Palstaa lukiessa saa sen käsityksen, että Focuksessa on poikkuksellisen paljon vikoja ja mikä pahinta, takuitten kanssa on jatkuvia vaikeuksia.
Onko niin, vai onko palstalle vain sattunut harvinaisen paljon nurisijoita?
Onkohan kellään linkkiä paikkaan, josta voisi saada tasapainoista tietoa C-maxin luotettavuudesta verrattuna muihin? Erityisesti mahdollinen ruosteherkkyys huolestuttaa.
Onko uusimpien autojen viat samoja, mitä niissä on jo pitkään ollut? Siis onko kehitys mennyt parempaan vai huonompaan suuntaan?
Onko niin, vai onko palstalle vain sattunut harvinaisen paljon nurisijoita?
Onkohan kellään linkkiä paikkaan, josta voisi saada tasapainoista tietoa C-maxin luotettavuudesta verrattuna muihin? Erityisesti mahdollinen ruosteherkkyys huolestuttaa.
Onko uusimpien autojen viat samoja, mitä niissä on jo pitkään ollut? Siis onko kehitys mennyt parempaan vai huonompaan suuntaan?
Vastaukset 14
Vanhimmat
,vaan järkevyydestä. Seuraavani ei ole Ford, sen olen päättänyt, ellei sitten tapahdu ihmeitä.
Tuo takuuasia ihmetytti, emmekä edelleenkään ole saaneet asiaan valaistusta täällä eikä TM:n sivuilla emmekä tule saamaan. Fordin maahantuoja takuuvarmasti on tietoinen vallinneista keskusteluista senkin vuoksi, että linkitin aikaisemman juttuni Fordin nettisivujen palautelaatikkoon.
Ei autoni vielä ole jättänyt tielle, eikä muitakaan suurempia harmeja ole, mutta on vaikeaa keksiä noita hyveitä. Tietysti joku saattaa tykätä peräluukun kitinästä, vaatimattomasta lämmityslaitteesta sekä huonoista istuimista. Tiettävästi nämä asiat ovat uudessa mallissa paremmin.
Ei Fordia pitäisi pystyä vertaamaan itäautoihin, mutta ei 40 tkm ajettua, uutena ostettua autoa pitäisi pystyä moittimaan. jos olisin Fordin housuissa, yrittäisin edes puolustautua.
Jos kirjoitettu pitää paikkansa, se kai ratkaisee.
Onko syytä epäillä, ettei ?
Joku on niellyt kiukkunsa hiljaa, joku ei.
Joku kertoo, miten on, ilman häpeää.
Jos on paljon "nurisijoita", mitä siitä voi päätellä ?
Esittämäsi kysymykset ovat hyviä.
Totuus on se, ettei kukaan voi tietää tulevaa.
Ongelmia on kuitenkin ollut jo kauan, niinkauan, että usko niiden poistumiseen on vähäistä.
Itse en aio onneani enää "kokeilla". Viisaampaa ottaa varman päälle.
Juuri se, että ongelmia ei korjata, ja jätetään vielä asiakas maksajaksi ei ole hyvä juttu.
Moikka
Itsellä 2,5 vuotta vanha c-max ajettu 60 tkm ei vikoja, ainoa vika mikä on takuussa korjattu on kellon jätättäminen.
Eli huolettomia kilsoja on ollut
Terv MJK
Ei kai omaan henkilökohtaiseen autovalintaan tarvitse hakea yleistä hyväksyntää?
Tällä palstalla lienee kirjoittelee lähinnä kahdenlaiset henkilöt;
- Ne, joilla on vain huonoja kokemuksia ja murheita ja jotka haluavat apua ongelmiin. Jotkut tietysti vain haluavat levittää pahaa sanaa ja purkaa pahaa oloaan.
- Merkkifriikit, jotka kehuvat omaa merkkiään ja puolustavat auttavat ja puolustautuvat em. ryhmän henkilöitä kohtaan.
Itse en ole kumpaakaan, minusta Ford on ihan OK auto. Ei mitään syytä laulaa hallelujaa, mutta huonoja puolia on suuresti liioiteltu netissä ja autolehdissä.
Periaatteessa käytetyn Fordin ostaja voi hyötyä tilanteesta. Hyvän auton voi saada hiukan edukkaammin kuin joillekin jo. merkki ei kelpaa vaikka ilmaiseksi saisi. Sama juttu kun ranskalaisten autojen kanssa. Esim. käytetyn Citikan ostajat hykertelevät kun merkin hinnat tippuu ja kohtuuhinnalla saa jo varsin tuoreen ajopelin. Jää vähän rahaa niihin korjauksiinkin, jos niitä aina edes heti tuleekaan. Varsinkin jos ostaa auton jostain muualta kuin merkin omasta liikkeestä voi myyjää yrittää vedättää "maineen" perusteella. En tiedä sitten moniko myyjä siihen retkuun menee.
Jos olisi rahaa niin S-MAX voisi olla aika korkealla ostoslistallani. Tuskinpa tuo C-MAXikaan huono ostos on. On se varmaan ainakin halvempi kuin esim. Golf .
Moi !
Kohta 1,8 Trendillä 2v ja 50 tkm takana ja ajo maistuu päivä päivältä paremmalta. Autolla on ilo ajella pitkää matkaa, hyvä istuma-asento, kyynärnoja , vetää riittävästi, ei jää jalkoihin, näkyvyys ulos loistava. Etuikkunan pilarit ovat tosin hieman liian paksut ja haittaavat kuskia vasemmalle kääntyvissä kurveissa. Mitään isoja vikoja ei ole ollut tosin radio, takalasinpyyhin ja takaluukun lukonkorjaus ovat menneet takuuseen. Ruosteesta on paha mennä sanomaan kun ei ole viellä näkynyt, mutta taisi olla aika iso ongelma edellisen sukupolven Focuksissa. Täällä liikku kanssa kaikenlaista hiihtäjää joiden juttuja ei kannata lukea. Jokaisella automerkillä on omat ongelmansa toisilla isommat toisilla pienemmät. Negatiivista palautetta täällä kyllä ollaan aina antamassa oikein urakalla, mutta ei positiivista. Rohkeasti vaan koejaolle ja tee sitten itse omat päätöksesi.
terv. seuraava autokin C-max
Ostin hiljattain käytetyn C-Maxin ja olen ollut 110 % tyytyväinen hankintaani. Suosittelen lämpimästi!
Jos näitä keskustelupalstoja lukee, niin lähes jokaisesta automerkistä ja mallista voi saada käsityksen, että kyseessä on auto, jossa on paljon vikoja. Yleisesti ottaen ihmiset ovat herkempiä kirjoittamaan ja avautumaan vioista ja ongelmista.
Harva täällä merkkiä tai mallia ylistää tai hyvistä puolista kirjoittaa. Helppohan se on arvata, että minkälaisia vastauksia tulisi, jos kehuisi jotain merkkiä tai mallia. Negatiiviset viestit vain keräävät lisää negatiivia, ja lumipallohan siitä syntyy...
No niitä hyviä puolia sitten ?
Sarjassa pikku tila-autot:
varusteet, Trendissä vakiona kaikki tarpeellinen
loistava ajoasento
sisätilojen muunneltavuus, sopii moneen käyttöön
ajettavuus erinomainen
ulkonäkö eduksi
1.8 moottorissa tehoa ja vääntöä ihan mukavasti
Hinta/laatusuhde päihittää Opelin, Renaultin ja Citikan vastaavat tila-autot.
Nuo ominaisuudet löytyy kaikista.
Hinta/laatusuhde Opelilla parempi.
Omien mieltymysten mukaanhan se auto ostetaankin. Kaikista löytyy myös pyöreä ratti ja mustat renkaat, mutta niitäkin on monenlaisia ja laatuisia.
Koska ihmiset arvostavat eri ominaisuuksia ja kaikille ei ole saman paksuista lompsaa, niin tienpäälle tulee vastaan jos jonkinlaista autoa.
Omalla kohdallani C-Max täytti riittävät kriteerit, Opel Zafira ei.
Ainakin uutena C-max vaikuttaa ihan mukavalta ja itsellenikin sopivalta.
Käyttäjien kokemuksia lukiessa, myös ulkolaisten, ei voi olla havaitsematta poikkeuksellisen kaksijakoisia mielipiteitä. Toisilla menee hyvin, ja antavat 5 tähteä, mutta ne joilla on auton kanssa vaikeuksia, eivät saa niitä hoidetuksi ja antavat yhden tähden.
Kritiikki ei kohdistu niinkään autoon vaan takuu/huolto-organisaatioon joka ilmeisesti on hyvin keskusjohtoinen. On selvää, että mihin tahansa autoon voi tulla vikoja, mutta kyllä ne takuuaikana pitäisi hoitaa kitkatta pois.
Ainakaan itse en haluaisi joutua hermoja koettelevaan taisteluun takuuasioista mahdollisten vikojen sattuessa kohdalleni. En ole vielä lopullista päätöstä tehnyt, mutta asioitten luotettavalle hoidolle tulen antamaan suuren painoarvon. Valitettavasti tämäkin on hyvin vaikeasti arvioitavissa eri merkkien kohdalla.
Näin minäkin asian näen.
Olen hankkinut erilaisia vempeleitä, osassa on ollut vikoja, ei siinä mitään, kunhan maahantuoja ja kauppias hoitavat asiat kuntoon.
Aina ei näköjään näin ole, siksi tiedän mikä EI ole seuraava autoni.
Arvostan erittäin korkealle sen, että koko organisaatio ottaa asiani asiallisesti ja vastaa velvoitteistaan. Se on vielä tärkeämpää kuin tuotteen laadukkuus. Paljon tärkeämpää.
Totta on, että tuon tiedon saaminen on vaikeaa, mutta sen hankkiminen taatusti kannattaa.
Jos todellakin laitat ison painoarvon takuu- ja huoltopuolen toimivuuteen niin kannattaa ehkä sitten mennä Toyota kaupoille. Tunnetusti autot ovat kestäviä ja huoltopalvelut aivan terävimmästä kärjestä, kuten monena vuotena Tuulilasin merkkien merkki vertailussa on todettu.
Mulla oli 2001 Toyta Yaris Verso jonka ostin uutena. Ajoin sillä 75 tkm, eikä koko aikana ollut autossa yhtään mitään vikaa. Tosin loppuajalla kun auto oli minulla huoltovalo syttyi pari kertaa. Kun käytin huollossa lukivat vikakoodit ja joku VVT-i mokkula meni vaihtoon. En lue sitä oikein viaksikaan kun ei se haitannut auton käyttöä. Voin sanoa että Tojo oli juuri niin huoleton kuin aina kehutaan. Toki uuden auton pitääkin olla. Ainoa miinus oli että kun Tojotia on niin pirusti liikenteessä niin huoltoaikaa oli vaikea saada. Pikahuoltoonkaan ei päässyt kovin helposti.
Itselläni on kyllä pelkästään hyvää sanottavaa Fordin takuusta. Vein oman Focuksen peltikorjaamolle kun yksi ovi alkoi kukkimaan kittisaumasta. Nehän olikin käyneet kaikki ovet ja luukut läpi samalla kertaa, joka oli minulle yllätys. Ei siinä mitään, Ford kantoi vastuunsa ja korjaus meni takuuseen ja Ford kustansi minulle sijaisauton viikoksi. Todella mutkaton prosessi. Odotin isompaakin kalapaliikkia asiasta, mutta ei. Avaimet tiskille ja nouto samalla tavalla.
Terve! En tiedä onko maxeissa poikkeuksellisen paljon vikoja, mutta toisaalta tuntuu vähän siltä, että jokaisella merkillä/mallilla on vikoja joissain yksilöissä. Autot pyritään tekemään mahdollisimman kustannustehokkaasti ja siinä pelissä joku voi joskus saada itselleen maanantaikappaleenkin. Omien kokemusten perusteella sanoisin, että esim Citikalta tuli maanantaikappaleita tiistaisinkin C5:n alkuvuosien mallien osalta. Muuten voisin todeta, että Citikkakin tekee ihan kelvollisen oloisia autoja siinä missä kaikki muutkin.
Takaisin asiaan, omalla maxilla nyt 44t takana, ihan viatonta ei ole ollut, muttei mitään tiellejättämisoireitakaan ole ollut. Suurin haitta on ollut narisevista oventiivisteistä, huollon _piti_ ne viimeksi vaihtaa, mutta _oli unohtunut_, asia korjaantunee jo ensi viikolla. Virheellinen materiaalivalinta tuotannossa. Btw, ihan sama vika oli sitikassakin, siellä vain eivät vaivautuneet tekemään asialle mitään.
Mitä n 25-30k€urolla sitten saa? Kaikin mahdollisin mittarein aika lailla keskivertopelejä, merkistä riippumatta. Ei eksotiikkaa/intohimoja eikä toisaalta juuri pahoja yllätyksiäkään.
Mitä hyvää? Ainakin ajettavuus on varsin hyvä (olen ajanut niin monella autolla, että uskallan tämän väitöksen esittää), lämppäri riittävän tehokas talvikeleillä, mukelot viihtyy takana pidempiäkin matkoja - näkyvyys ulos kohtalainen tukeva "lentokonepöytä", riittävän tilava meidän viisihenkiselle perheelle, kulutuslukemat kohtuullisia, passiivisen turvallisuuden tähtiä riittävästi, järkevällä kaasunkäytöllä pitkällä matkalla jopa alle esitteen lukemien (viimeksi 5,4 l/100) 1,8 bensakoneella!
Leveälestisillä renkailla saattaa olla enemmän rengasmelua isompi kulutus kuin normi peltivanteilla (eipä aluvanteet kuitenkaan ajaessa sisälle näy, että mikä ilo niistäkin sitten on=?). Ainakaan oma ei ole mitenkään kamalan meluisa, joskaan ei ihan hiljainenkaan, osasyy noissa jo kuluneissa M-energy renkaissa, jotka vaihtuu keväällä hiljaisempiin.
Miten hyvin auto jatkossa toimii? Vastuu siitä makaa paljolti paikallisen huollon huolellisuuden ja viitseliäisyyden harteilla.
Takuitten kanssa ei ole ollut minkäänmoisia hankaluuksia. Toisaalta eipä ole ruostettakaan missään, eikä muuten vetariongelmiakaan.
S-Maxi kiinnostaisi, mutta 15t€ lisäinvestointi laannuttaa innostusta merkittäväsi, ei se hyöty niin merkittävä kuitenkaan ole. Lähinnä lisää painoa, isompi pa-kulutus ja vähän isompi tavaratila. No, asioiden peruspohdinta kyllä palauttaa maan pinnalle: Mihin itse kukin autoa tarvitsee, pitääkö olla jonkinasteinen statuslelu golf-kentän laidalle vai riittääkö luotettavan oloinen siirtymäväline perhekäyttöön?
Ellei nyt myyntihemmo pistä ihan käsittämättömän hyvää tarjousta nokan alle...