Hauska lapasjuttu :)

Angelia

Tämä tapahtui tyttäreni ollessa vähän yli vuoden ikäinen eikä hän puhunut paljoa.
Olimme lähdössä ulos ja laitoin hänelle lapasta käteen. Se ei jostain kumman syystä mennyt ja minulla meni hermo sen kanssa. Sanoin "Voi vittu tän lapasen kanssa". No,muutaman päivän päästä kun puin hänelle taas lapasia niin tyttäreni katsoi lapastaan ja sanoi "Tittu." . Hän tietenkin pikkuisena luuli että se minun lipsauttamani kirosana liittyi jotenkin siihen lapasten pukemiseen. :D

6

1606

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AnneHelena

      Vittu ei ole kaunis sana! Häpeäisit, että kasvatat lastasi puhumaan rivoja sanoja!!

      • älämööö

        Tiedän että juttujen kommentteja ei tarvitse lukea, jo saa syyttää itseään jos menee hermot kun niitä lukee mutta kun välillä kommentteissakin saattaa olla jotain hauskaa.. Mutta päästäkseni asiaa, minua nyppii kun ihmiset saarnavat sitten jos kyse on kirsanoista. Kirosanat ON pahoja, myönnän, eikä ole kivaa jos lapsi oppii kiroilemaan, mutta kun pieni lapsi ei edes tiedä kiroilevansa ja matkii vain aikuisia... Ja kyllähän pitäisi kielenkäyttöä ehkä valvoa, mutta kyllähän lipsahduksia sattuu, esim. jos vaikka satuttaa itsensä ja usemmilla on vaistomainen reaktioa kirota kun sattuu. Tai kiroilla kun jotain menee pieleen, jne. Joten on niin turhaa sitten haukkua muita koska he kirjoittavat sitten tänne ja kuitenkin ymöntää "mokanneensa" kun on kiroillut lapsensa kuullen. Oh well, tämmöstä pientä oli vain pakko kirjoittaa, ja voisin lisätä siihen että keskittykää vaan kasvattamaan omia lapsia että heista sitten ainakin tulee oikein mallikansalaisia, mutta kyllä varmaan moni on pienenä kiroillu eikä oo sen takia mitenkään huonompi ihminen kun muuta... Vai perustetaanko siveyspoliisi joka sakottaa kaikkia aina kun kiroilee?


      • Angelia

        ...Ja sinäkö olet sitten itse täydellisyys!
        ei pidä tuomita muita kun ei kukaan ole täydellinen. Ja tiedoksi vain että sen jälkeen en ole kiroillut lapseni kuullen (enkä tosin muutenkaan) ja sanoin hänelle että se on ruma sana ja opetin mikä on lapanen :) Että silleen.


      • AnneHelena
        Angelia kirjoitti:

        ...Ja sinäkö olet sitten itse täydellisyys!
        ei pidä tuomita muita kun ei kukaan ole täydellinen. Ja tiedoksi vain että sen jälkeen en ole kiroillut lapseni kuullen (enkä tosin muutenkaan) ja sanoin hänelle että se on ruma sana ja opetin mikä on lapanen :) Että silleen.

        Hienoa, että opetit lapsellesi oikean sanan.En olekaan sanonut, että itse olen täydellinen. Tuli vaan surullinen mieli, et "hehkutat" kirosanalla. Maailma on muutenkin paha paikka lapselle. Kaikkea hyvää sinnepäin. Kasvatetaan lapsistamme kunnon kansalaisia! :))


      • Angelia
        AnneHelena kirjoitti:

        Hienoa, että opetit lapsellesi oikean sanan.En olekaan sanonut, että itse olen täydellinen. Tuli vaan surullinen mieli, et "hehkutat" kirosanalla. Maailma on muutenkin paha paikka lapselle. Kaikkea hyvää sinnepäin. Kasvatetaan lapsistamme kunnon kansalaisia! :))

        Olen samaa mieltä! :) Yritän kasvattaa lapsestani kunnon ihmisen. Sellaisen joka ei tee tyhmyyksiä muiden mukana ja kuuntelee omaa järkeään... Nykyään ei voi suojella lastaan kirosanoilta,päihteiltä ja muulta. Se on ikävää.
        mutta kyllähän lapsi oppii rumia sanoja tarhassa ja koulussa ja vaikka ulkonakin. Täytyy vain kertoa mitä ne sanat tarkoittaa ja että esim. vittu ei ole oikea nimitys naisen alapäästä.

        Surullista miten tämä maailma on muuttunut niin pahaksi. On täällä onneksi vielä hyvääkin. Mutta aika vähän :(


    • ....

      Joo, aivan saatanan hauskaa on lukijankin mielestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4215
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2674
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2307
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      107
      2176
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2123
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      603
      1924
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe