pankista tiliotteet, vaikkapa kolmen ja puolen vuoden ajalta, jos on aihetta epäillä jonkun perillisen valtakirjalla nostaneen omaan käyttöönsä vanhuksen rahoja, vaikka tarkoitus oli hoitaa vain valtuuttajan omia laskuja ja maksuja. Onko väärinkäyttöä epäilevällä perillisellä oikeus ja minkälainen mahdollisuus tutustua tiliotteisiin. Tuleeko se kalliiksi, esm. pesänselvittäjän suorittamana.
Saako perunkirjoittaja
Perintöriita
2579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuolinpesän pankkiasioihin pätee seuraava yleissääntö: ajalta vainajan kuoleman jälkeen kuka tahansa pesän osakas saa pankista tietoja tilitapahtumista. Täytyy vain esim. virkatodistuksella osoittaa olevansa jälkeläinen tms. Ajalta ennen perittävän kuolemaa pankki antaa tietoja vain kaikkien osakkaiden allekirjoittamalla valtakirjalla. Tämä on vainajan yksityisyyden kunnioittamiseksi. Mitä vainaja on rahoillaan tehnyt ennen kuolemaansa on hänen yksityisasiansa, vaikka joku sukulainen ei siitä tykkäisikään. Pesänselvittäjän (siis käräjäoikeuden määräämän) oikeudet saada tietoja ovat laajemmat, samoin tietysti poliisi saa tietoja jos on käynnissä rikostutkinta. Tiliotteiden saaminen jälkikäteen maksaa jonkin verran, vaikka kuvittelisi että nykyaikaisten tietojärjestelmien aikana tiliotteet saisi vaikka kymmeneltä vuodelta yhdellä napinpainalluksella. Ei kuitenkaan ole ihan niin yksinkertaista, pankkitapahtumia on niin paljon että kun tiedot haetaan arkistotietokannoista, kone "ruksuttelee" jonkin aikaa.
perukirja menee verottajalle, niin verottaja voi ja saa tarkistaa pankkitiedot kolmelta edellisestä vuodelta ennen henkilön kuolemaa.
Ilmoittakaa verottajalle, että epäilette varoja nostetun osakkaan toimesta. Verottaja tarkistaa, eikä maksa mitään. Jos löytyy joku, joka olisi nostanut isompia summia vainajan tililtä, niin lahjavero napsahtaa.