Onko kenelläkään vinkkiä? kun avaimet ottaa pois radio ja puhallin sammuu, mutta moottorikäy ja valot palaa mittaristossa ja lyhdyissä. Kun koneen sammuttaa isolla vaihteella, jäävät valot palamaan muutamaksi minuutiksi ja sitten sammuvat itsekseen. Tämän jälkeen virrat menevät pois ja päälle, kunhan ei käynnistä moottoria, sitten sama homma. Virtalukossa ongelman ei pitäisi olla.
Renault 19 txe sedan -91 ei sammu!
5
584
Vastaukset
- MV
Joo mulla vm92 renu ja sama vika ,syynä on näköjään ruiskun ohjausboksi joka aloitti temppuilun samalla tavalla ja nyt pirssi on sitten totaalisen mykkä ainoastaan startti pyörii mutta muuten kuollut,tuon boxin löytäminen on tosi työlästä jos satut kyselemään niin infoo muakin.
- Seve
Käytin auton biliassa vika oli siinä ruiskunohjausboxissa. Onneksi se oli korjattavissa eikä tarvinnut vaihtaa koko boxia, olisi ollut usean tuhannen vanhan markan keikka.
- Anonyymi
Seve kirjoitti:
Käytin auton biliassa vika oli siinä ruiskunohjausboxissa. Onneksi se oli korjattavissa eikä tarvinnut vaihtaa koko boxia, olisi ollut usean tuhannen vanhan markan keikka.
Mulla - 92 1,7 ja samaa vikaa. Onko tietoo miten korjasivat?
- Pera
Mulla oli samaa vikaa 19 1.8 automaatissa ja vika liittyi jotenkin valoihin.Esim. kun käänsi viiksestä parkeille niin auto sammui ja toimi muutenkin normaalisti,kun taas viiksen oltua normaalisti auto jatkoi käymistään.Toinen asia mikä vaikutti oli apumiehen penkinlämmittäjän katkaisin.Jos lämmitys oli päällä auto ei sammunut kun käänsit avaimesta mutta sammui heti kun otit lämmityksen pois.Katkaisijan merkkivalohan palaa kirkkaammin kun lämmitys on päällä ja himmenee kun se ei ole käytössä.Tarkempi vianmääritys jäi lopulta tekemättä auton mentyä lunastukseen.
- Seve
Mulla ei toi valojen asennon vaihtaminen auta. Sitten tässä vanhemmassa mallissa on yhteinen penkinlämmittimen kytkin. Jos vika on siinä ruiskun ohjaus boksissa niin se on useiden tuhansien vanhojen markkojen varaosa. Pitäisi saada varmuus viasta, niin voisi katella, jos saisi sen osan käytettynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot13417256Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss449953Vasemmistoaate on aatteista jaloin
Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?183626Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333143Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142840Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252762"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita522638Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762513Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen
"Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen341757- 1181647