MORO,
Mikä on suurin kaato millä normaali muoviputkinen likaviemäri toimii moitteetta? Normaalisti kaadoksi suositellaan 1-2cm/m mutta onko esim. 10cm/m jo liian jyrkkä ja alkaako kiintoaines erottumaan vedestä aiheuttaen jossain vaiheessa tukoksia?
viemärin kaato?
10
2636
Vastaukset
- suositusten
mukaisia kaatoja, mutta olen nähnyt noin 30 asteen kaltevuuteen laitettuja putkia talosta kadulle menevässä viemärissä.
Siinähän säästetään kaivoja joissa haluttu pudotus voidaan myös tehdä. - Anonyymi
pitäskö vaalimaa paskaankin tökätä sädetikku kipinöimään?
- Anonyymi
Ihan 90 asteen kaatojakin on nähty.
- Anonyymi
Olen ollut jo yhdellä promillella kaatokunnossa.
- Anonyymi
Ei ole mitään suurinta kaatoa. "Liian suuri kaato" on kumottu urbaanina legendana jo ajat sitten. Kyllä painovoima hoitaa tehtävänsä. On mimimikaato ja se on 1-2cm. Suuremmasta ei aiheudu ongelmaa, vaikka tähänkin kohta joku tulee ulisemaan sitä iänikuista "vesi karkaa paskan alta" -mantraa. Kyllä se paska sieltä aina alaspäin valuu.
- Anonyymi
Lasketaan Darcy- tai Hazen-Williams-menetelmillä.
- Anonyymi
90 astetta on tietenkin paras kaato. Siinä pökäleen nopeus kasvaa 10m/s jokaista pudottua sekuntia kohti. Ilmanvastusta ei tarvitse huomioida kun pökäle on luonnostaan muodoltaan aika aerodynaaminen.
- Anonyymi
Kaikki vastaukset ovat vääriä, koska määräysten mukaan laitetaan erottimia tätä varten. Kaato on veden virtauksen varmistamista varten ja se on minimi, jotta onteloiden tila riittää.
- Anonyymi
Kaadot voi tosiaan erotella putkistosta erottimilla ja ontelolaattojen onteloihin mahtuu jätevettä runsaasti.
- Anonyymi
Väärä vastaushan se oli tuokin sitten. Oikea vastaus on, että ei ole olemassa liian suurta kaatoa, ainoastaan liian pieni kaato. Paska valuu aina alaspäin lopulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4602748Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152575Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671555Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41918- 56879
- 79865