Kokemuksia kyseisen ikäluokan Passateista? Varsinkin 1.9Tdi malleista? Onko tyyppivikoja ja kuinka paljon kestävät ajaa? Onko esim. 200 000 -250000 paljon kyseiselle autolle? Ajo-ominaisuuksia?
Passat 1997-2000?
Julle20
61689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
omalla ajettu noin 370000 ja muita suurempia vikoja ei ole ollut kuin etupään ripustusosat vaihdettu muutamaan kertaan sekä sähköjohdot lattian alla teippailtu ja juoteltu (aiheuttaneet valoihin ym laitteisiin erilaisia häiriöitä, eli johdot ovat kosteudesta joistakin kohdista itsestään syöpyneet poikki). Moottori ei vielä syö öljyä ja puhtia on omiksi tarpeiksi, sekä kulutus pieni noin 5l/100 seka-ajossa. Massamittari vaihdettu ainakin kerran, ja jäähdytin menee pian vaihtoon. Ajo-ominaisuuksia on ihan sopivasti omasta mielestä. Jakopään remmejä pitäis vaihdella ehkä useammin kuin itse, viimeksi meni varmaan 13000km.
130000km piti olla 13000 sijasta.
BensaPassat vm -00. Ei vikaa 110 tkm ajossa. Ajo-ominaisuudet erinomaiset. Jämäkkä ja tilava auto.
Eli on jämäkkä auto sillä tavalla ettei nitise ja natise? Joutuu ajamaan pitkää matkaa niin pidemmän päälle rasittavaa ne turhat nitinät..
Itellä on -97 TDI Passat ja hyvä auto on ainakin tähän asti ollu, autolla ajettu noin 320tkm ja ei syö öljyä ja kuluttaa noin 5-5,5l/100
Ainut "vika" minkä olen autosta löytäny on joku vikinä konehuoneessa, välillä se kuulostaa ihan kuin hihna (moniurahihna) kihnuttaisi.. Välillä sitä ääntä ei tule ollenkaan ja välillä se taas kihnuttaa satunnaisesti, ei ole perinteinen hihnan luisto ongelma vaan satunnaisesti ärsytystä kohottava hiljainen kihnutus..
Muuten on auto toiminut erittäin hyvin ja uskallan kyllä suositella kyseistä autoa.. tottakai kuluvia osia pitää huoltaa/vaihtaa, mutta missäpä autossa ei vikoja/huoltamista olisi..
Itselläni ollut kolme vuotta 98 Passat TDI ja nyt 216 tkm mittarissa. Ei kai noita koneen puolesta ajamalla saa rikki. Parhaat puolet ovat tietenkin pieni kulutus, mukava ajaa ja tilaa on riittävästi takanakin. Itselläni ei ole webastoa eikä ilmastointia eli karvalakkimalli. Molemmat kyllä tulisivat tarpeeseen, etenkin talvella kun auto on niin helvetin kylmä. Etupäähän näissä on jo legenda huonoudessaan eli kolisee koko ajan, mutta niin ne kuulemma kolisevat muillakin. Ilmamassamittari, ahtopaineletku, ahtopaineen säätöventtiili, vetoakseli, lohkolämppärin vastus on vaihdettu kertaalleen, mutta oikein isoa reparia ei ole tullut eteen. Jakohihna kannattaa vaihtaa ehdottomasti ajallaan eli 90 tkm välein.
Kokeilen kuitenkin seuraavaksi Volvoa tai Mersua, jos rahatilanne sallii ja nykyinen auto alkaa olemaan valmis eli ei ihan vähään aikaan.