poistuiko sorella talosta?

Miks mika poistettiin talosta?
Siks että sen edun mukasta oli lähtee selvittämään asiaa.. kerrotaan iltapäivälehdissä..

MUT MIKS ILTALEHTI KIRJOITTAA ET MOLEMPIA ON KUULUSTELTU TIISTAI-ILTANA ESPOON POLIISIASEMALLA?

Eiks kukaan muu oo kiinnittäny tähän huomioo?
Siis onko Sorella todella poistunut talosta käydäkseen poliisiasemalla ja palannut takaisin ilman että kukaan kanssa-asujista tietää mitään?
Jos Sorellaa voidaan näin kuljetella, miksei Mika saanut samaa kohtelua?
121432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Koska Mika on syylliseksi epäilty ja Sorella on rikoksenuhri/asianosainen.

Yksinkertaista mutta totta!

Äänestä

Poistuiko Mika lääkärin vastaanotolle ulos talosta saatuaan sirpaleen jalkaansa? Voihan poliisi käydä Sorellaa kuulustelemassa päiväkirjahuoneessakin.

Äänestä

väkisinmakuu on RIKOS

Äänestä
  • olen samaa mieltä...

    kysyinkin että poistuiko sorella tiistaina talosta ja jos niin miksi mikaa ei kohdeltu samalla tavalla?

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/200609275173586_uu.shtml

    tätä lainatakseni: Jutun tutkinnanjohtaja rikoskomisario Jukka Kaski sanoo, että tapahtuman molempia osapuolia on jo kuultu.

    - Molemmat henkilöt on kuulusteltu tiistaina illansuussa Espoon poliisilaitoksella.

    tätä minä tarkoitin... en puhunut väkivallasta mitään..

    Äänestä

  • väkisinmaannut jonkun, "lomauttaja.."!? Taidat "tietää" jotain, mitä ei vielä poliisikaan!
    Filminpätkän mukaan ei ainakaan Sorellaa!

    Äänestä

Mikaa epäillään rikoksesta. Poliisin arvion mukaan juttu etenee syyteharkintaan. Syytenimike on seksuaalinen hyväksikäyttö.

Sorella on epäillyn rikoksen uhri.

Molempia kuulusteltiin eilen illalla Espoon poliisitalolla.

Lue lehdet, esim. wwww.hs.fi

Äänestä

Mikaa epäillään nyt siis seksuaalisesta hyväksikäytöstä (tai ainakin sen yrityksestä). Helsingin Sanomien nettisivulla haastateltu poliisi sanoo että juttu etenee todennäköisesti syyteharkintaan. Rikoslain mukaan seksuaalisen hyväksikäytön yrityskin on rangaistava. Rangaistus on sakkoa tai enintään 4 vuotta vankeutta.

Olen jostain kuullut että Mika on aiemmin tuomittu törkeästä rattijuopumuksesta ja poliisin pakenemisesta ehdolliseen vankeusragaistukseen. Tietääkö joku tästä? Jos tieto pitää paikkansa, onko Mikalla vielä ehdollisen vankeusrangaistuksen ns. koetusaika kesken?

Jos nimittäin on niin, että Mikan koeaika on vielä kesken, ja nyt hänet tuomittaisiin tästä toisesta rikoksesta, niin hänen aiempi ehdollinen tuomionsa muuttuisi ehdottomaksi. Yleensä seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä tuomitaan sakkoja, mutta tässä tapauksessa Mika joutuisi vankilaan!

Äänestä
  • No jos Mika joutuis vankilaan ni SubTV:hän vois tehä tositeevee-ohjelman Mikan vankilassaoloajasta! Kamerat kuvais 24/7 ja sille annettais viikko- ja päivätehtäviä! Mika sais hyvät rahat siitä ja SubTV uuden formaatin. =)

    Äänestä

  • Ihan vaan sellanen tarkennus tohon ehdolliseen tuomioon... Jos on ehdollinen tuomio päällä ja syyllistyy tuona aikana SAMAAN rikokseen uudelleen, SAATTAA olla, että vanhakin muuttuu ehdottomaksi ja lisätään uuteen tuomioon. MUTTA jos ehdollisen aikana syyllistyy erilaiseen rikokseen(vrt nyt tässä rattijuopumus pakeneminen ja seksuaalirikos) tulee päälle vaan lisää ehdollista rangaistusta, eli ehdollinen siis pitenee. Kaikki tietenkin kiinni myös asteesta, jolla tuomio annetaan (vrt törkeä tai lievä).

    Äänestä

  • olen jostain kuullut, että nimimerkki "arvio miten käy" on käyttänyt lastaan hyväkseen ja tuomittu siitä 14 pv:n yhteiskuntapalveluun. Tietääkö joku tästä? Jos tieto pitää paikkansa, onko nimimerkillä "arvio miten käy", yhteiskuntapalvelu vielä kesken?

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    olen jostain kuullut, että nimimerkki "arvio miten käy" on käyttänyt lastaan hyväkseen ja tuomittu siitä 14 pv:n yhteiskuntapalveluun. Tietääkö joku tästä? Jos tieto pitää paikkansa, onko nimimerkillä "arvio miten käy", yhteiskuntapalvelu vielä kesken?

    olen kuullut, joten katsoin asialliseksi tiedustella sitä täällä näin kahden kesken.

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    olen kuullut, joten katsoin asialliseksi tiedustella sitä täällä näin kahden kesken.

    pyydän kuitenkin, ettei tätä leviteltäisi kovin laajalti, ettei ko. nimimerkille aiheutuisi siitä mitään haittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rosalan-lan-lan kirjoitti:

Miks mika poistettiin talosta?
Siks että sen edun mukasta oli lähtee selvittämään asiaa.. kerrotaan iltapäivälehdissä..

MUT MIKS ILTALEHTI KIRJOITTAA ET MOLEMPIA ON KUULUSTELTU TIISTAI-ILTANA ESPOON POLIISIASEMALLA?

Eiks kukaan muu oo kiinnittäny tähän huomioo?
Siis onko Sorella todella poistunut talosta käydäkseen poliisiasemalla ja palannut takaisin ilman että kukaan kanssa-asujista tietää mitään?
Jos Sorellaa voidaan näin kuljetella, miksei Mika saanut samaa kohtelua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu