Käyttääkö kukaan kääpiöhamsterillaan sahanpurua kuivikkeena? Luin jostain että ei kyllästetty lehtipuun sahanpuru kävisi? Mitä sanotte? Entä jos joku käyttää niin kuinka on toiminut ja näin? Tai jos vaikka sekoittaisi kutterinpuru ja sahanpurua? Voisiko toimia? Kamalasti on kysymyksiä, mutta saa kertoa Ihan Kaiken minkä ko. asiasta tietää. Ja saa kertoa muitakin vinkkejä jos on hyviä :) Ja saako eläinkaupasta kutterinpurua säkeissä? eli vähän isommissa erissä. Ja jos joku tietää paljon maksaa noin, niin olen kiinnostunut! Kiitos jo etukäteen :)
Robolle sahanpurua?
Mietiskelin vain...
5237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sahanpuru on usein melko pölyävää, joka saattaa aiheuttaa allergiaoireita hamsussa, miksei myös ihmisessä. Meillä neljän kilon satsi maksaa 3-5€
isompia satseja voit katsoa täältä: http://www.lemmikkiexpress.fi/product_catalog.php?c=19
No eipä tuokaan mitään kallista ole! Kiitos tiedoista :) Täytyy perehtyä erinäisiin asioihin ennen kun mönkijät tulee kotiin. Ajattelin ettei tolla opiskelijabudjetilla noita ostella, mutta näköjään! Sittenpähän on itse ilman ruokaa kunhan pikkusilla on kaikkee tarpeeks :>
käytän pelkkää kutterin purua. Sitä saa sahalta kohtalaisen halvalla.
Itse hankin purut useimmiten Agrimarketista tai K-Maataloudesta. Näistä saa 25kg:n purupaalin n. 6 eurolla. Aika paljon halvempaa siis kuin eläinkauppojen kilon paketit, joilla on pahimmillaan hintaa jopa 2€... Läheiseltä sahantyyliseltä tuli kanssa joskus aiemmin haettua kutteria hintaan 0-5€/jätesäkillinen (n. 8-10kg), mutta nuo purupaalit ovat siitäkin kätevämpiä, että ne on pakattu hieman tiivimmin, niin vievät vähemmän tilaa, nyt kun purua ei enää mene n. 20kg/siivouskerta.
paikkakuntani sahalta saa paalejakin. ja halpoja ovat