Joo pitää vaihtaa ketjut tuohon intikkaan ja jo tilasinkin uudet ketjut mutta en nyt tiedä mitenpäin ne pyörii vai onko niihin merkitty pyörimissuunta?
otin ketjut jotka tulee vasemmalle puolen eikö?
Voiko samlla vaihtaa rattat että kiihtys paremmin ?
Mistä ne pitää irrottaa? otin jo pois valmiiksi satulan ja taka lampun.Ai vittu mioten on vaikeeta.
Pitää varmaan ottaa vahvempi lääkitys eikun leka että saan irti takarenkaan. nyt pitää lopettaa sillä
katson itseäni sivulta.
otin ketjut jotka tulee vasemmalle puolen eikö?
Voiko samlla vaihtaa rattat että kiihtys paremmin ?
Mistä ne pitää irrottaa? otin jo pois valmiiksi satulan ja taka lampun.Ai vittu mioten on vaikeeta.
Pitää varmaan ottaa vahvempi lääkitys eikun leka että saan irti takarenkaan. nyt pitää lopettaa sillä
katson itseäni sivulta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
...ilman bemarin ketjunvaihto-opasta.
Siinä on lyhyesti selitetty kaikki.
On sinne linkkikin, mutta se ei aukea tyhmille. Voit koittaa :
http://www.bemuketju.fi
Hyvät ja selkeät sivut.
No mun tarvii lähtee, koska mun Katanan moottori alko pyöriä väärinpäin. Mikä avuksi ?
Haen heti kirjastoiosta olipa se auki eli ei bemarin ketjun vaihto-oppaan ! kiitos on tässä koko yö mennytkin intikan ketjuja ihmetellessä ja ei ne meinaa edes mahtua kaiki siitä ylemmästä reiästä taakse??? ihme sukisuki.
moottorisi on varmasti väärässä vaiheessa ! siihen auttaa kun vaihdat tulpanjohdot reunimmaiset kskenään ristiin niin jo pyörii oikein päin! hienoa tämmöiset netit kun voi yhdessä pulmia ratkoa.
Ja minäkun luulin, että käytän liian matalaoktaavista bensaa. Ovat kertoneet että sytytyshetki on liian aikainen näin kireässä moottorissa jollei ron arvo ole kohdallaan.
Sitten se saakeli potkaisee takaisin ja alkaa pyörimään väärinpäin.
(Tätä ei saa kertoa muille !)
Mutta nyt lähden vaihtamaan tulpanjohtoja.
Mihinkä ne kannattaisi vaihtaa ?
Jotkut ovat alkaneet jo vaihtamaan talvirenkaita, mutta en minä sellaisia tarvitse.
Vaihtaisitko tulpanjohdot siihen sun inpodenssiis ?
Sähän ihan selvästi sanoit että ne pitää vaihtaa ristiin.
Vähän kyllä nolottaa mennä johonki hautaustoimistoon, mutta ehkä ne vaihtaa kultasepänliikkeessä.
Kun käy, niin onko väliä onko se auki vai ei ?
jooo voi se ollabensakin mutta siihen auttaa sytytyksen ajoitus hieman myöhemmälle niin ei käy jälkikäyntiä tai sinun tapauksessa pyörii takaperin moitteetta mutta 5 taakse eikä yhtään eteen on kohtuuton vaihteisto eli myöhemmälle sytsytystä mutta paljonko ja ehkä joku illala kuudenjälkeen klo 18 on myöhemmällä mutta varmaan uro tailorin paremp puolisko osa valaista sytytyksen myöhennystä kait.
vaihda ristiin ne tulpanjohdot mutta ei siellä autausmalla eikä kultakönnissä vaan ihanku sähkömoottorissa kolmivaiheisesa niin keskimmäinen ja tai reunimmaiset niin pyörii taas erisuuntaan tai jos jätä suzukistasi nolajohdon irti niin vai lähteä ihan kumpaan vaan suuntaan kun puuttuu maapotenttiaali eli kantapäät maahan kun käynnistät :-)
vaihto välillä teettää.
Ei kyllä nämä on ajo ketjuja joissa iso öljysäiliö mutta pieni on tila ketjuille siellä vaikka kuinka tunkee ........
sinne perävaihteeseen olekaan syytä tunkea.
on toisten ilo ja onni kiinni. Onneksi olet löytänyt sen oman juttusi.
Sama kaveri suoltaa paskaa HD-keskusteluun jatkuvasti (kymmeniä ketjuja viikossa, aiheena "HD-kävely"), puhuu täyttä paskaa mopo- ja skootterifoorumeilla, narisee kun paskaketjut poistetaan ylläpidon toimesta jne. Tähän hommaan menee takuulla 12h vuorokaudessa.
En ole harikkapuolelle kirjoitellut mitään !! ainoastaan tähän vidun uro ailor nikin kakenviisauden lähteen juttuun koska ainoastaan annan neuvon kikan joka on asiaa ja ehkä minuakin tietämättömälle jotain todellista apua.
Itseä suomeksi sanottuna tuo turo inkerin takertuminen johonkin joutavaan yksityiskohtaan vähän niinkun aikaa myöden alkaa hiukka vittuunnnuttaa.
Juu, ethän sinä ole HD-palstalla häiriköinyt. Eikä varmaan kukaan muukaan?
En edelleenkään ole kirjoitellut harikkapalstalle mitään .Mistä voit olla noin varma ettei kukaan muukaan ? eli taidat itse harrastaa sitä vai???
että taitaa olla se tyyppi, joka viime päivinä käynyt säännöllisesti joka foorumin läpi. No, toivottavasti löytää onnensa, vaikkakin hieman omituisella tavalla.
Luen kyllä harrikkapalstaa. Sitä tarkoitin tuolla "ei kukaan muukaan" -kommentilla, että te rekisteröitymättömät häiriköt ette ole juttujenne mukaan koskaan häiriköineet missään.
Heh eipä näy sinunkaan rekisteröintisi olevan näkyvissä vai olenko sokea?
No no oelppa rauhassa syyttä haukut syytöntä kasva vähän miehenä.
pitäisi haukkua? Ja oliko tossa jotain sellasta minkä käsittäisi haukkumiseksi. ?
Huokaus sinun kanssasi.
Katsoppa sanakirjasta narsisti se olet sinä.
ja nyt et enää kertaakaan minulta saa mitään vastausta sillä parempi yksi hullu kin kaksi hullua piste.
En ole rekisteröitynyt, mutta en häirikkökään. Hyvä että sinulla on rekisteröity nimimerkki!