Lueskelin täällä noita viestiketjuja ja huomasin, että joidenkin mielestä kissalle ei saa/tarvitse antaa maitotuotteita. Miksi näin? Tiedän kyllä, että tavallinen maito ei kissoille käy ja kermassa on liikaa rasvaa ja turhia kaloreita. Mutta entäs maustamaton jugurtti, kermaviili ja raejuusto? Olen antanut kissalleni pieniä määriä (1-2 rkl) muutaman kerran viikossa ja olen huomannut, että ainakin turkki kiiltää kauniimmin. Olisi kiva kuulla tietoa ja perusteluja asiasta.
Maitotuotteet
plijyt
1169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
eivät sovi useimmille kissoille. Niistä voi aiheutua vaikeakin ripuli. Joidenkin kissojen vatsa kestää hapanmaitotuotteita tai Hylaa. Maitotuotteita olisi ehkäpä parempi antaa vain silloin tällöin herkkuna.
Maitotuotteita ei ole pakko antaa. Itse en näe niiden syöttämisessä mitään hyötyä, koska kissa ei saa niistä esim kalkkia kunnolla irti ja niitä käyttäessä on vaikea tasapainottaa kalkin ja fosforin suhdetta ruuassa (maitotuotteet sisältävät paljon fosforia, jota on paljon myös lihassa).