Pitääkö paikkansa että syöttämällä ledille tasavirtaa pulsseina voidaan ledin virtaa kasvattaa ja näin ottaa enemmän valoa ulos polttamatta sitä ? jos tämä pitää paikkansa niin mihinkä tämä jippo perustuu ?
ledin outoja ominaisuuksia ?
tumpelo ledin polttaja
81050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pulssimuotoisella virralla on suurempi huippuarvo kuin samaa tehollisarvoa vastaavalla tasavirralla. Silmä kenties tuijottaa tuota huippuarvoa ja LED kärähtää vain tehollisarvon ylitettyä sietorajan.
Älä puhu paskaa.
älyn
Menetelmää käytetään todella tehon lisäämiseen, mutta sillä ei saavuteta oleellisesti suurempaa jatkuvaa valotehoa, koska pulssitettu LED on suurimman osan ajasta pimeänä.
Menetelmää käytetään esimerkiksi kauko-ohjaimissa ja IR-linkeissä, joilla voidaan linssillä tehostettuna saavuttaa kilometrien etäisyys kirkkaalla ilmalla.
Hetkellinen teho voi olla suuri, koska LED:in läpi voidaan syöttää Amppeerin pulsseja.
Todellisia valoteho LEDejä:
http://www.elfa.se/fi/index1.html
Kirjota hakuun: Luxeon Emitter
Se kestää Amppeerin tasavirtojakin jäähdytettynä.
Loistevalolamppukin välkkyy 50Hz taajuudella etkä huomaa mitään.
Silmä on senverran hidas valon vaihteluille ettei sille tarvitse syöttää valoa jatkuvasti.
Pulssitetulla DC virralla LEDit eivät kuumene niin paljoa kuin tasaisella DC virralla, joten pulssitettua virtaa voidaan syöttää LEDille huomattavasti enemmän, jolloin LEDi toimii kirkkaammin.
jo kauan. Esim. sevensegmenttinäytöissä miltei poikkeuksetta pulssitetaan virtaa, koska niin säästetään sähköä, kun ei led koko ajan pala eikä silmä huomaa mitään.
Ei tuossa ole tarkoitus säästää sähköä, vaan johdotusta.
Ikiliikkujaa ei ole edelleenkään keksitty eikä sähkötekniikan peruskaavoja kumottu.
- Syötetään ledille jatkuvasti 10 mA
- Syötetään ledille 100 mA 10% pulssisuhteella
- Syötetään ledille 1000 mA 1% pulssisuhteella
Kaikissa tapauksissa ledi palaa tasan yhtä kirkkaasti silmällä katsottuna ja lämpenee tasan saman verran (jos pulssitaajuus on niin nopea, ettei silmä havaitse sitä vilkkumisena ja jos ledi vaan kestää kyseisen virtamäärän kyseisellä pulssisuhteella).