuneen vahingon määrän arviointiin? Jos jätät vaatimuksesi yksilöimättä tai kokonaan esittämättä menetät oikeutesi ko. korvauksiin. Tietenkään ei mitään vahinkoa ole pakko hakea korvattavaksi, siitä juuri se yksityisoikeudellinen ulottovuus. Monista rikoksista ei edes voi aiheutua vahingonkorvausoikeudellisessa mielessä vahinkoa yksityiselle tai sen mahdollisuus on ainoastaan teoreettinen (valtionpetos, uskonrauhan rikkominen 1 mom.)
Onko hei edes mitään rikosta koskaan tapahtunut jos et keksi mitään perusteluja vahingonkorvaukselle? Hey, come on! Mikäli näin on sinua voidaan syyttää perättömästä ilmiannosta.
ja rekisterimerkintärikos, miten sellaisesta voi esittää perustellun vahingonkorvausvaatimuksen? Toisaalta jos ei olisi tehnyt rikosilmoitusta, olisi joutunut ulosmitattavaksi. Hankalaa...
Ennen kun neuvon niin selvennäppä tilannetta vähän, siis kenestä olet tehnyt ilmoituksen (ei nimiä) mistä ja millä perusteella. Kaka olisi joutunut ulosottoon ja miksi?
ilmoitus on tehty kihlakunnanviraston ulosotto-osaston maksukehotuksen perusteella rekisterimerkintärikoksena. Ulosotto-osaston kaveri sanoi että asiasta on tehtävä rikosilmoitus tai verot ulosotetaan minulta. Henkilö X oli merkinnyt minut täysin tuntemattoman firman Y hallitukseen, ja asuu ulkomailla joten maksamattomia veroja alettiin periä minulta. Rekisterimerkintärikos siinä aivan varmasti on kyseessä, mutta ei välttämättä veropetos koska henkilö X väittää että verot on jo maksettu ja minut poistettu hallituksesta. Oikeudenkäynti ei välttämättä kiinnosta jos asian saa selvitettyä muutenkin.
Olettaen nyt että olet syytön ja sinut on tietämättäsi merkitty kaupparekisteriin johonkin puulaakiin tappimieheksi. Tällöin vouti on neuvonut sinua oikein ja eikun käräjille. Koska rikoksesta on kyse on pelkästään ja ehdottomasti etujesi mukaista että tuomioistuin asian ratkaisee. Jos puhtaita jauhoja on pussissasi ja sen pystyt osoittamaan niin
A. ei ole mitään syytä luottaa X:n vakuutteluihin asoiden kunnossaolosta
B. voit kääntyä minkä tahansa asianajotoimiston puoleen. Hävinnyt osapuoli kun Suomessa pääsääntöisesti viulut maksaa.
Yksityisoikeudellisina saatavina sinulla tässä asiassa on sen tuottama vahinko sinulle, asian sevittelykustannukset yms. Jos ei siltä tunnu niin ei niitä ole pakko ajaa mutta silloin et kyllä mitään saa.
Yksityisoikeudellinen vaatimus on esimerkiksi rikosasiassa asianomistajan esittämät vahingonkorvausvaatimukset. Käytännössä yleinen syyttäjä ajaa rikossyytettä, mutta syyttäjä voi ottaa ajaakseen myös asianomistajan perustellut yksityisoikeudelliset vaatimukset eli esim. tämän asianomistajan vaatiman vahingonkorvauksen.
Olisko vastakohta julkisoikeudelliselle vaatimukselle (eli rangaistusvaatimukselle). YO-vaatimus on nimenomaan siviilioikeudellinen vahingonkorvausvaatimus, joka voidaan esittaa myös rikosprosessin yhteydessä.
Syyttäjällä on VELVOLLISUUS ajaa ko vaatimusta rikosasian yhteydessä vaikka ainakin Helsingissä onnettomat syyttäjät kieltäytyvät säännönmukaisesti tästä velvollisuudestaan.
ks ETL 5a§, rol 9 luku, ROL:n HE, VKS ohje yms...